- Fin och solig tomt
- Badrum med spa-känsla
- Braskamin
- Välplanerat
- Garage
- Lugnt barnvänligt område
- Goda kommunikationer
Fint beläget i familjevänliga kvarter erbjuds nu detta fina enplanshus med härliga uteplatser och lättskött trädgård. Huset är mycket välplanerat och rymmer 4-5 sovrum. Redan i entrén möts man av gott om förvaringsutrymme bakom en stor skjutdörrsgarderob. Vardagsrummet är rymligt och har braskamin. Från vardagsrummet når du den stora tomten med stenlagd uteplats med morgon- och eftermiddagssol, en pergola med eftermiddags- och kvällssol samt en plan gräsmatta. Här finner man ett stort plommonträd som ger stora skördar av väldigt goda plommon.
Fint renoverat kök med både en induktionshäll samt en 2-lågors gasolhäll som ger matlagningen en ytterligare dimension. Goda arbetsytor och utrymme för matplats. Stort renoverat badrum med spa-känsla! Här finns golvvärme, duschvägg i glas, snygg tvättställskommod, vägghängd WC och handduksvärmare.
Från uppfarten samt trädgården når man varmförråd och ett uppvärmt garage med luftvärmepump. Båda med gott om förvaring.
Här bor man lugnt och tryggt. Nära till fina strövområden, elljusspår, ett mycket populärt utegym samt badsjöar såsom Glasbrukssjön, Myrsjön och Vittjärn tillhör områdets kvaliteter. Den populära Centrala parken är en grönskande oas som är väldigt uppskattad med stora gräsytor och omtyckt lekpark. Inom gångavstånd finns flera skolor och förskolor. Chrysoleliten förskola, Alabastern och Korallen är en populära förskolor bland barnen i området.
Man har gångavstånd till Orminge Centrum som erbjuder en galleria innehållande 28 butiker fördelade på dagligvaruhandel – Sveriges största Coop Extra-butik på 4 500 kvm och shopping. Därutöver finns också ett varierat utbud av kommersiell och offentlig service: apotek, två banker, bankomater, vårdcentral, post, systembolag, restaurang, gatukök, frisörer, kemtvätt och ett av Nacka kommuns välbesökta bibliotek För den som önskar ytterligare shopping finns Nacka Forum på ca 10 minuters avstånd med bil.
I Nacka kommun bor det drygt 100 000 invånare. En kommun som karaktäriseras av ett citynära läge, natur, hav och ett flertal shoppingcenter. Här bor man med närhet till kommunikationer i form av bussar, båtar, tvärbanan och Saltsjöbanan. En jämn ström av bussar tar dig enkelt till och från Slussen där tunnelbanans gröna och röda linje sedan tar dig vidare inom Stockholms stad. I rusning går det buss direkt till cityterminalen.
Nacka Kommun har över tiotalet uppskattade och fantastiska naturreservat. De större är Nackareservatet, Velamsund, Nyckelviken och Skogsö. Det är alltid nära till havet då kommunens kuststräcka är över tio mil lång. Det finns även flertalet fina insjöar med möjlighet till både klipp- och strandbad.
Kontakta ansvariga fastighetsmäklare Henrik Hallquist för mer information och visning.