- Rymlig 3a med ett stort badrum
- Inglasad balkong
- Gott om förvaring
- Externt förråd på samma våningsplan - ca 4,5 kvm
Välkommen till denna ljusa och trivsamma 3a på Tollareslingan 24. Kök, matplats och vardagsrum har man i en öppen planlösning med fönster ut mot Tollare kaj, Lännerstasundet och Mårtens holme. Balkongen är inglasad och mycket rymlig och ger plats för såväl matbord som loungemöbler. Det är två sovrum, det ena sovrummet används idag som ett arbetsrum och i anslutning till masterbedroom har man en rymlig klädkammare. Badrummet är utrustat med dusch, handfat med kommod, wc, tvättmaskin och torktumlare samt linneskåp. I hallen finns det idag ett par klädgarderober.
Från nedre torget vid kajen, Brukstorget, finns hissar upp till Tollare Torg där bl.a. närbutik och busshållplats finns. Den vackra Trapparken, med flera trappvägar, finns även för den som vill gå. Promenaderna längs med kajen och upp med den nybyggda strandpromenaden har förgyller och för den som vill leder promenaden hela vägen till restaurang Old Smokehouse.
I Nacka kommun bor det drygt 100 000 invånare. En kommun som karaktäriseras av ett citynära läge, natur, hav och ett flertal shoppingcenter. Här bor man med närhet till kommunikationer i form av bussar, båtar, tvärbanan och Saltsjöbanan. En jämn ström av bussar tar dig enkelt till och från Slussen där tunnelbanans gröna och röda linje sedan tar dig vidare inom Stockholms stad.
SL:s pendelbåt Linje 80 trafikeras mellan Ropsten och Nybroplan, via Frihamnen - Lidingö/Dalénum -Nacka strand - Blockhusudden - Kvarnholmen - Finnboda - Saltsjöqvarn - Allmänna gränd. Från kustlinjen i Nacka kan du dessutom enkelt ta dig till Stockholms skärgård via Fjäderholmslinjen, Strömma och Waxholmsbolaget.
I Sickla kan du med Tvärbanans linje 30 ta dig hela vägen till Solna Station, via bland annat Gullmarsplan, Årstaberg och Alvik. Saltsjöbanan går vanligtvis mellan Slussen och Saltsjöbaden/Solsidan. På grund av nuvarande upprustning av banan samt ombyggnation i Slussen kan den ursprungliga resvägen påverkas. Blå tunnelbanelinje från Kungsträdgården förlängs med tre nya tunnelbanestationer i Nacka. Trafiken beräknas i dagsläget att starta år 2030.
Nacka Kommun har över tiotalet uppskattade och fantastiska naturreservat. De större är Nackareservatet, Velamsund, Nyckelviken och Skogsö. Det är alltid nära till havet då kommunens kuststräcka är över tio mil lång. Det finns även flertalet fina insjöar med möjlighet till både klipp- och strandbad.
Mitt i Nacka Kommun ligger Nacka Sjukhus där det även finns en närakut. Runt om i kommunen finns det även gott om lokala vårdcentraler. Här finns det dessutom goda utbildningsmöjligheter oavsett ålder. Allt från förskolor för dom små, grundskola och gymnasieskolor för de äldre.
För dig som är sportintresserad finns det många platser att besöka varav Hammarbybacken, Nacka GK eller Saltsjöbadens GK, Hellasgården och Nyckelviken är några av de mest populära. Dessutom finns det gott om gymanläggningar, simhallar, idrottsplatser, ishallar, padel- och tennishallar etc.
Utöver lokala centrum är Nacka Forum och Sickla köpkvarter två attraktiva shoppingcenter. För större matinköp finns ICA Maxi som är en välkänd stormarknad. I Dieselverkstadens gamla lokaler finner du även Filmstaden Sickla.