- 2 rok med en stor klädkammare som även kan nyttjas till arbetsrum
- Inglasad balkong
- Gym och föreningslokal i huset
- Mindre centrum med affärer
Här kommer man till en ljus och trivsam lägenhet som har fönster i två väderstreck och den har en inglasad balkong. Solen på balkongen är under förmiddagen och fram till ca kl 14 sommartid - ljuvligt med morgonkaffet i solen. Du välkomnas av en trevlig och praktisk hall. I dess anslutning har du bostadens badrum som har dusch, wc, tvättmaskin, handfat och ett mindre skåp. Köket och matplatsen är i anslutning till varandra och vardagsrummet ligger i fil med matplatsen. Från matplatsen har man utgången till balkongen. Balkongen är inglasad och skapar ett extra rum under stor del av året. Masterbedroom är generöst och har plats för dubbelsäng, sängbord och garderober. I anslutning till hall och sovrum finns ett stort förvaringsutrymme som antingen brukar nyttjas som en walk-in-closet eller om man hellre önskar ha ett arbetsrum.
Det är ett perfekt boende för dig som har fyllt 50 år med alla tänkbara bekvämligheter och många gemensamma utrymmen så som samlingslokal och gym. Som medlem i föreningen finns tillgång till olika gemensamma aktiviteter. Utöver det finns ett externt förråd, samlingslokal, övernattningslägenhet och tvättstuga samt en trevlig innergård. Mycket härligt läge med närhet till Björknäs Centrum med service så som mataffär, apotek, restaurang, frisör etc. En liten promenad bort ligger Skurusundet med båtklubb, bryggor och fina promenadstråk. Det är ett lugnt och trivsamt område.
I Nacka kommun bor det drygt 100 000 invånare. En kommun som karaktäriseras av ett citynära läge, natur, hav och ett flertal shoppingcenter. Här bor man med närhet till kommunikationer i form av bussar, båtar, tvärbanan och Saltsjöbanan. En jämn ström av bussar tar dig enkelt till och från Slussen där tunnelbanans gröna och röda linje sedan tar dig vidare inom Stockholms stad.
SL:s pendelbåt Linje 80 trafikeras mellan Ropsten och Nybroplan, via Frihamnen - Lidingö/Dalénum -Nacka strand - Blockhusudden - Kvarnholmen - Finnboda - Saltsjöqvarn - Allmänna gränd. Från kustlinjen i Nacka kan du dessutom enkelt ta dig till Stockholms skärgård via Fjäderholmslinjen, Strömma och Waxholmsbolaget.
I Sickla kan du med Tvärbanans linje 30 ta dig hela vägen till Solna Station, via bland annat Gullmarsplan, Årstaberg och Alvik. Saltsjöbanan går vanligtvis mellan Slussen och Saltsjöbaden/Solsidan. På grund av nuvarande upprustning av banan samt ombyggnation i Slussen kan den ursprungliga resvägen påverkas. Blå tunnelbanelinje från Kungsträdgården förlängs med tre nya tunnelbanestationer i Nacka. Trafiken beräknas i dagsläget att starta år 2030.
Nacka Kommun har över tiotalet uppskattade och fantastiska naturreservat. De större är Nackareservatet, Velamsund, Nyckelviken och Skogsö. Det är alltid nära till havet då kommunens kuststräcka är över tio mil lång. Det finns även flertalet fina insjöar med möjlighet till både klipp- och strandbad.
Mitt i Nacka Kommun ligger Nacka Sjukhus där det även finns en närakut. Runt om i kommunen finns det även gott om lokala vårdcentraler. Här finns det dessutom goda utbildningsmöjligheter oavsett ålder. Allt från förskolor för dom små, grundskola och gymnasieskolor för de äldre.
För dig som är sportintresserad finns det många platser att besöka varav Hammarbybacken, Nacka GK eller Saltsjöbadens GK, Hellasgården och Nyckelviken är några av de mest populära. Dessutom finns det gott om gymanläggningar, simhallar, idrottsplatser, ishallar, padel- och tennishallar etc.
Utöver lokala centrum är Nacka Forum och Sickla köpkvarter två attraktiva shoppingcenter. För större matinköp finns ICA Maxi som är en välkänd stormarknad. I Dieselverkstadens gamla lokaler finner du även Filmstaden Sickla.