- Disponeras som trerummare!
- Inglasad balkong i söderläge
- Välmående förening
- Attraktivt område
Välkommen till Ormingeringen 64! Nu erbjuds en välplanerad och ljus lägenhet som disponeras som 3 rok. Här bor du i ett attraktivt läge med genomgående fint ljusinsläpp och smart planerade ytor som passar både paret, den lilla familjen eller dig som önskar extra utrymme för hemmakontor eller förvaring.
Redan när du kliver in möts du av en tydlig och välkomnande hall med praktiskt klinkergolv och goda avhängningsmöjligheter. Här finns gott om plats för att enkelt organisera ytterkläder och skor, vilket bidrar till en smidig vardag.
Bostaden präglas av ett fint och genomgående ljus tack vare stora fönsterpartier i flera väderstreck. De ljusa ytskikten tillsammans med den välplanerade planlösningen skapar en öppen och harmonisk atmosfär som gör bostaden lätt att trivas i.
Köket är både funktionellt och rymligt med gott om arbetsytor och förvaring i både över- och underskåp. Den maskinella utrustningen består bland annat av fullstor kyl och frys samt diskmaskin, vilket underlättar vardagens matlagning och gör köket till en praktisk plats att vistas i. Här finns dessutom gott om utrymme för en större matplats där familj och vänner kan samlas för både vardagsmiddagar och sociala tillställningar.
Vardagsrummet blir bostadens naturliga samlingsplats med utrymme för en större soffgrupp och TV-möblemang. Rummet erbjuder en lättmöblerad yta och ett härligt ljusinsläpp som förstärker den öppna känslan ytterligare. Från vardagsrummet nås även den väl tilltagna, inglasade balkongen i attraktivt söderläge. Här skapas ett extra rum som kan nyttjas stora delar av året! Perfekt för morgonkaffet, avkoppling i solen eller trevliga kvällar med nära och kära.
I anslutning till vardagsrummet finns två bra rum som kan disponeras efter behov. Rummen fungerar utmärkt som sovrum, barnrum eller hemmakontor. För den som önskar extra förvaring finns även möjlighet att skapa en rymlig walk-in closet.
Badrummet håller bra standard och är utrustat med badkar.
OBS lägenheten är registrerad som 2 rok men disponeras som 3 rok idag.
Lägenheten ligger i ett välskött område med spännande arkitektur och nära till allt du kan tänkas behöva. Runt knuten erbjuds fantastiska omgivningar med fina promenadstråk, hästhagar, badplatser och skog. Inom kort promenadavstånd finns både Sågsjön, Kvarnsjön och Myrsjön med ordnade badplatser. Populärt är att ta cykeln nertill Hasseluddens brygga och ta båten med Waxholmsbolaget till Strömkajen eller pendelbåten med SL till jobbet, vilket ger extra lyx i vardagen.
I detta område kan barnen leka själva och har närhet till flertal skolor och förskolor, t.ex Myrsjöskolan och Sågtorpsskolan.
Nära inpå finns även bussar som tar dig till Slussen. Dessutom finner man under rusningstrafik en direktbuss som tar dig till Centralstationen. Denna linje uppskattar många resenärer i området! För den shoppingsugna finns Orminge Centrum på nära avstånd med mataffärer, systembolag, bibliotek, restaurang, café m.m. Dessutom finns vårdcentral, tandläkare, mödravård, barnavård och friskvård. 15 minuters bilfärd från huset bjuder kommunen i övrigt på expansiva Sickla Köpkvarter och Nacka Forum. För dig som har ärenden åt andra hållet erbjuder även Gustavsberg på shoppingupplevelser.
Kontakta fastighetsmäklare för närmare information.