Hoppa till innehåll
Munsö

Sättvägen 5

Lantligt beläget fritidshus/ tomt med närhet till Mälaren!

  • Typ: Villa, 1-plans fritidshus
  • Rum: 2, varav 1 sovrum
  • Boarea: 22 m2
  • Tomtarea: 1 992 m2
  • Byggnadsår: 1964
  • Driftkostnad: 3 650 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Generös och inbjudande tomt om 1 992 kvm i ett rofyllt, lantligt läge med härlig skogskaraktär. Här bor du ostört och naturnära, med naturen som närmaste granne. Fastigheten är belägen i ett attraktivt och sjönära område i Ekeby tomtområde – en idyll som kombinerar stillhet, grönska och närhet till glittrande vatten.

På tomten finns ett äldre fritidshus om 22 kvm med storstuga, pentry och ett sovrum. Här finns även ett mindre hus med gästrum. Två separata förråd och ett separat utedass. Sommarvatten via förening finns. Avloppslösning saknas i dagsläget, men tillstånd från kommunen för anläggning av avlopp finns från 2025.

Här erbjuds flera möjligheter: Renovera bostaden och använd det som sommarboende eller året om boende med bekvämt pendlingsavstånd till centrala Stockholm. Alternativt bygg till och erhåll ett permanentboende med ett härligt natur läge – Eller ersätt nuvarande byggnad med ett nytt hus och skapa ert eget drömboende!

Enligt gällande Planbestämmelser får man uppföra en huvudbyggnad med en största byggnadsyta om 60 kvm med en maxhöjd om 4 meter samt ytterligare ett hus, t.ex. ett gästhus, med en största byggnadsyta om 40 kvm.

I denna vackra och natursköna miljö har det skapats en trevlig blandning av permanentbostäder och fritidshus. Husen ligger ofta på stora fina tomter som är inbäddade i grönska - här bor man privat men ändå inte ensligt.

Endast några minuters promenad från tomten återfinns områdets underbara badstrand med fin sandstrand, badbrygga samt lekplats. Här finns också en festplats och en välordnad grillplats med en fantastisk utsikt mot Mälarens glittrande vatten. Intill badstranden ligger även en båtbrygga där det finns möjlighet till båtplats.

Fastigheten kommer säljas med friskrivning mot dolda fel.

Varmt välkommen på visning!

Om Bostaden

Beskrivning

Mindre fritidshus med storstuga, pentry och ett sovrum. Trevlig altan under tak.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plans fritidshus
Rum: 2, varav 1 sovrum
Boarea: 22 m2
Tomtarea: 1 992 m2
Pris (Utgångspris): 1 200 000 kr
Byggnadsår: 1964
Driftkostnad: 3 650 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Byggnadssätt

Vatten: Vatten saknas, föreningens sommarvatten finns ett utkast på tomten.
Avlopp: Avlopp saknas. Det finns ett tillstånd från 2025 för avloppsanläggning.
El: El finns indraget. Just nu inte påkopplad.
Kommentar: Tillstånd att inrätta avloppsanläggning för ett enbostadshus finns från Miljönämnden på Ekerö Kommun.

Tomt/balkong/uteplats

Trevlig altan under tak.
Stor härlig skogstomt

Övriga byggnader

Ett mindre hus med ett extra sovrum/ gästrum och 2 separat förråd samt ett separat utedass och en utedusch.

Tv/Internetanslutning

Fiber finns i området men är inte anslutet.

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Ekerö
Område: Munsö Församling
Fastighetsbeteckning: EKERÖ MUNSÖ-EKEBY 1:55

Omgivning

Fastigheten är belägen i idylliska Ekeby tomtområde med gott om grönområden och vackra promenadstråk i omgivningarna. Området har en blandad bebyggelse som består av både fritidshus och permanentboende.

Närmsta skola (ca 6 km) är Munsö skola där finns även förskola och fritids. Från åk 6 går barnen i Ekerö tätort där flera olika skolor finns.

Det är nära till bussar mot Ekerö och vidare till Brommaplan. Med buss till Brommaplan tar det ca 40 min, med bil ca 30 min där T-bana ansluter.

För den som vill ta sig snabbt söderut finns bilfärjan mellan Ekerö och Slagsta. Till färjeläget har man ca 25 minuters bilväg. För utförligare info och turlista gå in på www.farjerederiet.se.

Ca 13 km bilväg bort ligger Mälarö Golfklubb med 27-hålsbana, 6-hålsbana, restaurang och en egen badvik.

På ett kort avstånd ligger även Rastaholms båthamn med det anrika Wärdshuset.

Till Ekerö centrum är det ca 20 km. Där finns en stor fin livsmedelsbutik, flera klädbutiker, apotek, vårdcentral, tandläkarmottagning, bibliotek, konditori, café, systembolag, infartsparkeringar m.m.

Vintertid har man även den populära skidbacken samt Jungfrusundsåsens skid- och motionsspår som uppskattas av många.

Planbestämmelser

Del av ekeby 1:3 och 4:63, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1961-05-05, Senast ändrad: 2023-04-04)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: EKERÖ MUNSÖ-EKEBY GA:10
Förvaltning: Ekeby vägsamfällighet samfällighetsförening
Ändamål: Väg
Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Södra mälaren, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2024-05-16, Registreringsdatum: 2024-06-05, Senast ändrad: 2026-03-30)

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 200 000 kr

Driftkostnader

3 650 kr/år

Fördelas enligt följande

Väg: 1 700 kr
Renhållning: 550 kr
Samfällighet: 1 400 kr
Beskrivning: Sophanteringen har nr 5 och nr 7 tillsammans idag, på totalt 1100kr/år.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 95 000 kr
Mark: 1 598 000 kr
Totalt: 1 693 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1964
Standardpoäng: 7
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev uttaget om sammanlagt 170 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Alla bilder

+ 23 Visa alla 29 bilder
 

Planritning

Karta och område

Sättvägen 5, Munsö

Fastighetsskatt/-avgift
+ 869 kr