Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
2 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Stenstorp

Högalidsgatan 26

Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
2 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Högalidsgatan 26- ett hus med unik karaktär!

  • Typ: Villa, 2-plans villa med källare
  • Rum: 9, varav 6 sovrum
  • Boarea: 308 m2
  • Biarea: 107 m2
  • Tomtarea: 1 318 m2
  • Byggnadsår: 1904
  • Driftkostnad: 76 821 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Nu ges en unik möjlighet att förvärva en mycket representativ och karaktärsfull villa i Stenstorp – välkommen till Högalidsgatan 26.

Denna vackra byggnad uppfördes år 1904 och har sedan dess varit ett framträdande inslag i samhället. Huset, som tidigare gick under namnet "Willan", ett namn som väl speglar husets pampiga uttryck och tidstypiska charm.

Här erbjuds ett boende med stora möjligheter, där du har alla förutsättningar att skapa ett hem utifrån egna behov och önskemål. Med sin unika karaktär passar fastigheten lika väl för dig som vill bevara och lyfta fram dess ursprungliga uttryck, som för dig som önskar varsamt anpassa och utveckla den vidare.

Bostaden präglas av generösa ytor och en fantastisk rymd, där många tidstypiska detaljer finns bevarade. Generös takhöjd, imponerande fönsterpartier, vackra spegeldörrar, äldre trägolv och hela sju kakelugnar skapar en unik och genuin atmosfär.

Entréplanet erbjuder sociala ytor i form av matsal och vardagsrum i fil – perfekta för både vardagsliv och sociala tillställningar. Vidare finns entréhall, kök, före detta serveringsgång, köksingång, två sovrum samt två toaletter. På övre plan finns en hall med utgång till balkong, badrum samt goda möjligheter att inreda upp till fyra sovrum.

Källarplanet rymmer träningsrum, hobbyrum, pannrum samt flera förrådsutrymmen – ytor som ger flexibilitet för både funktion och fritid.

Fastigheten erbjuder en stabil och gedigen grund att vidareutveckla, oavsett om du önskar modernisera, renovera eller förädla till något riktigt unikt. Här finns möjlighet att skapa allt från en exklusiv familjevilla till ett representativt boende med plats för både arbete och sociala sammanhang – möjligheterna är många.

Tomten är generös och lättskött, med gräsytor som enkelt hålls i ordning med robotgräsklippare. Här finns gott om utrymme att skapa en trivsam utemiljö för både avkoppling och sociala tillställningar. Den stora uppfarten rymmer flera fordon och på fastigheten finns även ett rymligt dubbelgarage, uppfört 2013.

Fastigheten är utrustad med bergvärme och fiber.

Läget är svårslaget, centralt i Stenstorp med endast cirka två minuters promenad till tågstationen. Tack vare västra stambanan ges mycket goda pendlingsmöjligheter till både Göteborg och Stockholm. Samhället erbjuder dessutom ett brett serviceutbud med bland annat livsmedelsbutik, café, pizzeria, vårdcentral, skola, förskola och Stenstorpsbadet.

Huset är Varudeklarerat, vilket innebär att en grundlig och professionell besiktning har genomförts och att ett omfattande besiktningsprotokoll finns tillgängligt. Genom Varudeklarerat omfattas både säljare och köpare av ett av branschens mest heltäckande försäkringsskydd mot bland annat dolda fel, osynliga fel och besiktningsmannamisstag – med trygghet i upp till 10 år. Ett stort plus för dig som vill köpa med extra säkerhet och god överblick över husets skick.

Välkommen till ett hem med själ, historia och oändliga möjligheter – ett boende som verkligen sticker ut.

Välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!

Om Bostaden

Beskrivning

- ENTRÉPLAN -
Entré, hall, allrum, vardagsrum, matsal, kök, tidigare serveringsgång, köksingång, två sovrum och två toaletter.

Entréplanet välkomnar med en inbjudande tambur där både gästtoalett och trappa till övre plan finns placerade. Vidare öppnar en ljus inre hall upp sig med ytterligare toalett i anslutning. Intill ligger ett charmfullt allrum med bevarat trägolv och en vacker kakelugn som sätter tonen för bostadens karaktär. De generösa sällskapsytorna breder ut sig i form av vardagsrum och matsal i fil – en magnifik miljö med hög takhöjd, stora fönster och ett fantastiskt ljusinsläpp. Här samsas tidstypiska detaljer såsom vackra trägolv, höga golvsocklar, eleganta listverk och två ståtliga kakelugnar. Köket är hemtrevligt med plats för matgrupp, gott om förvaring och ett generöst skafferi. Utrustningen består av spishäll, fläkt, diskmaskin och kyl, med frysen placerad i angränsande utrymme via köksingången. Den tidigare serveringsgången binder samman kök och sällskapsdelar och erbjuder ytterligare förvaring samt trappor till både övre plan och källare. På entréplanet finns även två rymliga sovrum, varav det ena har ljusinsläpp från två väderstreck och nås från både hall och matsal, medan det andra ligger mer avskilt i anslutning till allrummet och erbjuder praktiska förvaringslösningar.

- ÖVRE PLAN -
Hall, fyra sovrum och badrum med tvättdel.

Via en vacker trappa nås övre plan där en ljus och möblerbar hall tar emot, med utgång till en balkong i soligt söderläge. Här finns tre sovrum placerade i fil, samtliga med egen kakelugn och platsbyggd förvaring, vilket skapar en enhetlig och charmfull helhet. Det rymliga badrummet erbjuder både badkar och dusch, dubbla handfat i kommod, goda förvaringsmöjligheter samt vattenburen golvvärme. Här finns även en praktisk tvättdel som underlättar vardagen. Ytterligare ett sovrum har skapats av tidigare vindsutrymme och erbjuder en mer avskild och rogivande miljö med plats för dubbelsäng, tillhörande klädkammare och extra garderober. Rummet har vattenburen golvvärme och en egen trappa som leder ner till serveringsgången.

- KÄLLARE -
Träningsrum, hobbyrum, pannrum och förrådsutrymme.

Källarplanet nås både inifrån huset och via en separat entré utifrån och erbjuder gott om utrymme för såväl aktivitet som förvaring. Här finns bland annat träningsrum, hobbyrum, pannrum samt flera förrådsutrymmen. De gjutna betonggolven och de putsade väggarna skapar en robust och lättskött miljö med stor flexibilitet och utvecklingspotential.

Sammanfattning

Typ: Villa, 2-plans villa med källare
Rum: 9, varav 6 sovrum
Boarea: 308 m2
Biarea: 107 m2
Tomtarea: 1 318 m2
Pris (Utgångspris): 2 495 000 kr
Byggnadsår: 1904
Driftkostnad: 76 821 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Bergvärmepump via vattenburna radiatorer. I ett sovrum och ett badrum på övre plan är det vattenburen golvvärme
Ålder: 2005

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Torpargrund och källare med grundmurar av tegel och natursten
Stomme: Tegel
Fasad: Tegel och puts
Fönster: 2-glas isolerfönster samt 2-glas kopplade fönster
Takbeklädnad: Sadeltak, Bandtäckt plåt
Ventilation: Självdrag (S) i större del av hus. I det stora våtutrymmet på övre plan är det mekanisk frånluft
Radon: Långtidsmätning radon utförd 2014 med årsvärrde på 170 Bq/m3. Radonsug finns installerad.
Murstock kommentar: Kakelugnar ej i bruk.

Renoveringar

2026 – Ny radonsug installerades som ersättning för tidigare aggregat. Arbetet utfördes i egen regi.
2025 – Målning och löpande underhåll av entrén på husets framsida genomfördes i egen regi.
2013 – Ett rymligt dubbelgarage med valmat tak uppfördes, utrustat med vattenburen golvvärme. Arbetet utfördes i egen regi.
Samtidigt genomfördes omfattande förbättringar av husets grund och källare, där ny dränering lades längs husets framsida. Källargolvet byggdes om med ny betongplatta inkluderande singelbädd, cellplastisolering och armerad gjutning. I samband med detta installerades även radonsug samt utanpåliggande undertrycksventilation för torpargrunden.
2005 – Den kommunala fjärrvärmen avvecklades och ersattes med en egen bergvärmeanläggning.
2004 – Övre plan byggdes om där ett nytt badrum med dusch och badkar tillkom. Samtidigt inreddes tidigare kallvind till ett sovrum. Båda dessa utrymmen försågs med vattenburen golvvärme. Arbetet utfördes av fackmän.

Tomt/balkong/uteplats

Robotsgräsklippare finns installerad och ingår i köpet.

Övriga byggnader

Dubbelgarage byggt 2013. Garaget har gjutet. betongplatta med förberett för vattenburen golvvärme, valmat tak och putsad fasad. Två motordrivna garageportar. Lucka till vindsutrymme.

Parkering

Plats för ett flertal bilar.

Tv/Internetanslutning

Fiber finns.

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Falköping
Fastighetsbeteckning: FALKÖPING FANAN 23

Omgivning

Stenstorp har ett bra serviceutbud med bland annat livsmedelsaffär, pizzeria, förskola, skola, folktandvård, vårdcentral, utomhusbad mm.

Kommunikationer

Goda kommunikationer från Stenstorp där du tar dig med tåg till Göteborg på ca 1 h 20 min, till Stockholm på ca 2 timmar, Falköping och Skövde på ca 15 min. Bra bussförbindelser till både Skövde och Falköping.

Planbestämmelser

Fanan 12,stenstorps tätort, Detaljplan (Beslutsdatum: 2002-08-29)

Övrigt

- Säljarnas egna ord om Högalidsgatan 26 -

Luftigt stort hus, höga fönster med stort ljusinsläpp, högt läge med fin utsikt, huset ger ett lugn samtidigt som man ser tågen rullar förbi som ger en känsla av närhet till stad och puls. Gammalt, historiskt, charmigt, pampigt hus som passar stora familjer, verksamhet eller någon som bara önskar stort utrymme för att bjuda släkt och vänner på middagar. Just nu spartanskt med inredning för att ny ägare ska kunna släppa loss sin egen kreativitet. Dubbelgarage och gott om utrymme framför att parkera. Väcks på morgonen av solens stråla in genom sovrumsfönstret.

Våren är min favorit när allt börjar grönska och man får ge sig ut i den friska vårsolen, så frön och plantera lite nya växter, rensa efter vintern när allt får liv igen. Sätter sig ute med härligt doftande morgonkaffe och lyssnar på fåglarnas kvitter.

3 min ner till tågstationen med bra kommunikation både i riktning Falköping - Jönköping alt Göteborg och Skövde - Stockholm. Lugnet i ett litet samhälle men ändå nära till stor stad, ex 1½ tim till Göteborg. Förskola - gundskola. Vårdcentral, Folktandvård, sporthall, fotbollsplan, gym, affär, frisör, fotvård, Dalenium, Museum, pizzeria. Nära till Hornborgarsjön, mellan Vänern och Vättern, fina små städer som ex Hjo. Mösseberg, Ålleberg, Billingen för promenader och träning. Slalom i Falköping och Skövde när vi har vinter. Trevliga grannar.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

2 495 000 kr

Driftkostnader

76 821 kr/år
Årlig elförbrukning: 25000 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 62 000 kr
Vatten och avlopp: 6 868 kr
Försäkring: 5 433 kr
Renhållning: 2 520 kr
Beskrivning: Elkostnaden inkluderar både hushållsel och uppvärmning. Driftkostnaderna påverkas av faktorer såsom familjens storlek, energiförbrukning och aktuella avtal.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 472 000 kr
Mark: 304 000 kr
Totalt: 1 776 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1929
Standardpoäng: 27
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 100 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 91 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 51 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2022-12-08
Besiktningsman: Dennis Leilander, Anticimex

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 47 Visa alla 53 bilder
 

Planritning

Karta och område

Högalidsgatan 26, Stenstorp