Detta är en Aktiv Matchning, kontakta mäklaren för mer information.
I den vackra skärgården på Ingarö finner vi detta moderna fritidshus, nybyggt 2008. Huset är beläget på en höjd med bilväg fram till dörren, vilket ger ett avskilt och lugnt läge. Den stora tomten på nästan 2400 kvm är lättskött och ger gott om plats för barn att leka fritt. Huset är enplans med loft och har en takhöjd på 1,91 m. Det finns möjlighet att dela av det nuvarande allrummet för att skapa två extra sovrum. Fönster på golvnivå ger ett härligt ljusinsläpp och gör rummen luftiga och rymliga. På entréplan, som har vattenburen golvvärme, finns en stor hall med trappa upp till loftet, ett helkaklat badrum med badkar samt ett sovrum med plats för dubbelsäng. Kök och vardagsrum är öppna mot varandra och ligger i vinkel. Vardagsrummet, som är husets hjärta, har en täljstenskamin från Contura som effektivt lagrar värme. Stora altaner i söderläge gör det perfekt för grillning eller för att koppla av i solen. Trädgården är inhägnad, vilket både skyddar mot rådjur och passar bra om man har husdjur som vill vistas ute.
På tomten står även det ursprungliga huset kvar, idag använt som gästhus med kök, allrum med öppen spis och sovrum. En stor altan finns vid entrén där du kan sola hela dagen. Vid infarten finns även en friggebod som fungerar som gästhus – perfekt för att kunna bjuda vänner på övernattning året runt efter en trevlig middag. Utöver detta har nuvarande ägare installerat en laddbox för elbil som är placerad vid infarten till tomten.
Tomten gränsar mot en vacker allmänning med mossklädda hällar och skog. Här uppe, i tystnaden, kan du njuta av utsikten och en kopp kaffe medan fåglarna kvittrar i träden. Vägen från Brunn till huset är rofylld och passerar den idylliska Säby Gård, blomstrande ängar, hästhagar och lummiga skogar. När du når huset möts du av en grönskande omgivning, där flata hällar smälter samman med naturen och skogen.
-Promenadavstånd till bad och båtplats
-Attraktiv planlösning
-Närhet till allmänna kommunikationer
Området Hanskroka har en trevliga badplatser där den ena kallat Krokodiludden har bastuhus vid vattnet och härliga klippbad och brygga med badstege.
Den andra har härlig sandstrand och badbrygga. Badplatsen nås genom en kort promenad på cirka 400 meter.
Detta är ett hus som är lätt att anpassa till sin egen skärgårdsidyll och jag tror att ni kommer älska ert nya lantställe lika mycket som man gjort i området i generationer.
Välkommen att anmäla ditt intresse för möjlighet till förhandsvisning!