Välkommen till ett trivsamt 1-plans hus, välplanerat med 3 rum och kök som har en boarea om 114 kvm. Lugnt läge mitt i området i populära Bratthammar. Fin uppväxt trädgård med häck, äppleträd, syrener och bärbuskar. Även jordgubbar och rabarber mm. Stor härligt altan i soligt söderläge och uterum att njuta i även när det regnar. Trädgårdsförråd om ca 7 kvm.
Huset är byggt -78 och har en boarea om 114 kvm. Entré med hall och plats för att hänga av sig ytterkläder.
Ljust och fräscht kök från Marbodal med bra ytor för matlagning och bakning. Köket är utrustat med induktionsspis med varmluftsugn, fläktkåpa, diskmaskin -14 samt kyl och frys i fullhöjd. Ljus bänkskiva med blåmelerat kakel ovan. Blått klinker på golvet med skön underliggande golvvärme. Matplatsen har sin givna plats vid det stora köksfönstret.
Tvättstugan ligger praktiskt i anslutning till köket. Tvättstugan har en grovvask, tvättmaskin -17, torkskåp, varmvattensberedare-14, städskåp samt bra förvaringsmöjligheter i form skåp och garderober. Stort golvat vindsförråd. Masterbedroom med fönster i två väderstreck. Även en hel vägg med garderober. Vidare har vi ett helkaklat ljust badrum med dusch samt ett separat gäst wc.
Stort vardagsrum med utgång till uterummet. Därifrån kommer man även till den rymliga altanen som är försedd med en stor eldriven markis. Trädgården och altanen ligger i soligt söderläge.
Garage i länga med fjärrstyrd port samt fria p-platser. Nära till skola, förskola (ca 100 meter från huset), salta bad och Fiskebäcks båthamn. Bra kommunikationer med buss på stora gatan utanför. Där det går en buss (90) med byte till buss 50 vid Beryllgatan som tar dig snabbt till Järntorget på morgonen. Man har även närhet till shopping och restauranger kring Frölunda Torg.
Mer om närområdet:
Fiskebäck omtalas redan 1550 som Fiskebäch med betydelsen där man fiskar. Då var Fiskebäck en jordbruksby där bönderna delvis försörjde sig på fiske. Så småningom växte området till att bli ett fiskeläge. Den moderna fiskehamnen tillkom på 1950-talet genom utfyllning med rivningsmassor från Majorna och numera består bebyggelsen i området nästan uteslutande av villor, radhus och kedjehus. Under senare år har området kompletterats med en del lägenheter bland annat vid Fiskebäcks Hamn. Vid Fiskebäcks hamn finner man även Fiskebäcks Museum och det mysiga fiket Sjöboa.
Fiskebäck ligger vid Skärvallsbergets naturområde där man kan avnjuta vandringsstigar i vacker natur utmed kustlinjen. Promenera till Hinsholmens småbåtshamn utmed Eskils Kanal eller förbi Önnereds brygga. I grannområdet Påvelund finns ytterligare fina vandringsområden och en motionscentral med gym och idrottsplats. Vill man gå en golfrunda erbjuds banor inom 15 minuters avstånd bland annat i Sisjön och Hovås.
Från Fiskebäck tar man sig smidigt till badställen och badvikar i närheten. Förutom det populära Fiskebäcksbadet så ligger badställen som Möttvik, Smithska Udden, Hammarbadet och Ganlet inom cykelavstånd. Det finns även flera småbåtshamnar i närområdet.
Bor man i Fiskebäck finns det flera skolor och förskolor att välja mellan. För mer information gå in på www.goteborg.se. Till och från området tar man sig smidigt med buss till knutpunkten Frölunda Torg och dess Resecentrum varifrån flertalet bussar och spårvagnslinjer tar dig vidare till stadens alla delar. Läs gärna mer på www.vasttrafik.se.
Frölunda Torg är ett komplett köpcentrum med ca 180 butiker, restauranger och caféer bekvämt samlade under samma tak. Shoppinggator och torg i två plan erbjuder stora butikskedjor sida vid sida likväl som små exklusiva specialbutiker. På Frölunda Torg finns även ett stort utbud av service som frisörer, tandläkare och vårdcentral.
Intill torget ligger Frölunda Kulturhus med bland annat biograf, simhall och bibliotek. I anslutning till Frölunda Torg ligger även ICA, Mio Möbler och Mc Donalds.