Här finns ett läge utöver det vanliga- ett fantastiskt tillfälle för alla bostadsälskare som önskar skog, vatten och ett unikt hem. Man bor alldeles intill Lilla Resjön med magiska vyer på en stor tomt där man med varsam hand har skapat ett drömställe utöver det vanliga. Omgivningarna är majestätiska med utflyktsmål och badstränder vid Vätterns klara vatten, ljuvliga skoga och stillhet. Platsen som sådan ger långa utblickar och höga himlar som skådas från varierade uteplatser och även inifrån hemmet då huset har generösa fönsterpartier från golv till tak i rumsligheterna, nästan såsom att vara ett med naturen.
Björnö 24 är något alldeles i särklass som renoverats och skapats med varsam hand där känslan för detaljer, färg och form genomsyrar denna helhet. Här har man låtit gammalt samsas med nytt, i en harmoni av intryck och sällsamma viloplatser för både stora sällskap och att avnjuta i mindre format. Materialvalen är noggrant utvalda och man återfinner kilsågade trägolv, linoljefärg och återbruk i denna fantastiska helhet.
Tomten är kuperad med genomtänkt placering av hus och utemiljöer för att tillvarata höjder och de varierade intrycken platsen erbjuder. En plats där man skådar djurliv och årstidsväxlingar, ljus och väderlek över säsongerna och där minnen skapas för stor som liten med generöst med plats för barnens lek och aktivitet i den fantastiska omgivningen och skogen.
Man når fastigheten via en välkomnande entré med grindpar och vidare mot stenlagd gång mot husen. Det finns bra parkeringsyta med laddplats och vidare mot huset finns en fin grillplats med bänkar att sitta på runtom. Själva huvudbyggnaden utgörs av två huskroppar som byggts samman av ett ljuvligt orangeri med glas från golv till tak och natursköna utblickar mot vattnet. Intill huset ryms en spatiös terrass med skyddat läge och gott om plats att möblera med härligt solläge. Vidare når man en del av huset via en charmerande "spång" då huset svävar ut med pelare vidare ut mot sjön vilket skapar en fantastisk miljö och känsla även i den invändiga ytan. Orangeriet flödar av ljus och rymd med ett fint "utekök", slipade betonggolv och öppningsbart vikparti mot vattnet. Här sitter man gärna långa säsonger med den ljuvliga öppenheten mot himmel och grönska där det ges stort utrymme för matplats. Husets yta fördelas vidare med två sovrum i ena delen såsom möjlig gästdel där man intill denna del har utedusch och enklare kök i trädgården. Här finns ett större allrum, "storstuga" med en gemytlig öppen spis och utrymme för både sängar eller allrum med ytterligare ett charmigt sovrum intill. Denna del utgår från den ursprungliga "stugan" med timrade väggar, takbjälkar och en ombonad karaktär.
Från orangeriet i motsatt del finns ett modernt och smakfullt kök i gråskala där interiör i övrigt harmoniserar i vackert lindblomsgrönt med en härlig detalj av en vedspis i gjutjärn. Även här skapas njutbara utrymmen att samlas vid med genomgående ljusflöden och stora fönster. Vidare finns ett fräscht och helkaklat badrum med dusch och tvättmaskin.
I delen längs ut ryms två tilltalande sovrum med fönster som vägg och drömlika vyer.
Mot vattnet finns brygga med badplats och tomten rymmer flera sol och skuggplatser med ytterligare en separat terrass för solsängar nere vid sjön. Fiske, bad och småskaligt båtliv- Lilla Resjön erbjuder en stillsam ro såsom en magiskt vacker skogsjö där man kan njuta av avskildhet på bryggan och där dagen kan få passera i en kravlös och samtidigt inspirerande miljö. Tomten ger plats för upptäcktsfärder och odling där orangeriet erbjuder en fin möjlighet för att driva upp växter med sol och värme från tidig vår.
Utöver den sällsamma tystnaden och stillheten har man från området otroligt fin närhet till bad, kultur och upplevelser. Man bor inte långt ifrån Vätterns generösa utbud av långgrunda stränder, flera naturreservat och trolska skogar. Här finns gårdsbutiker och handelsträdgårdar, mysiga fik och givetvis Motalas härliga utbud av aktivitet och upplevelser.
Ett unikt tillfälle till ett drömlikt hem, skapat med kärlek och känsla, med sagolika vyer vid vattnet!