Hoppa till innehåll
 
Pris (Utgångspris): 
1 695 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Hanna Zackariasson, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Hanna Zackariasson
Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Askim

Blåklintsgången 18

Pris (Utgångspris): 
1 695 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Hanna Zackariasson, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Hanna Zackariasson
Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad

Lugnt belägen i Välen övre, nära hav, natur och stad

  • Typ: Övrigt
  • Rum: 2, varav 1 sovrum
  • Boarea: 42 m2
  • Driftkostnad: 4 250 kr/år
  • Upplåtelseform: Arrenderätt

Välkommen att kontakta mäklare Hanna Zackariasson för visning och mer information.

Välkommen till denna gula stuga belägen i övre Välen. Med lugnt läge och skyddad från västvindar utav berg och skog. Här lever du din gröna dröm från tidig vår till sen höst. Trädgården har en gedigen plantering med en härlig blandning av flera goda bär, blomstrande buskar och fina perenner. Dagarna i kolonin präglas av lugn och enkelhet. Utveckla ditt intresse för odling eller njut av att komma ifrån stan en stund.
Stugans planlösning är fördelad på vardagsrum och kök i en öppen planlösning, sovrum med plats för dubbelsäng, badrum med dusch, toalett och handfat.
Tomten på ca 300 kvadratmeter ger avskildhet men tillhörighet till de trevliga grannarna runt om. Möjlighet till många fritidsaktiviteter under sommaren.

På bara 10 minuter promenerar ni till bad, båtplats och serviceaffär. Välj mellan Marholmen med badbrygga och klippor eller långgrunda Askimsviken med sin fina sandstrand.

I Välen bor ni med direkt närhet till havet, skogen, och lugnet som granne. På bara några minuters gångväg når ni bussen som på 7 min tar er vidare till knutpunkten Frölunda Torg. Välens naturreservat är också välkänt för en plats med god fågelskådning.
Mycket bärbuskar och blommor. Tomt på ca 300kvadratmeter ger avskildhet. Möjlighet till många fritidsaktiviteter under sommaren.

Kort historia om Välens koloniförening:
I Stig Fredrikssons bok ”Högsbokolonin i våra hjärtan” kan man bland annat läsa följande rubrik från GT den 11 juni 1957: ”Vemodig stämning i Högsbokolonin, Idyllen måste lämna plats åt modern höghusbebyggelse”. ”Sida vid sida längs den grusande gången står fruktträden och bugar välkomnande när man stiger in i trädgården genom den lilla vitmålade grinden. Gräsmattorna är välansade och läckert gröna och längs staketet klättrar de saftigaste bärbuskar. Man förstår att det hela är resultatet av många års kärleksfullt och träget arbete och den lilla röda stugan längst inne i den frodiga grönskan gör den idylliska bilden fullständig.”
Den 1 oktober 1958 upphörde Högsbokolonin och kolonisterna blev erbjudna mark i Välen. Flertalet stugor transporterades till Välen, några var dock inte i skick att flytta. Hösten 1958 bildades
Välen kolonin ligger i kommundelen Askim och är indelad i tre områden. Övre området med stugorna1-33, mellan-området med stugorna 34-187 och nedre området med stugorna 188-330. Det övre området ligger på en skogs-bevuxen höjd och gränsar till GFA, Göteborgs Fritidsförening Askim. Mellanområdet ligger utmed Marholmsvägen och Hagkroksvägen och nedre området ligger utmed Marholmsvägen och Stora Ån som rinner ut i Välen-viken.
Välens koloniförening är en ideell förening med 330 medlemmar och är därmed den största kolonin inom FGK i Göteborgsregionen. Välens stadgar är utarbetade genom Koloniträdgårdsförbundet normalstadgar för lokalför-eningar samt FGK´s stadgar för lokalföreningar.

Vattnet i koloniområdet är preliminärt på april-oktober.

Detta är en stuga på ofri grund. Vanligt bolån gäller därför ej.

Köparen behöver vara folkbokförd i Göteborg, Ale, Alingsås, Härryda, Kungsbacka, Kungälv, Lerum, Lilla Edet, Mölndal, Orust, Partille, Stenungsund, Tjörn eller Öckerö kommuner.

Välkommen att kontakta mäklare Hanna Zackariasson för visning och mer information.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Övrigt
Rum: 2, varav 1 sovrum
Boarea: 42 m2
Pris (Utgångspris): 1 695 000 kr
Driftkostnad: 4 250 kr/år
Upplåtelseform: Arrenderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Mätning saknas

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten april-okt
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Plintar
Stomme: Trä
Bjälklag: Trä
Fasad: Stående träpanel
Takbeklädnad: Betongpannor
Ventilation: Självdrag

Övriga byggnader

Gemensam dusch & tvättstuga finns i Gula Huset med dam- och herravdelning.
I samma byggnad finns tvättmaskiner och torktumlare, där du även bokar upp din tvättid.

Uppförande av växthus, max 10 kvm. Avståndet till tomtgräns ska vara minst 1 meter.
Uppförande av förråd på tomten, max 10 kvm för nedre och mellanområdet, för övre området gäller max 4 kvm.

Parkering

Avgift för parkeringsplats 1: 450 kr och för parkeringsplats 2: 600 kr

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Göteborg
Område: Askim
Fastighetsbeteckning: Hult 5:69

Omgivning

Askim har en lång historia som sträcker sig ända till 1200-talet. Från början livnärde sig bygden på jordbruk. På 1880-talet började välbärgade Göteborgare bygga sommarbostäder i området. Under 1960-talet började området mer likna dagens Askim. Sammanhängande villa- och radhusområden samt bostadsrätter kring Vita Fläcken började byggas.

Hults kustnära läge erbjuder gång- och cykelavstånd till flera fina badställen så stom tex mysiga Marholmen och närliggande Askimsbadet med sin långgrunda sandstrand, stora öppna gräsytor och fina promenadvägar.

För den som önskar en mer skogsbetonad miljö finns Sandsjöbacka naturreservat med dess badsjö Sisjön på cykelavstånd.

Askims sim- och sporthall vid Askimskyrkan har inte bara badhus och gym utan här finns även bordtennis- och badmintonbanor. I Sisjöns handelsområde finns flera gym. Vid närliggande Hovås båthamn finns sjöscouterna. För golfspelaren erbjuds Hovås Golfklubb och World of Golf.

Utmed havet går promenad- och cykelleden Säröbanan som sträcker sig där den gamla järnvägen en gång gått mellan Göteborgs stad och ändhållplatsen i Särö. Utmed Säröbanan finns flera mysiga badvikar och båthamnar men även trevliga fikaställen och restauranger så som t.ex. Hovås yacht club, Hovås golfkrog och Hovås kallbadhus.

Populära förskolor och skolor finns i området. Läs gärna mer på www.goteborg.se. Bussarna går regelbundet och tar dig in till centrala Göteborg på ca 20 minuter.

Shoppingen löser man smidigt antingen på närliggande Frölunda Torg, Köpcentra 421 eller i Sisjöns handelsområde.

Kommunikationer

Buss 93 från Gjutegården till Frölunda Torg tar ca 7 min.

Vägbeskrivning

Ställ GPS

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 695 000 kr

Driftkostnader

4 250 kr/år
Kommentar: Köparen ska till föreningen betala en inträdesavgift på 5 000 kr.

Fördelas enligt följande

Medlemsavgift: 4 250 kr
Beskrivning: I medlemsavgiften (4 250 kr) ingår föreningens omkostnader (3 275 kr), medlemsavgift FGK (175 kr) och medlemsavgift KTF 350 kr. 450 kr avser parkering och är valbar.
Föreningen har ett gemensamt el-nät och ni faktureras för faktiskt förbrukning.

Arrende

Arrendekostnad: 15 000 kr

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.
Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Taxering

Värdeår: 1959
Typkod: 225, Småhusenhet, småhus på ofri grund

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Svensk Fastighetsförmedling samarbetar med If för att underlätta ditt bostadsköp. När du köper bostad eller fritidshus genom Svensk Fastighetsförmedling är den automatiskt försäkrad. Vi kallar det Flytta in-försäkring. Den är kostnadsfri och gäller under de första 30 dagarna. Fortsätter du sedan att försäkra hemmet eller fritidshuset hos If får du 10% rabatt och flera andra unika förmåner. Fråga din mäklare för att ta del av erbjudandet.

Alla bilder

+ 25 Visa alla 31 bilder
 

Planritning

Karta och område

Blåklintsgången 18, Askim

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Ansvarig mäklare erbjuder dig som ska köpa bostad en skriftlig beräkning av dina personliga boendekostnader. Kontakta mäklaren om du önskar en boendekostnadskalkyl.

Intresseformulär

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande bostäder till salu

Askim, Göteborg
Blåklintsgången 18
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning