Hoppa till innehåll
 
Pris: 
3 925 800 kr
Månadsavgift: 1 958 kr/månad
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Carolina Fallenius, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Carolina Fallenius
Reg. Fastighetsmäklare/ Butikschef Grebbestad/Strömstad Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Havstenssund

Sjövägen 48

Pris: 
3 925 800 kr
Månadsavgift: 1 958 kr/månad
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Carolina Fallenius, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Carolina Fallenius
Reg. Fastighetsmäklare/ Butikschef Grebbestad/Strömstad Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad

Havsnära lyxiga bostadsrätt 2,5-3:a i vackra Havstenssund!

  • Typ: Bostadsrättslägenhet
  • Rum: 2
  • Boarea: 54 m2
  • Lägenhetsnummer: 2003
  • Månadsavgift: 1 958 kr
  • Upplåtelseform: Bostadsrätt
  • Våning: vån 1
  • Hiss: Ja

Nu ges tillfälle till ett havsnära boende i populära vackra Havstenssund! Ett bra läge att köpa en av de totalt 12 nyproducerade bostadsrätter som ska uppföras på Sjövägen 48 i Havstenssund. Varje enskild lägenhet är unik på sitt sätt, ingen planlösning är den andra lik vilket ger lägenheterna en sällsynt karaktär. Lägenheterna har planerats med omsorg där man lagt mycket kärlek och eftertanke vid val av material för att uppnå något alldeles extra.

Lägenheterna varierar i storlek och belägenhet i huset, vissa med loft och andra smarta lösningar för extra sovrum. Välj den lägenhet som passar dina behov bäst.
Vi vet att bostadsdrömmen kan se lite olika ut beroende på var i livet vi befinner oss. Vissa vill ha ett fritidsboende att åka till när storstadsstressen trycker på, medan andra vill ha ett året-runt-boende i en lugn och harmonisk kustmiljö. Detta boende passar oavsett ändamål. Som boende i Havstenssund erbjuds en direkt närhet till salta bad och som boende i Brf Ostronet tillämpas "badrocksavstånd" till närmsta badmöjlighet. En lyx som kommer väl till pass oavsett om det blir ett fritidsboende eller permanentboende. En promenad längst farleden via "Spången" eller besöka någon av Havstenssunds sommarrestauranger, kanske njuta av en glass vid båtkajen intill marinan är en trevlig sociala aktiviteter som förgyller tillvaron för ung som gammal.

Med planerad färdigställning 2026/27 kommer BRF Ostronet att erbjuda moderna och bekväma bostäder med respekt för det förflutna.​ Här finns plats för både avkoppling och gemenskap – oavsett om du njuter av en lugn stund i soffan, bjuder in vänner till middag, eller blickar ut över havet från din balkong.

​​I BRF Ostronet möts modern komfort och tidlös charm. Ljusa, öppna ytor och noggrant utvalda material skapar en harmonisk atmosfär där varje detalj är genomtänkt. Stora fönster släpper in naturligt ljus och förbinder hemmet med den vackra omgivningen. Din nya bostad erbjuder en unik möjlighet att uppleva det bästa av kustlivet, med närhet till natur, hav och Grebbestad med dess utbud av butiker, nöjen och kommunikation.

På tomten finns 12 st parkeringsplatser tillhörande lägenheterna.

Sammanfattningsvis är Havstenssund en del av Tanums kommun, och erbjuder ett idyllisk kustsamhälle med närhet till natur och hav. Det är en destination som lockar besökare som söker avkoppling och naturupplevelser i en genuin svensk skärgårdsmiljö.
Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare för mer information om projektet!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Bostadsrättslägenhet
Rum: 2
Boarea: 54 m2
Lägenhetsnummer: 2003
Pris: 3 925 800 kr
Upplåtelseform: Bostadsrätt
Våning: vån 1
Hiss: Ja

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Tanum
Område: Havstenssund

Övrigt

Havstenssund är ett gammalt fiskeläge. Samhället var förr helt beroende av fiske och sjöfart. Några trålare och kräftfiskare finns kvar. Under våren och försommaren fångas makrill huvudsakligen i vad och höstens hummerfiske är viktigt för många, såväl yrkesfiskare som fritidsfiskare.

Men, idag svarar försäljning och service av fritidsbåtar för den mesta av sysselsättningen på orten. Många dagpendlar till arbeten i andra närbelägna orter.

Havstenssunds historia
I Havstenssund har havet alltid varit viktigt. Området finns omnämnt redan i de norska kungasagorna från omkring år 1100. Tidigt fanns här lots, tull och krog för att betjäna kustsjöfarten.

Havstenssund fick sin nuvarande karaktär under 1800-talet då fiske, frakt och stenindustrin växte och blev betydande näringar. Samhället präglades av den tidens sociala klasstänkande. I södra delen, som domineras av köpmanshuset vid hamnen, bodde lotsarna och fraktskepparna, och i den norra delen bodde fiskare och stenhuggare. De äldre delarna av Havstenssund, i norra delen av samhället, har en välbevarad miljö såväl vad avser bebyggelse som gator och trädgårdar. Detta område är av riksintresse för kulturmiljövård och Havstenssund är därför redovisat i kommunens kulturminnesvårdsprogram.
Under första halvan av 1900-talet blomstrade samhället. Då fanns här två fiskgrossister, två livsmedelsaffärer, fiskkonservindustri, båtbyggeri, radioaffär, café, och post.

Vid infarten till samhället ligger Havstenssunds kapell. Själva byggnaden är uppförd i trä och taket är skifferklätt. Kapellet, som byggdes i slutet 1930-talet, har en mycket speciell exteriör. Arkitekten sägs ha inspirerats av de bohuslänska fyrplatserna; fyrtorn och fyrvaktarbostad.


Namnet Havstenssund
Havstenssund har fått första delen av sitt namn från ön Havsten, norr om samhället. På Havsten finns ett 60 m högt berg, som gör ön väl synlig för sjöfarare från alla håll. Det smala sundet mellan fastlandet och ön Hällsö ger den sista delen av ortens namn.
I sagan om kung Sverre berättas det om en gård, Sonaberg, vid sundet. Kan namnet på gården leva kvar i namnet på berget på fastlandssidan vid sundet; Sunneberget?


Havstenssund idag
Många av Havstenssunds äldre hus ägs idag av delårsboende (sommargäster). Många helårsboende finns i de nya områdena i de norra och östra delarna av samhället.
Näringslivet består av huvudsakligen av fiske, båtförsäljaren GBM och två sommaröppna restauranger. Tull- och lotsstationerna stängdes i mitten av 1900-talet, men lotsutkiken finns fortfarande kvar på Hällsö.

Väster om samhället ligger naturreservatet Trossö - Kalvö - Lindö med omväxlande landskapsvyer och en intressant flora och fauna.

Midsommarafton firas traditionsenligt vid fotbollsplanen i Havstenssund. Det är dragspel med dans runt midsommarstången och förfriskningar till barnen. Kaffe med dopp erbjuds. Kvällen innan får alla som vill vara med och klä midsommarstången.…
Missa inte:
¦Havstenssundsdagen
¦En god lunch på Havstensbryggdeli eller på Skaldjurscaféet
¦Att promenera längs huvudgatan, dvs bryggan, längs med samhället.
¦Nya bryggpromenaden "Spången" längs med sundet.
Tångenrundan.
¦Utsikten uppifrån berget. Från Skaldjurscaféet gå uppför backen och vik in på Klyftgränd sedan vidare på en smal stig. Du hittar en klyfta och kan gå igenom den och komma vidare upp på berget.
¦På sommaren: Eventlokal där man finner ostronskola och kan boka ostronsafari hos Havstenssunds Ostron.

Ekonomi

Pris

3 925 800 kr

Månadsavgift

1 958 kr

Pantsättning

Uppgift om pantsättning saknas

Alla bilder

+ 7 Visa alla 13 bilder
 

Karta och område

Sjövägen 48, Havstenssund

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Överstiger era sammanlagda årsinkomster kronor före skatt? Svaret påverkar amorteringarna.

Fler värden

Här nedanför kan du ändra ränta, amortering och driftkostnader och se hur de påverkar kalkylen.

Återställ alla värden
Visa fler

Ränta

Amortering

Driftkostnad per månad

Driftkostnad/månad

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.

Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Boendekostnad per månad

Ränta
+  kr
Driftkostnad
+  kr
Månadsavgift
+ 1958 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr
Amortering
+  kr
Inkl amortering
ca  kr

Ansök om lånelöfte

Hos vårt systerbolag Ordna Bolån kan du enkelt ansöka om lånelöfte eller bolån. En ansökan, svar från flera banker.

Kontakt

Fyll i formuläret nedan för att göra en intresseanmälan på denna bostad. Våra mäklare kommer att kontakta dig via mail/telefon för uppföljning.

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande objekt till salu

Havstenssund, Tanum
Sjövägen 48
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning