Hoppa till innehåll
 
Pris (Utgångspris): 
3 695 000 kr
Månadsavgift: 5 406 kr/månad
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Jessica Skogman, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Jessica Skogman
Fastighetsmäklare / Ekonom / Cert. Nyproduktion
Niklas Hedbeck, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Niklas Hedbeck
Franchisetagare, Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Hägersten

Isgränd 5, 2tr

Pris (Utgångspris): 
3 695 000 kr
Månadsavgift: 5 406 kr/månad
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Jessica Skogman, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Jessica Skogman
Fastighetsmäklare / Ekonom / Cert. Nyproduktion
Niklas Hedbeck, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Niklas Hedbeck
Franchisetagare, Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad

Härlig 4:a högst upp i huset med balkong i söderläge! Renoverat kök och stambytta badrum!

  • Typ: Bostadsrättslägenhet
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 74 m2
  • Lägenhetsnummer: 00041
  • Byggnadsår: 1951
  • Månadsavgift: 5 406 kr
  • Driftkostnad: 1 125 kr/månad
  • Upplåtelseform: Bostadsrätt
  • Våning: 3 av 3

Varmt välkommen till denna härliga 4:a mitt i trevliga Västertorp! Lägenheten ligger högst upp i huset och har fint ljusinsläpp. Detta är en riktigt familjedröm som det bara är att flytta rakt in i. Vad sägs om balkong i söderläge, renoverat kök med diskmaskin, vardagsrum som rymmer både stor matplats och soffgrupp, renoverat/stambytt badrum med tvättmaskin och gäst-wc. Samtliga 3 sovrum har flera garderober vardera och det finns även ett rymligt källarförråd. Nuvarande ägare har dessutom målat om samtliga rum i smakfull färgval. Läs gärna mer om respektive rum och om föreningen längre ner i annonsen.

På frågan vad säljarna har uppskattat med just sitt boende blir svaret långt:
"Lägenheten ligger mycket bra till och har goda förbindelser till resten av staden. Det är en lugn plats med alla bekvämligheter för ett bekvämt liv. Själva lägenheten är solig och omgiven av mycket grönska. Rummens layout är mycket bekväma och ger möjlighet att vila och koppla av."
Och några favoriter med området:
"För det första är det en väldigt lugn och bekväm plats att bo för alla. Speciellt för familjer med barn på grund av mångfalden och antalet attraktioner och bekvämligheter.
* 1 minut till grundskola och dagis
* max 2 minuter till tunnelbanan
* max 3 minuter till parken med attraktioner för barn: zipline, skatepark, idrottsplats, utomhuspool för barn
* 3 minuter med cykel till Västertorps Sim & Idrottshall
* 15 minuter med cykel till Mälarhöjdsbadet
* närhet till matbutiker: Coop, Hemköp och alla nödvändiga tjänster såsom frisör, kosmetolog, tandläkare, optiker
* mycket bra pizza i närheten"

Säljarna har verkligen stormtrivts i sin lägenheten och i Västertorp!

Västertorp är ett lugnt och trivsamt område, många som flyttar hit väljer att bo kvar och flytta inom området. Vi torget finns matbutik, flera restauranger, apotek, folktandvård, skomakare, blomaffär, låssmed, frisör och mycket mer. Samt den mycket populära parkleken "Lugnet" som ligger mitt i Västertorp.

Varmt välkommen till både Västertorp och ditt nästa boende!

Om Bostaden

Beskrivning

YTSKIKT
Genomgående 3-stavigt parkettgolv
Samtliga väggar är målade och ommålning har skett under 2022-2025

VARDAGSRUM
Vardagsrum med plats för soffgrupp, matbord och övrig möblering. Stort fönster och utgång till balkong som bidrar till fantastik ljusinsläpp och rymd. På golvet ligger ett parkettgolv och väggarna är målade i en fin grå nyans. Vardagsrummet kan nås både från köket och från hallen, för i denna lägenhet kan du göra något så härligt som att gå runt.

BALKONG
Möblerbar balkong i härligt söderläge.

KÖK
Ljust kök med ovanligt generös bänkyta och förvaring i skåp. Enhetligt kök med vita skåpsluckor, mörka arbetsytor samt rostfri diskbänk med vit kakel ovan. Vitvarorna består av spishäll, kolfilterfläkt, integrerad kyl/ frys, inbyggd micro och inbyggd diskmaskin. Parkettgolv och väggar målade i vitt och en ljusbeige nyans. Fint glasparti i original finns bevarat mellan kök och hall.

SOVRUM 1
Rofyllt sovrum med gott om plats för dubbelsäng och bra förvaring i 4 garderober. Parkettgolv och väggar målade i en beige ton.

SOVRUM 2
Här ryms en enkelsäng och skrivbord. Det finns även 3 garderober för god förvaring. Väggarna är målade i vitt och en fin rosa nyans. På golvet ligger ett parkettgolv.

SOVRUM 3
Detta sovrum rymmer en enkelsäng och skrivbord. Det finns även en rymlig dubbelgarderob. En fransk balkong ger fint ljusinsläpp i detta rum. På golvet ligger ett parkettgolv och väggarna är målade i vitt och en fin gråblå nyans.

ENTRÉ/HALL
Entré med grå klinker golv och gott om plats för avhängning. Ljus inre hall med ekparkett och vitmålade väggar.

BADRUM
Grått klinkergolv och vitkaklade väggar. Utrustat med wc, handdukstork, golvvärme, handfat med kommod, spegelskåp, högskåp, duschplasts med glasvägg, tvättmaskin, samt förvaringskåp ovanför tvättmaskinen. Badrummet har ett fönster för fint ljusinsläpp och möjlighet till vädring.

WC
Utrustat med wc samt handfat med kommod och spegel ovan. Grå klinker på golvet och väggar målade i en härlig grön nyans.

FÖRRÅD
Källarförråd på 3,74 kvm.

Sammanfattning

Typ: Bostadsrättslägenhet
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 74 m2
Lägenhetsnummer: 00041
Pris (Utgångspris): 3 695 000 kr
Byggnadsår: 1951
Driftkostnad: 1 125 kr/månad
Upplåtelseform: Bostadsrätt
Våning: 3 av 3

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Bostadsrättsföreningen

Tv/Internetanslutning

Kabel-TV: Föreningen är ansluten till ComHem, ingår inte i avgiften.
Bredband: Via Bahnhof med en hastighet på 1000/1000 Mbit, tillkommer som obligatoriskt tillägg om 70 kr/mån.

Värme- och ventilationsanläggning

Uppvärmning via fjärrvärme
Ventilation via mekanisk frånluft

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Stockholm
Område: Västertorp

Omgivning

I området finns många förskolor och skolor. Fastigheten är belägen nära grönområden, bland annat den populära parkleken Lugnet. Västertorp centrum ligger bara något kvarter bort med god tillgång till närservice såsom livsmedelsbutiker, restauranger, apotek, bageri/konditori, blomsteraffär mm. Västertorp utgör också plats för Stockholms största skulpturutställning med sammanlagt 21 verk av kända svenska konstnärer, de flesta från 50-talet, utplacerade på olika platser i området. Intill fastigheten ligger Västertorps sim- och idrottshall med gym, och Hägerstensbadet med utomhuspool. Det är promenadavstånd till Mälaren med mysiga promenadstråk och badmöjligheter i Vinterviken.

Västertorp är känt för sina trevliga parker och grönområden. Parkleken Lugnet är mycket populär och här finns både personal, plaskdamm, kaffeförsäljning m.m. För den som gillar att promenera finns trevliga promenadstråk till Långbro park där ni bland annat finner Långbro Värdshus. Här kan ni avnjuta en god middag, en drink i kvällssolen eller en trevlig brunch med nära och kära under helgen. Promenerar ni åt andra hållet kommer ni till Mälarhöjden och även här finner ni trevliga och barnvänliga caféer och restauranger (bl.a. Café Uddvillan med fantastisk utsikt eller kvarterskrogen Astrids).

Flera förskolor samt skolor ligger på kort, geografiskt avstånd. Västertorpsskolan kommer att byggas ut för att rymma fler barn och klasser.

Andel i föreningen

Andel av insats: 1,87801%
Andel av månadsavgift: 1,87000%

Pantsättningsavgift

588 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning

626 104 kr
Beräknad på ÅR23

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning anger hur stor andel av bostadsrättsföreningens lån som indirekt belastar bostadsrätten.
Det underlag som ligger till grund för beräkning av uppgiften har inhämtats från bostadsrättsföreningen, dels från årsredovisning dels från utdrag ur bostadsrättsföreningens lägenhetsregister.
Observera att föreningens skuldsättningsgrad kan ha förändrats sedan årsredovisningen som ligger till grund för beräkningen upprättades.

Om föreningen

Brf Kälkbacken 1 består av två flerfamiljshus, med källare och tre våningar, belägen på Isgränd 1-17 & Störtloppsvägen 1-3. I föreningen finns 76 lägenheter, varav 6 av dessa fortfarande är hyresrätter (=stort dolt, positivt kapital) och 2 st lokaler upplåtna med hyresrätt.

En hyresrätt såldes under hösten 2024 och gav goda inkomster till föreningen. Föreningen har ännu inte beslutat om köpeskillingen ska avsättas till underhållsplanen/fonden eller användas till amortering. (Uppgift från styrelsen 2024-02-05)

Föreningen har inte tagit upp några nya lån under 2024-2025. (Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

Belåningsgraden ligger på 8928 kr/kvm BOA enligt ÅR23. Observera att eftersom förening under hösten 2024 upplåtit en hyresrätt till bostadsrätt så kommer belåningsgraden att bli lägre då blir BOA har tillkommit.

Föreningen äger marken och har således ingen utgift för tomträtt.

Föreningen informerar om att köpare/ägare skall vara skriven på bostaden. (Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

Renoveringsbeskrivning

Utförda renoveringar i föreningen:
Inga stora renoveringar inplanerade.
2011 Fönsterrenovering
2011-2012 Dränering
2012 Kodlås till samtliga portar
2013 Elstammar
2012-2013 Stambyte
Stambyte/Relining: Under våren 2013 gjordes stambyte i husen och relining i källaren. Detta innebär att vi nu har nyrenoverade badrum och fungerande avlopp och vattenledningar.
Nyrenoverad tvättstuga (port 11)
2015 Godkänd OVK
2015/2016 Källarlokaler såldes till externt företag som konverterade till bostäder
2018 Hängrännor och stuprör
2018 Värmeinjustering på samtliga element i samtliga lägenheter
2019 Reparation av radiatorer vissa lägenheter
2020 Översyn/renoveringar av samtliga portdörrar
2020 Installation digitalt system bokning tvättstuga och föreningslokal
2020 OVK
2020 Intallation fiber
2021 Brandsäkrat alla utrymmen
2021 Fasad inkl målning av alla fönster, balkongplatta och källarportar
2022 Stamspolning
2023 Föreningen har slutfört ett större energiprojekt med syftet att kraftigt sänka kostnaden för uppvärmning och varmvatten för framtiden
Ovan uppgifter är hämtade från ÅR23
Kommande renoveringar i föreningen:
Föreningen kommer att uppdatera underhållsplanen under 2025. (Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

Gemensamma utrymmen

Tvättstuga (port nr 11) med digital tvätt- tidsbokning
Föreningslokal med övernattningsmöjligheter (port nr 17) för 4 personer med kök, stolar och bord kostnad 350:-/dygnet
Avsedda utrymmen i varje källare för cykel och barnvagn
Se bilder på tvättstuga och föreningslokal på föreningens hemsida, länk finns i annonsen

Parkering

I föreningen finns för närvarande cirka 7 parkeringsplatser. Dessa kostar cirka 450 kr/månad. SBC sköter kösystemet.
Per 2025-01-28 står det 3 personer i kö för p-plats. (Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

I Västertorp så har det nyligen införts boendeparkering, Taxa 5.

Föreningens ekonomi

Kommande avgiftsförändringar: Föreningen har inga beslutade avgiftsförändringar.
Senaste höjningen skedde 1/1 2025 beroende på höga kostnader med räntor och fastighetsskötsel.
(Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

Övrigt

Observera att lägenheten är registrerad som lägenhetstyp 3 i föreningens register, men att nuvarande ägare disponerar lägenheten som en 4 rok med 3 sovrum. Samtliga sovrum har en golvyta på minst 7 kvm och direkt dagsljusinsläpp enligt de regler som Lantmäteriet har.

Boarea: Boarea kan variera beroende på olika uppmätningsnormer. Köparen uppmanas att om det är av stor vikt för honom/henne, kontrollera bostadslägenhetens boarea före köpet som ett led i sin undersökningsplikt.

Budgivning: Vi tillämpar s.k. öppen budgivning vilket innebär att alla kan få information om vilka bud som inkommit. Säljarna har fri prövningsrätt vilket innebär att säljaren avgör när, hur, till vem samt för vilket pris han/hon säljer. Samtliga som deltar i budgivningen accepterar att fastighetsmäklaren lämnar ut budgivarnas namn och telefonnummer samt information om de bud som inkommit till den som köper.

Både köpare och säljare godkänner att mäklaren får använda slutpriset i allmän marknadsföring efter att juridiskt bindande kontrakt har upprättats. Om någon av parterna motsätter sig mot detta meddelas ansvarig mäklare.

Bolån och hemförsäkring: De personer som önskar kan bli kontaktade av vår samarbetspartner SEB och Ordna Bolån för bra villkor på bolån. Köparen får automatiskt en hemförsäkring via If med kostnadsfri prövotid i 30 dagar. Efter provperioden kommer köparen att bli kontaktad av If.

Bostadsbevakning: Du som har besökt visningen eller på annat sätt visat intresse för denna bostad kan få tips på liknande bostäder från ansvarig mäklare eller någon av dennes kollegor. På så vis ökar du chanserna att hitta bostäder som passar dina önskemål. Om tips inte önskas meddelas ansvarig mäklare och dina kontaktuppgifter kommer då att tas bort.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

3 695 000 kr

Överlåtelseavgift

Överlåtelseavgift: 1 470 kr
Överlåtelseavgift betalas av: köpare

Månadsavgift

5 406 kr
I avgiften ingår värme, vatten, internet och bostadsrättstillägg
Bredband är inräknat i den redovisade avgiften, men står som ett obligatoriskt tillägg på 70 kr på månadsavin.

Driftkostnader

1 125 kr/månad
Årlig elförbrukning: 4522 kWh/år
Antal i hushållet: 4

Fördelas enligt följande

El: 798 kr
Försäkring: 327 kr

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.
Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Avgiftsförändringar

Föreningen har inga beslutade avgiftsförändringar.
Senaste höjningen skedde 1/1 2025 beroende på höga kostnader med räntor och fastighetsskötsel.
(Uppgift från styrelsen 2025-01-28)

Pantsättning

Lägenheten är pantsatt

Energideklaration

Energiprestanda: 193 kWh/kvm/år
Specifik energianvändning: 191 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2020-01-29

Försäkring

Svensk Fastighetsförmedling samarbetar med If för att underlätta ditt bostadsköp. När du köper bostad eller fritidshus genom Svensk Fastighetsförmedling är den automatiskt försäkrad. Vi kallar det Flytta in-försäkring. Den är kostnadsfri och gäller under de första 30 dagarna. Fortsätter du sedan att försäkra hemmet eller fritidshuset hos If får du 10% rabatt och flera andra unika förmåner. Fråga din mäklare för att ta del av erbjudandet.

Alla bilder

+ 33 Visa alla 39 bilder
 

Planritning

Karta och område

Isgränd 5, 2tr, Hägersten

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Överstiger era sammanlagda årsinkomster kronor före skatt? Svaret påverkar amorteringarna.

Fler värden

Här nedanför kan du ändra ränta, amortering och driftkostnader och se hur de påverkar kalkylen.

Återställ alla värden
Visa fler

Ränta

Amortering

Driftkostnad per månad

Driftkostnad/månad

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.

Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Boendekostnad per månad

Ränta
+  kr
Driftkostnad
+  kr
Månadsavgift
+ 5406 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr
Amortering
+  kr
Inkl amortering
ca  kr

Ansök om lånelöfte

Hos vårt systerbolag Ordna Bolån kan du enkelt ansöka om lånelöfte eller bolån. En ansökan, svar från flera banker.

Anmälan till visning

Fyll i formuläret nedan för att göra en intresseanmälan på denna bostad. Våra mäklare kommer att kontakta dig via mail/telefon för uppföljning.

Välj mellan nedan alternativ
Söndag 25 maj
Öppen visning

Isgränd 5, 2tr, 129 46 Hägersten
Varmt välkommen på visning! Anmäl dig gärna för att inte missa viktigt info.
Måndag 26 maj
Öppen visning

Isgränd 5, 2tr, 129 46 Hägersten
Varmt välkommen på visning! Anmäl dig gärna för att inte missa viktigt info.
Jag är intresserad

Kontaktuppgifter
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande objekt till salu

Västertorp, Stockholm
Isgränd 5, 2tr
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning