Varmt välkommen till denna trevliga funkistrea högst upp i huset med fantastiskt ljusinsläpp och en södervänd balkong i fritt läge mot gård där du kan njuta av många soltimmar. Lägenheten är i mycket fint skick och har renoverats med charm och färg, här möts man av tidstypiska detaljer, modern funktion på bästa sätt och härliga färger i kombination med vackra tapeter. Vardagsrummet är luftigt och inbjudande, med plats för både soffgrupp och matbord. De stora fönstren i två väderstreck släpper in ett härligt ljus och tillsammans med balkongens öppning suddas gränsen ut mellan inne och ute, vilket skapar en luftig och harmonisk atmosfär. Köket är smakfullt renoverat i mörka toner och den charmiga matplatsen rymmer familjen för mysiga frukostar. Köket är välplanerat och fyller sin funktion utmärkt med smart förvaring och genomtänkta detaljer som skapar en hemtrevlig och inbjudande känsla. Lägenheten erbjuder två bra sovrum. Det större sovrummet vetter mot gården/balkongen och här ryms enkelt en dubbelsäng med sängbord och de platsbyggda garderoberna ger gott om förvaring. Det andra sovrummet ligger på andra sidan hallen och fungerar utmärkt som barnrum. Rummet är rymligt nog för att två barn skulle kunna dela med plats för både sängar, förvaring och lekyta. En bra sovrumsfördelning som passar både småbarnsfamiljen och den som behöver extra utrymme för arbete eller gäster. Förvaring är generöst tilltagen med både inbyggda garderober i lägenheten samt två förråd, ett på vinden och ett i källaren.
På frågan vad säljaren uppskattat mest med sitt boende finns det mycket att berätta. Lägenheten som ligger högst upp i huset har fint ljusinsläpp och balkong i söderläge med sol större delen av dagen, här njuter vi av en kopp kaffe på morgonen med gröna träd utanför och blickar ner mot den lummiga innegården. En mindre trea men med bra anpassade kvadratmeter, har passat perfekt för oss som liten familj! Det är en bra förening med trevliga grannar och vi spenderar mycket tid på den härliga innegården, grillar med familj och vänner på den gemensamma grillplatsen eller leker och fikar med barnen på lekplatsen. Området är toppen ett stenkast till aspuddsparken med 4h gård, lekplats och plaskdamm. Några minuters promenadavstånd till fantastiska Vinterviken där man kan bada/ basta/ fika/ äta. Alla mysiga kvarterskrogar i området, Bar libertin i samma förening är en favorit värd att besöka!
HSB BRF Entitan som är en stor och stabil förening som äger sin mark och som är lågt belånad. I föreningens källare finns cykelförråd, barnvagnsrum, föreningens gästlägenheter, samlingslokal, hobbylokal samt tvättstugor. I källaren når du även ett av lägenhetens två förråd (matkällarförråd ca. 1 kvm) och det andra ligger på vinden, en bekvämt trappa upp. Centralt belägen fastighet/förening med endast 3-4 minuters bekvämt gångavstånd till T-bana och centrum. Lummig, härlig innergård sommartid med utemöblemang och grillmöjligheter.
Fastigheten ligger ett stenkast bort från Aspuddens Centrum med T-bana, ICA (öppettider kl. 07-23), bussar, restauranger, apotek, bibliotek och trevliga caféer. Där finner man En pizza i Aspudden, bageriet Bonne Femme, Fabel Bar mfl. Området erbjuder även grönområden kring Vinterviken med klippbad i underbara Mälaren, Wintervikens Café och vackra promenad- och joggingstråk. Populära Aspuddsparken med "minizoo" tvärs över gatan, sommartid så är även Aspuddens minigolf med bar öppet. En station bort på tunnelbanans röda linje finner du Liljeholmen som erbjuder stor galleria samt kommunikation i form av tvärbana, bussterminal och flygbussar.
Välkommen att kontakta mäklaren vid frågor och för att anmäla ditt intresse!