Hoppa till innehåll
 
Pris (Utgångspris): 
3 195 000 kr
Månadsavgift: 3 298 kr/månad
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Jonas Franzén, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Jonas Franzén
Franchisetagare, Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Simon Entian, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Simon Entian
Fastighetsmäklare
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Solna

Viktor Sjöströms Väg 11, plan 2

Pris (Utgångspris): 
3 195 000 kr
Månadsavgift: 3 298 kr/månad
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad
Jonas Franzén, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Ansvarig mäklare
Jonas Franzén
Franchisetagare, Fastighetsmäklare, Certifierad Nyproduktion
Simon Entian, Mäklare Svensk Fastighetsförmedling
Simon Entian
Fastighetsmäklare
Vad kostar boendet? Räkna på din månadskostnad

Underbar 2:a med fantastisk balkong i sydväst mot lummig innergård!

  • Typ: Bostadsrättslägenhet
  • Rum: 2, varav 1 sovrum
  • Boarea: 42 m2
  • Lägenhetsnummer: 242
  • Byggnadsår: 2006
  • Månadsavgift: 3 298 kr
  • Driftkostnad: 350 kr/månad
  • Upplåtelseform: Bostadsrätt
  • Våning: 2 av 5
  • Hiss: Ja

-BALKONG I SYDVÄST MOT INNERGÅRD
-ÖPPEN PLANLÖSNING
-GENOMGÅENDE EKPARKETTGOLV
-MYCKET VÄLSKÖTT FÖRENING
-NÄRA TUNNELBANA

Drömmer du om en stilren och yteffektiv bostad med det lilla extra? Denna välplanerade mini 2:a i Gamla Filmstaden bjuder på både charm och modern funktionalitet.
Här möts du av en ljus och öppen planlösning där vardagsrum och kök smälter samman till en social mittpunkt – perfekt för både vardag och umgänge. Lägenheten är i mycket bra skick med genomtänkta materialval och smart förvaring.
Från vardagsrummet kliver du ut på den soliga balkongen i sydvästläge. Här kan du njuta av solen från tidig eftermiddag till kväll, med utsikt över den lugna, grönskande innergården – en riktig oas mitt i området.
Sovrummet rymmer både säng och förvaring och känns avskilt tack vare den smarta planlösningen. Badrummet är fräscht och stilrent, med allt du behöver inklusive tvättmaskin och torktumlare.

Välskött Brf mitt i anrika Gamla Filmstaden med en fin gemensam gård.
Föreningen har ett gästrum som dess medlemmar kan hyra för långväga gäster. Både kabel-TV och bredband ingår i avgiften.
Ett stort förråd tillhör lägenheten och är bekvämt beläget i samma hus.
I huset finns en hiss som går hela vägen ner till garaget.

Mycket goda kommunikationer med T-bana (Näckrosen) och busshållplats inom kort gångavstånd. I Gamla Filmstaden finns SF-biograf, gym och flera trevliga restauranger så som exempelvis charmiga Backstugan och populära Raketbaren. Kort promenad till Westfield Mall of Scandinavia med shopping och service i världsklass.

Här är det bara att flytta rakt in i drömmen!

Varmt välkommen!

Om Bostaden

Beskrivning

HALL
Välkomnande hall med ekparkettgolv, målade väggar i ljus nyans, tre garderober samt en hatthylla. (Hatthyllan på bilden kommer bytas ut mot original hatthyllan)

BADRUM
Stilrent badrum med vita helkaklade väggar, en dekorativ kaklad fondvägg i grå mosaik samt klinkergolv i grå nyans (golvvärme). Här finns handfat med kommod, spegelskåp, tvättmaskin, torktumlare och ett högskåp.

VARDAGSRUM
Ljust vardagsrum med ekparkettgolv och målade väggar i en härlig rosa nyans. Utgång till balkong i soligt sydväst läge med utsikt mot föreningens lummiga innergård.

KÖK
Inbjudande kök med gott om förvaringsmöjligheter samt rejäla arbetsytor. Vita skåpluckor med rostfria handtag, bänkskiva av laminat samt kakel i skiftande grå nyans. Matplats för 4 personer vid fönster med utsikt mot innergården.
Utrustning:
-Kombinerad kyl/frys
-Ugn
-Infälld glaskeramikhäll
-Spisfläkt
-Integrerad diskmaskin

SOVRUM
Rogivande sovrum med plats för en dubbelsäng. Ekparkettgolv, tapetserade väggar i en grön nyans samt en garderob.

Sammanfattning

Typ: Bostadsrättslägenhet
Rum: 2, varav 1 sovrum
Boarea: 42 m2
Lägenhetsnummer: 242
Pris (Utgångspris): 3 195 000 kr
Byggnadsår: 2006
Driftkostnad: 350 kr/månad
Upplåtelseform: Bostadsrätt
Våning: 2 av 5
Hiss: Ja

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Bostadsrättsföreningen

Byggnadssätt

Kommentar: Flerbostadshus

Tv/Internetanslutning

Tele2 är leverantör av bredband via nätverksuttagen och även TV.
I månadsavgiften till föreningen ingår 500 Mbits anslutning, TV och telefoni.
Fiberoptiskt bredband (500 Mbit) från Tele2 (bredband, TV & telefoni).

Värme- och ventilationsanläggning

Fjärrvärme.
Endast volymkåpa är godkänd. Det är inte tillåtet att installera fläktar/kåpor med fläktmotor med utblås i fastighetens ventilationssystem.
3-glasfönster

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Solna
Område: Gamla Filmstaden

Omgivning

Lägenheten är belägen i attraktiva Gamla Filmstaden, ett spännande och kulturhistoriskt område med en blandad bebyggelse från 1920-talet fram till mitten på 2000-talet. I kvarteret Gamla Filmstaden ligger det flera restauranger som kan stilla de flesta smaklökar. Regissörsvillan har en trevlig uteservering under sommarhalvåret och kan stoltsera med en stjärna i White guide. I charmiga portvaktsstugan precis vid entrén till området, ligger det trevliga våffelcaféet. I området finns även sushi, thai-och pizzeria.

Den närmaste matbutiken är ICA vid T-bana Näckrosen precis utanför Gamla Filmstaden. På Råsundavägen finns både en COOP och ytterligare en ICA-butik. På kort promenadavstånd i Solna Business Park ligger en stor ICA Maxi. I närliggande Westfield Mall of Scandinavia finns ett stort utbud av butiker, gym, restauranger och biograf.
Gångavstånd till både Solna Centrum och centrala Sundbyberg med ett stort utbud av butiker, trevliga fik och restauranger.
Nära till Tuletorget med restauranger, SATS och ytterligare service.

I närområdet, några minuters promenad från Gamla Filmstaden finns trevliga promenad- och joggingstråk runt fågelsjöarna Råsta-och Lötsjön.
Två trevliga yogastudios, Little Peace och Solnas yogaskola ligger i Råsunda.

Tar du en längre promenad norrut längs Råsundavägen så når du Hagaparken med vackra grönområden och fina promenadvägar samt Brunnsviken, med bad, båt- och kanotturer på sommaren och plogad skridskobana på vintern.

Utmärkta kommunikationer med T-bana Näckrosen endast en minut från porten. Flertalet bussar stannar på Råsundavägen. Gångavstånd till både pendeltåg och tvärbana.

Pantsättningsavgift

588 kr

Om föreningen

Föreningen bildades år 2006 och ligger på Viktor Sjöströms Väg 3-11 och Edvin Adolphsons Väg 6-12.
Fastigheten består av 2 st byggnader om 4-8 plan, totalt 9 st trapphus med garage under mark.
Föreningen upplåter 135 st lägenheter med bostadsrätt och är en äkta bostadsrättsförening.
Fastigheten är byggd av Skanska, byggår 2006-2008 och äger marken.
Den ekonomiska förvaltningen sköts av Daniel Klasson Redovisning AB.

Föreningen har ett gemensamt elavtal, vilket innebär att de enskilda hushållen inte behöver teckna enskilda elabonnemang utan debiteras för den el den bostaden förbrukat, betalas i samband med månadsavgiften.

Föreningen står för tilläggsförsäkringen för bostadsrätt så medlemmarna behöver inte stå för kostnaden av det tillägget själva.

En mätning av radonhalten i fastigheten gjordes senast under våren 2018. De mätningar som gjordes uppvisade värden som ligger under gällande gränsvärde på 200 Bq/m3. Värdena ligger från under 20 upp till 110 Bq/m3 som mest.

Marklägenheternas uteplatser utgörs endast av plattläggningen och rabatterna som omgärdar uteplatserna är föreningens.

Genomförda renoveringar:
2025: Stamspolning
2021-2022: Fönstermålning utvändigt
2021: Stamspolning
2017: Lackat om portarna, satt upp inbrottsskydd på portar och hörnlister i varje trappuppgång
2015: Stamspolning

Tre höjningar har skett sedan starten (2008): 3% från 2015, 2% från april 2019 samt 3% från juli 2023.

Gemensamma utrymmen

CYKELRUM: Föreningen har tre cykelrum i källarplanet.
TVÄTTSTUGA: Gemensam tvättstuga med ingång mellan Viktor Sjöströms väg 5 och 7.
FÖRRÅD: Till lägenheten finns ett rymligt källarförråd.
BARNVAGNSRUM: Barnvagnsrum finns i porten.
GÄSTLÄGENHET: Föreningen har en mindre gästlägenhet för uthyrning på Viktor Sjöströms väg 11, nb mot gården. Lägenheten består av ett rum och pentry samt toalett och dusch. Det finns totalt 4 sovplatser varav två i bäddsoffa. Hyran för gästlägenheten är 300 kr/dygn.
SOPRUM: Föreningen har infört återvinning av plast, papp, metall och glas i sina soprum.

Parkering

Brf Rival disponerar 59 garageplatser (15 av dessa platser är utrustade med elbilsladdare) av totalt 79 i garaget i huset. Alla p-platser i garaget är alltså inte disponerade till just Brf Rivals medlemmar. Detta beror på att garage inte finns under alla hus inom Filmstaden och detta medför att alla garageplatserna inom Filmstaden fördelas på alla föreningarna.
En garageplats kostar 1000 kronor per månad, i dagsläget kö.

Inom Gamla Filmstadens område tillämpas boendeparkering. Rätt till boendeparkering har endast de som bor inom området. Kostnad 900 kr/kvartal.

Utanför Gamla Filmstadens område finns möjlighet till utnyttjande av Solna stads boendeparkering. Tillståndet för boendeparkering är gratis, säsongskort gäller 3 månader och kostar 1 350 kr. Tillstånd för boendeparkering sökes på Medborgarkontoret.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

3 195 000 kr

Överlåtelseavgift

Överlåtelseavgift: 1 470 kr
Överlåtelseavgift betalas av: köpare

Månadsavgift

3 298 kr
I avgiften ingår värme, vatten, bredband 500/500 Mbit, digital-TV, källarförråd och bostadsrättstillägg.

Driftkostnader

350 kr/månad
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 200 kr
Försäkring: 150 kr

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.
Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Pantsättning

Uppgift om pantsättning saknas

Energideklaration

Energiprestanda: 103 kWh/kvm/år

Försäkring

Svensk Fastighetsförmedling samarbetar med If för att underlätta ditt bostadsköp. När du köper bostad eller fritidshus genom Svensk Fastighetsförmedling är den automatiskt försäkrad. Vi kallar det Flytta in-försäkring. Den är kostnadsfri och gäller under de första 30 dagarna. Fortsätter du sedan att försäkra hemmet eller fritidshuset hos If får du 10% rabatt och flera andra unika förmåner. Fråga din mäklare för att ta del av erbjudandet.

Alla bilder

+ 17 Visa alla 23 bilder
 

Planritning

Karta och område

Viktor Sjöströms Väg 11, plan 2, Solna

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Överstiger era sammanlagda årsinkomster kronor före skatt? Svaret påverkar amorteringarna.

Fler värden

Här nedanför kan du ändra ränta, amortering och driftkostnader och se hur de påverkar kalkylen.

Återställ alla värden
Visa fler

Ränta

Amortering

Driftkostnad per månad

Driftkostnad/månad

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.

Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Boendekostnad per månad

Ränta
+  kr
Driftkostnad
+  kr
Månadsavgift
+ 3298 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr
Amortering
+  kr
Inkl amortering
ca  kr

Ansök om lånelöfte

Hos vårt systerbolag Ordna Bolån kan du enkelt ansöka om lånelöfte eller bolån. En ansökan, svar från flera banker.

Anmälan till visning

Fyll i formuläret nedan för att göra en intresseanmälan på denna bostad. Våra mäklare kommer att kontakta dig via mail/telefon för uppföljning.

Välj mellan nedan alternativ
Jag är intresserad

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande objekt till salu

Gamla Filmstaden, Solna
Viktor Sjöströms Väg 11, plan 2
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning