BYGG MED SJÖUTSIKT - BADROCKSAVSTÅND TILL BRYGGA - NÄRA ROSLAGSBANAN - PANORAMAVY
Äntligen ett klassiskt Österskärsläge! Här kan du bygga ett skräddarsytt hus på en lugn återvändsgata utan genomfartstrafik och med ett härligt sjönära läge och slående utsikt mot Trälhavets glittrande vatten.
Här kan du ta möjligheten att planera ditt hem och nya boende precis som du vill ha det då generös byggrätt finns, enligt gällande detaljplan, se under fliken "länkar". Tomten är inte kopplad till specifik husleverantör så här finns fina möjligheter att skapa ditt drömhus efter dina egna behov. Ett fint exempel framtaget av en husleverantör för denna tomt, med placering och husritning, finns att inspireras av under fliken "dokument". Ur detaljplanen: "fastigheter1000 m2 - 2500 m2 får bebyggas med en byggnadsarea på 250 m2 varav 50 m2 i uthus och garage". Läs gärna mer i detaljplanens två olika dokument som finns länkade i annonsen, alternativt kontakta Österåkers kommuns bygglovsenhet.
Kommunalt VA i gatan och fastigheten har sedan tidigare betalt anläggningsavgift för ett bostadshus.
Infart kan smidigt anläggas från redan existerande servitutväg.
Tomten ligger fint precis ovanför Strandpromenaden med närhet till brygga för bad, fiske och möjlighet att hyra båtplats, hit ner till vattnet finns också inskrivet en servitutstig som är tänkt som en genväg. På några minuters promenad från tomten når man Österskärs tågstation med Roslagsbanan och tåget till Stockholm Östra/KTH som tar ca 35 min. Runt hörnet åt andra hållet finns sandstranden vid populära Österskärs Havsbad samt mysiga restaurang Solbrännan. Trots den lantliga och naturnära charmen är det bara några minuter med bil in till centrala Åkersberga, där du hittar butiker, caféer och trevliga restauranger.
Utöver allt det mysiga man hittar i närområdet finns de flesta praktiska förnödenheter, såsom det mesta för bilen, hemmet och trädgården, norrorts finaste återvinningsstation, musteri för dina äpplen, färgaffärer, byggmarknad och de flesta livsmedelsaffärer i storformat. Här finns inga ursäkter för att inte beta av allt på att-göra-listan!
Att bo i Österskär innebär att du har nära till det mesta samtidigt som skärgården och lugnet är ständigt närvarande. Här finns möjligheter till ett aktivt liv med golfbanor, tennis, seglarskola och stall i närområdet. Möjlighet till båtplatser hos Trälhavets båtklubb, ÖVF, Tuna Hamn eller Svinninge Marina. Dryga kilometern bort ligger Österskärsskolan som går upp till årskurs 6, även ett par förskolor ligger bekvämt i närområdet.
Detta är verkligen en plats där du kan leva din dröm i ett lugnt och exklusivt område, i ett hus som passar perfekt för just er!
Varmt välkommen att kontakta mäklare Thomas Nyman vid intresse!
Telefon 072 - 069 72 07