Hoppa till innehåll
Munsö

Sättvägen 7

Naturnära tomt med ett idylliskt läge & närhet till Mälaren– skapa ditt drömboende!

  • Typ: Tomt
  • Driftkostnad: 3 650 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Charmfull och naturnära tomt om hela 1 975 kvm, belägen i ett lugnt och lantligt område med vacker skogskaraktär. Här erbjuds ett avskilt och harmoniskt boende där naturen sätter tonen och skapar en rogivande livsmiljö. Fastigheten är attraktivt placerad i sjönära Ekeby tomtområde – en plats där stillhet, grönska och närheten till vatten samspelar på bästa sätt.

På fastigheten finns ett mindre äldre fritidshus om ca 10 kvm med el. Sommarvatten finns via förening. Tillstånd för avlopp och sluten tank finns.

Tomten lämpar sig utmärkt för nybyggnation, oavsett om du drömmer om ett permanentboende eller ett stilfullt fritidshus i naturnära miljö. Här ges möjligheten att skapa ett hem helt efter egna önskemål, med närhet till både natur och goda pendlingsmöjligheter till centrala Stockholm.

Enligt gällande planbestämmelser får huvudbyggnad uppföras med en maximal byggnadsarea om 60 kvm och en högsta byggnadshöjd om 4 meter. Därutöver medges ytterligare en byggnad, exempelvis gästhus, om upp till 40 kvm.

Området präglas av en trivsam blandning av permanentbostäder och fritidshus, ofta placerade på generösa tomter omgivna av grönska. Här bor du med gott om utrymme och integritet, utan att känna dig isolerad.

En kort promenad tar dig till områdets uppskattade badplats med sandstrand, brygga och lekplats. Här finns även gemensam festplats och en välordnad grillplats med fin utsikt över Mälarens vatten. I anslutning till badet finns dessutom båtbrygga med möjlighet till båtplats.

Välkommen att upptäcka möjligheterna på plats!

Om Tomten

Sammanfattning

Typ: Tomt
Pris (Utgångspris): 1 200 000 kr
Driftkostnad: 3 650 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet
Idag är tomten bebyggd med ett hus om ca 10 kvm med el.

Byggnadssätt

Byggrätt: Byggrätt: Enligt gällande Planbestämmelser får man uppföra en huvudbyggnad med en största byggnadsyta om 60 kvm med en maxhöjd om 4 meter samt ytterligare ett hus, t.ex. ett gästhus, med en största byggnadsyta om 40 kvm.

Avlopp: Tillstånd för avlopp Bdt finns från 1994 och ett separat tillstånd för sluten tank till Wc avlopp finns från 2025.
Vatten: Idag finns föreningens sommarvatten på fastigheten.
El: finns indraget i huset.

Tomt/balkong/uteplats

Naturnära tomt om 1 975 kvm med fin skogskaraktär och ett härligt läge med närhet till Mälaren.

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Ekerö
Område: Munsö Församling
Fastighetsbeteckning: EKERÖ MUNSÖ-EKEBY 1:56

Omgivning

Fastigheten är belägen i idylliska Ekeby tomtområde med gott om grönområden och vackra promenadstråk i omgivningarna. Området har en blandad bebyggelse som består av både fritidshus och permanentboende.

Närmsta skola (ca 6 km) är Munsö skola där finns även förskola och fritids. Från åk 6 går barnen i Ekerö tätort där flera olika skolor finns.

Det är nära till bussar mot Ekerö och vidare till Brommaplan. Med buss till Brommaplan tar det ca 40 min, med bil ca 30 min där T-bana ansluter.

För den som vill ta sig snabbt söderut finns bilfärjan mellan Ekerö och Slagsta. Till färjeläget har man ca 25 minuters bilväg. För utförligare info och turlista gå in på www.farjerederiet.se.

Ca 13 km bilväg bort ligger Mälarö Golfklubb med 27-hålsbana, 6-hålsbana, restaurang och en egen badvik.

På ett kort avstånd ligger även Rastaholms båthamn med det anrika Wärdshuset.

Till Ekerö centrum är det ca 20 km. Där finns en stor fin livsmedelsbutik, flera klädbutiker, apotek, vårdcentral, tandläkarmottagning, bibliotek, konditori, café, systembolag, infartsparkeringar m.m.

Vintertid har man även den populära skidbacken samt Jungfrusundsåsens skid- och motionsspår som uppskattas av många.

Planbestämmelser

Del av ekeby 1:3 och 4:63, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1961-05-05, Senast ändrad: 2023-04-04)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: EKERÖ MUNSÖ-EKEBY GA:10
Förvaltning: Ekeby vägsamfällighet samfällighetsförening
Ändamål: Väg
Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Södra mälaren, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2024-05-16, Registreringsdatum: 2024-06-05, Senast ändrad: 2026-03-30)

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 200 000 kr

Driftkostnader

3 650 kr/år

Fördelas enligt följande

Väg: 1 700 kr
Renhållning: 550 kr
Samfällighet: 1 400 kr
Beskrivning: Sophanteringen har nr 5 och nr 7 tillsammans idag, på totalt 1100kr/år.

Taxering

Byggnad: 74 000 kr
Mark: 1 594 000 kr
Totalt: 1 668 000 kr
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 2024
Beskrivning: Taxerad som typkod 220- småhusenhet bebyggd.

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev uttaget om sammanlagt 20 000 kr.

Alla bilder

+ 19 Visa alla 25 bilder
 

Karta och område

Sättvägen 7, Munsö

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Ansvarig mäklare erbjuder dig som ska köpa bostad en skriftlig beräkning av dina personliga boendekostnader. Kontakta mäklaren om du önskar en boendekostnadskalkyl.

Visningsanmälan

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Välj mellan nedan alternativ
Söndag 24 maj
Öppen visning

Sättvägen 7, 178 91 Munsö
Välkommen! Föranmäl dig gärna via vår hemsida, tack!