Fantastisk möjlighet att förverkliga husdrömmen i Gottskär och Draget med gångavstånd till Gottskärs pittoreska hamnområde. Plan och lättbebyggd tomt som ger fina möjligheter till en härlig havsutsikt. Ett stort plus med detaljplanen som tillåter byggnation om hela 200 kvm varav 50 kvm får utgöra garagebyggnation, carport eller förråd. Generösa möjligheter till ett drömboende intill havet!
- Sällan får man denna unika möjlighet att förvärva en villatomt i Gottskärs skärgårsmiljö. Viktigt att även påtala att tomten är inte knuten till någon husleverantör utan detta ger fria möjligheter för köparen att själv bestämma hur och med vem man vill bygga sitt drömhus med.
Närmaste badplats, finner vi inom badrocksavstånd lite längre ner vid Galejan. Men, som hela halvön bjuder på oändliga badställen och trevliga klippor med fina möjligheter till enskilda badställen. Hela Onsalahalvön har det närmaste oändliga promenadvägar i fantastisk havsmiljö och naturreseratsområden är det en ynnest att leva och bo i denna miljö. Som många säger - "Ett lugn som lägger sig när man kommer hem".
Gottskär som är är Kungsbackas motsvarighet till västkustens skärgårdsliv som omgärdas av havet med en fantastisk natur och naturreservatsområden. Gottskär kommer att utvecklas och bevaras med varsamhet vad gäller byggnation för att bevara dess pittoreska miljö. Finns en pågående förstudie och detaljplaneförslag över hamnområdet med utbud av bostäder och serviceinrättningar såsom bl.a. restauranger och olika verksamheter men även kommunikationer.
Som kommunen skriver;
" Havet är den viktigaste drivkraften i utvecklingen av Gottskär. Hela förstudien genomsyras av kommunens vilja att ta till vara Gottskärs potential. Genom en aktiv planering kan vi skapa förutsättningar för en utveckling av Gottskär som hamnmiljö, besöksmål och boendemiljö. Närheten till havet har historiskt sett varit avgörande för Gottskärs framväxt och är det än idag."
Varmt välkomna att visa ditt intresse redan idag!