Hoppa till innehåll
Skellefteå

Hammarvägen 5

Mycket attraktivt läge för småindustri — Extra byggrätt på 469m²!

  • Typ: Hyreslokal
  • Tomtarea: 3 470 m2
  • Driftkostnad: 29 846 kr/år

Central industrifastighet som ligger just intill E4:an, med stor potential. Befintlig byggnad om 225 kvm är just nu outhyrd och kan användas omedelbart — perfekt för verkstad, lager eller serviceverksamhet. Lokalen består av fyra rymliga garagefack med elportar, kontor samt två toaletter och dusch. Fastigheten värms effektivt med bergvärme.

Tomt om 3 470 m² ger både gott om uppställnings- och expansionsmöjligheter. Total byggrätt uppgår till 1/5 av tomtytan = 694 m², vilket innebär att 469 m² byggnadsarea fortfarande kan tillkomma. Stort skärmtak erbjuder extra skyddad yta för fordon eller material.

Sammanfattning för köparen:

Omedelbart tillträde/inflyttningsklar lokal
225 kvm byggnad: 4 garagefack med elportar, kontor, 2 toaletter, dusch
Bergvärme — låg driftkostnad
Tomt 3 470 m² med kvarvarande byggrätt 469 m² (max byggnadsarea 694 m²)
Stort skärmtak — flexibel användning
Ett utmärkt tillfälle för företag som vill etablera eller utöka verksamhet i centralt läge med goda expansionsmöjligheter. Kontakta för visning och mer information.

Det åligger varje spekulant eller köpare att undersöka planbeskrivningen och ta reda på eventuella tillstånd som krävs för att bedriva den verksamhet man tänkt sig på fastigheten.

Om Fastigheten

Sammanfattning

Typ: Hyreslokal
Tomtarea: 3 470 m2
Pris (Utgångspris): 6 995 000 kr
Driftkostnad: 29 846 kr/år
Tomtareauppgift enligt: Lantmäteriet

Allmänt

Län: Västerbotten
Kommun: Skellefteå
Fastighetsbeteckning: SKELLEFTEÅ STÄDET 13

Omgivning

Sörböle är ett område som delar plats med Sunnanå på södra sidan av Skellefteälven, väster om E4:an. I detta område bor du med omedelbar närhet till skolor, flera förskolor och fritidshem. Alternativen för skolutbildning inkluderar Sunnanåskolan med årskurs F-6, Sörböleskolan med årskurs F-9 och Anderstorpsskolan (gymnasieskola). Förskolorna är strategiskt fördelade runt området, så du kan enkelt hitta den som är närmast det område som intresserar dig.

Natur och grönområden ligger nära till hands i Sörböle. Skog med upplysta löparspår finns i anslutning till Nyckelgatan, och det finns trivsamma promenadstråk runt hela området. Täta bussförbindelser till centrum med regelbundna avgångar underlättar resandet, och bussstopp finns på flera platser i området. Närliggande matbutiker inkluderar ICA Kvantum och Coop Forum.

På den västra delen av Sunnanå ligger Falkträsket, där en populär badplats lockar besökare. Genom åren har Sunnanå byggt upp ett livligt föreningsliv, med Sunnanå SK som ett väletablerat fotbollslag. Lekplatser finns rikligt i de flesta kvarter runt om i området.

Bostadsutbudet på Sunnanå omfattar främst bostadsrätter, radhus och villor. Området kring Falkträsket erbjuder även fritidshus för dem som är intresserade av den typen av boende. Sammanfattningsvis utgör Sörböle och Sunnanå en lockande plats att bo på, med närhet till skolor, natur och rekreation, och en väletablerad samhällsgemenskap som ger området sin egen unika karaktär.

Planbestämmelser

Städet 4 och 13, Detaljplan (Beslutsdatum: 2016-06-13, Registreringsdatum: 2017-01-30, Senast ändrad: 2021-03-08)

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Ledningsrätt: VATTEN OCH AVLOPP

Byggnadsår: 1973
Taxeringsvärde: 33 000 kr
Värderingsår: 1973
Area: 10 m2

Byggnadsår: 1973
Taxeringsvärde: 273 000 kr
Värderingsår: 1973
Area: 150 m2

Byggnadsår: 1973
Taxeringsvärde: 142 000 kr
Värderingsår: 1973
Area: 65 m2

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

6 995 000 kr

Driftkostnader

29 846 kr/år

Fördelas enligt följande

Uppvärmning: 21 047 kr
Vatten och avlopp: 3 975 kr
Försäkring: 4 824 kr
Beskrivning: I uppvärmningskostnaden ingår hushållsel även till byggnaden.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 11 780 kr.

Taxering

Byggnad: 448 000 kr
Mark: 1 908 000 kr
Totalt: 2 356 000 kr
Taxeringsår: 2025
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Typkod: 432, Industrienhet lager

Alla bilder

+ 18 Visa alla 24 bilder
 

Karta och område

Hammarvägen 5, Skellefteå

Intresseformulär