Havsnära fastighet i Vivesta, skärgårdskommunen Oxelösund - en dryg timme från Stockholm!
Nu finns en unik möjlighet att förvärva, bevara och vidareutveckla den fastighet som tidigare inhyst Vivesta Strandcafé i skärgårdskommunen Oxelösund. Fastigheten är belägen på en av Oxelösunds historiskt betydelsefulla platser, med milsvid utsikt över Aspafjärden.
Om fastigheten:
Huvudbyggnaden om ca 150 kvm, kompletterad med en sidobyggnad om ca 50 kvm, erbjuder goda förutsättningar för exempelvis café‑ och restaurangverksamhet, mindre hotell eller bed & breakfast, konferens- och eventlokal, eller en kombination av kommersiell verksamhet och uthyrning. Läget vid havet och naturen skapar ett naturligt dragplåster året om – från sommarens båtliv och turister till lugna helger med natur- och skärgårdsupplevelser både för privatpersoner, grupper, föreningsverksamhet och företag.
Fastigheten rymmer dessutom möjlighet att uppföra upp till fyra attefallshus om 25 kvm vardera, vilket ger utmärkta förutsättningar för gästboenden, uthyrning eller personalbostäder. Möjlighet finns även att uppföra ett garage, vilket ytterligare stärker fastighetens funktionalitet och användbarhet.
Här kombineras det bästa av två världar: ett rofyllt och naturnära havsläge, samtidigt som du når Nyköping på cirka 10 minuter och Stockholm på drygt en timme. Detta är en fastighet för dig som ser potentialen i ett fantastiskt läge vid havet och vill skapa något unikt – oavsett om visionen är en levande mötesplats, en lönsam besöksverksamhet eller ett exklusivt retreat i skärgårdsmiljö.
Historia & bakgrund
Det förra detta strandcaféet uppfördes under 1930‑talet i samband med att Vivesta växte fram som ett populärt sommarstugeområde. Den rymliga samlingssalen, de långa fönsterbanden med utsikt mot havet och den tidstypiska träarkitekturen speglar 1930‑talets ideal om ljus, luft och gemenskap. Byggnaden är placerat direkt på berget, med en östvänd platå som använts som uteservering. I omgivningen finns spår av den ursprungliga trädgårdsanläggningen och den mjuka övergången mellan byggnad, natur och hav.
Huvudbyggnad:
Byggnadens entré för gäster går via dubbla dörrar på östra gavelsida. Här möts man av en stor matsal/restaurang- och gästdel med eldstad samt en bardisk &. reception. Ljuset flödar in från fönstren i två väderstreck och härifrån är det utgång till generöst altandäck med en helt magisk utsikt till vattnet och en del av Oxelösunds fantastiska skärgård.
Byggnaden består i övrigt av ett stort kök (normalutrustat som i ett vanligt hus, dvs det finns inget restaurangkök), toalett, duschutrymme, samt två rum/kontor. Det finns även en entré samt separat ingång via husets baksida.
Till fastigheten hör två gäststugor ca 20 kvm inredda i separat byggnad precis bredvid huvudbyggnad samt en brygga med segelbåtsdjup med totalt 10 båtplatser som arrenderas ut till bryggförening i området där fastighetsägare kan hyra båtplats.
Gällande detaljplan (se dokument bifogat) tillåter konferens- och samlingslokaler, kiosk, serveringslokaler, hotellstugor och gäststugor vilket öppnar upp för en rad spännande verksamhetsidéer för rätt köpare.
Huvudbyggnaden är i behov av renovering. Byggnaden får ej rivas (se mer i detaljplanen). Interiörbilder kommer inom kort.
Inkopplat åretrunt-vatten i isolerad låda som kan anslutas till husets befintliga sommarvattensystem. Nedgrävd ledning med 25A maxuttag kopplas in i befintlig central. Kommunalt avlopp via SKT pumpstation. Uppvärmningssätt: Direktverkande el.
Fiber finns framdraget i området. Fiberanslutning via Oxelösunds stadsnät kostar 23 000 kr (taxor avser uppgifter från 2025).