Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Vårgårda

Horla byväg 58

Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 495 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Välplanerad enplansvilla i natursköna omgivningar.

  • Typ: Villa, Villa, 1-plan
  • Rum: 4
  • Boarea: 121 m2
  • Tomtarea: 1 637 m2
  • Byggnadsår: 1971
  • Driftkostnad: 40 659 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Horla Byväg 58 – en välplanerad enplansvilla i natursköna omgivningar där lugnet och livskvaliteten står i centrum. Här bor du med närhet till naturen i ett hem som genom åren utvecklats för att skapa både komfort och funktionalitet.

Bostaden byggdes till år 2006 och erbjuder idag 121 välfördelade kvadratmeter med ljusa och trivsamma ytor som passar såväl familjen som paret som söker ett bekvämt boende i ett plan. Den stora gruslagda uppfarten ger gott om plats för flera bilar.

Fastigheten bjuder dessutom på flera uppskattade komplementbyggnader som förhöjer livskvaliteten och möjligheterna på tomten. Här finns ett pumphus, en mysig gäststuga för övernattande gäster, ett växthus samt en praktisk förrådsbyggnad med goda förvaringsmöjligheter.

Detta är ett hem för dig som söker ett harmoniskt boende med lantlig känsla, fina möjligheter och naturnära läge – samtidigt som huset erbjuder bekvämligheten av ett välskött och funktionellt boende.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, Villa, 1-plan
Rum: 4
Boarea: 121 m2
Tomtarea: 1 637 m2
Utgångspris: 2 495 000 kr
Byggnadsår: 1971
Driftkostnad: 40 659 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Direktverkande el. 3 st luft-luft värmepumpar. Öppen spis med kassett.

Byggnadssätt

Vatten: Djupborrad brunn
Avlopp: Trekammarbrunn med infiltration
Grund: Krypgrund
Stomme: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 2 och 3-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt delvis från -06
Ventilation: Självdrag
El: Elen i byggnaden har renoverats löpande. Gruppförteckning finns monterad och jordfelsbrytare finns monterad.
Murstock kommentar: Skorstenen är sotad och brandskyddskontrollerad regelbundet.

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 2006
2005 - Köket totalrenoverades.
2006 - Huset byggdes till.
2006 - Ny avloppsanläggning.
2006 - Badrummet kom till i samband med tillbyggnaden.
2006 - Ny luftvärmepump installerades.
2009 - Ny luftvärmepump installerades.
2012 - Ny luftvärmepump installerades.
2017 - Dränering runt huset.
2019 - Vattenbrunnen borrades.
2019 - Fiberinstallation.
2022 - Utbyggnad pumphus.
2023/2025 - Ett antal fönster byttes ut.
Elen i byggnaden har renoverats löpande.

Tomt/balkong/uteplats

Grönskande tomt och stensatt uteplats.

Parkering

Stor gruslagd uppfart med plats för flertalet bilar.

Tv/Internetanslutning

Fiber indraget -19. SHK fiber förening.

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Vårgårda
Fastighetsbeteckning: VÅRGÅRDA HORLA 1:44

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter förmån: Officialservitut: RÄTT ATT NYTTJA 4 METER BRED, BEFINTLIG UTFARTSVÄG. - VÄG

Ekonomi

Utgångspris

2 495 000 kr

Driftkostnader

40 659 kr/år
Årlig elförbrukning: 10526 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 12 365 kr
Vatten och avlopp: 3 825 kr
Väg: 1 000 kr
Försäkring: 4 056 kr
Renhållning: 3 000 kr
Sotning: 552 kr
Elnätkostnad: 14 796 kr
Lokalt fibernät: 1 065 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 922 000 kr
Mark: 356 000 kr
Totalt: 2 278 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1994
Standardpoäng: 41
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 588 442 kr.

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 15 Visa alla 21 bilder
 

Karta och område

Horla byväg 58, Vårgårda

Fastighetsskatt/-avgift
+ 869 kr