Välkommen till Taxgatan 18 och detta stilrena och nybyggda tvåplanshus om generösa 174 kvm – ett hem där modern design möter funktionalitet i perfekt harmoni!
Redan i den rymliga och ljusa hallen möts du av en inbjudande känsla som leder dig vidare in i hemmets hjärta – det imponerande vardagsrummet och köket i öppen planlösning om hela 55 kvm. Här flödar ljuset in genom stora fönsterpartier och skapar en härlig rymd. Det exklusiva och moderna köket från KVIK är något utöver det vanliga. En stor köksö blir hemmets naturliga samlingspunkt, och varje detalj är noggrant genomtänkt. Här erbjuds gott om förvaring och generösa arbetsytor, tillsammans med högklassig maskinell utrustning såsom stor häll med inbyggd fläkt, inbyggd ugn och mikro, integrerad diskmaskin, kyl och frys samt en elegant vinkyl med dubbla zoner.
Vardagsrummet rymmer både en stor matplats och en mysig sällskapsdel med braskamin – perfekt för såväl vardag som fest. Härifrån når du baksidan via stora dubbeldörrar som suddar ut gränsen mellan ute och inne. Njut av solens strålar större delen av dagen och ta ett svalkande dopp i den inbjudande poolen – en privat oas för hela familjen med en insynsskyddad baksida.
Entréplanet erbjuder även ett rymligt sovrum, ett stort helkaklat badrum med dusch och golvvärme samt en praktisk tvättstuga med groventré.
På ovanvåningen väntar ett generöst allrum – perfekt som TV-rum eller lekyta – samt fyra välplanerade sovrum med goda förvaringsmöjligheter. Ett av sovrummen har dessutom en egen klädkammare. Här finns även ett stort helkaklat badrum utrustat med både dusch och badkar. Till huset hör en vidbyggd och rymlig carport med tillhörande teknikrum och förråd samt ett praktiskt vindsförråd ovanför carporten. Den stora uppfarten erbjuder plats för upp till tio bilar – idealiskt för den bilintresserade eller för dig som ofta har gäster. Ett Pleyd ljussystem som gör att du kan styra allt ljus invändigt och utvändigt från mobilen och skapa den perfekta stämningen i varje rum och en atmosfär som passar just dina behov. Alla rum är utrustade med fiberanslutning. Huset är även befriat från skatt de kommande 15 åren.
Detta är ett hem som verkligen måste upplevas på plats – Så om du är ute efter ett drömhus med högsta standard och en design som sticker ut, tveka inte att boka en visning av denna fantastiska villa. Här kommer du att hitta allt du behöver för att leva det lyxiga och bekväma livet som du alltid har drömt om.
Alingsåker ligger söder om Trollhättan och härifrån har man gång/cykelavstånd till matbutik, vårdcentral, apotek, tandläkare, förskola och skola och med ca 10 minuters cykelavstånd ligger även idrottsanläggningar. Bra bussförbindelser i området och behöver du ta dig till Göteborg tar du dig dit med bil på ca 45 minuter men du kan också åka in till centrala Trollhättan och ta tåget på ca 35 min.