Hoppa till innehåll
Ucklum

Mellangårdsvägen 9

Välkommen till en välplanerad villa med attraktivt läge på hörntomt.

  • Typ: Villa
  • Rum: 7, varav 4-5 sovrum
  • Boarea: 150 m2
  • Biarea: 113 m2
  • Tomtarea: 1 312 m2
  • Byggnadsår: 1962
  • Driftkostnad: 35 600 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till ett trivsamt och välplanerat suterränghus på attraktiva Mellangårdsvägen 9 i Ucklum – ett hem som kombinerar generösa ytor med ett lugnt och familjevänligt läge. Här bor ni på en solig hörntomt med stor trädgård som bjuder in till både lek, odling och avkoppling i en grön och privat miljö.

Bostaden erbjuder hela fem sovrum och passar perfekt för den större familjen eller för er som önskar gott om plats för hemmakontor, gästrum eller hobbyverksamhet. Husets suterränglösning skapar en spännande och praktisk planlösning med fina sociala ytor.

Det inglasade uterummet blir en naturlig samlingsplats stora delar av året och förlänger utesäsongen från tidig vår till sen höst. I anslutning av ingången når ni den soliga uteplatsen och den rymliga trädgården där både barn och vuxna kan trivas. Den generösa hörntomten ger extra rymd och ett fritt läge med gott om plats för både lek och umgänge.

För den moderna familjen finns även solceller installerade, vilket bidrar till lägre driftskostnader och ett mer energieffektivt boende. Till huset hör dessutom garage samt parkering på uppfarten med plats för flera bilar – praktiskt och bekvämt i vardagen.

Området är lugnt och uppskattat av barnfamiljer med närhet till natur, grönområden och förskola. I närområdet finns närhet till fina naturområden och vatten.

Om Bostaden

Beskrivning

Kök: Ljust och trivsamt kök med vitmålade träluckor som tillsammans med träpanel på väggarna skapar en varm och hemtrevlig känsla. Köket är utrustat med spis, ugn, micro, kyl, frys och diskmaskin. Praktiskt laminatgolv som ger ett stilrent och lättskött intryck
Vardagsrum: Rymligt och inbjudande vardagsrum med tapetserade väggar och laminatgolv. Här finns gott om plats för både soffgrupp och matplats, vilket skapar en social och trivsam miljö. Den öppna spisen bidrar med extra charm och mysfaktor, medan stora fönster ger ett härligt ljusinsläpp och en luftig känsla i rummet.
Badrum: Badrum med våtrumstapet och våtrumsgolv i ljusa toner. Utrustat med WC, dubbla handfat samt duschkabin. Praktisk och funktionell utformning med gott om plats för vardagens behov.
Tvättstuga: Praktisk tvättstuga med kaklade väggar och klinkergolv som ger ett stilrent och lättskött intryck. Utrustad med tvättmaskin, torktumlare och mangel samt goda arbetsytor för en smidig vardagshantering
Sovrum 1: Sovrum med tapetserade väggar och laminatgolv som skapar en ombonad och lättskött miljö. Här finns tre fristående garderober som erbjuder goda förvaringsmöjligheter. Ett trivsamt rum med plats för både säng och övrigt möblemang.
Sovrum 2: Sovrum med tapetserade väggar och laminatgolv som ger en varm och ombonad känsla. Rummet erbjuder bra förvaringsmöjligheter genom två inbyggda garderober och har plats för både säng och övrigt möblemang.
Sovrum 3: Sovrum med tapetserade väggar och laminatgolv som ger en varm och ombonad känsla. Rummet erbjuder bra förvaringsmöjligheter genom tre inbyggda garderober och har plats för både säng och övrigt möblemang.
Sovrum 4 / Gästrum: Trivsamt sovrum/gästrum med tapetserade väggar och laminatgolv som ger en varm och hemtrevlig känsla. Ett lättmöblerat rum som passar utmärkt som gästrum, kontor eller extra sovrum.
Kontor: Ljust och funktionellt kontor med tapetserade väggar och laminatgolv som skapar en trivsam arbetsmiljö. Rummet erbjuder plats för skrivbord och förvaring och passar utmärkt som hemmakontor, hobbyrum eller mindre gästrum.
Gillestuga: Mysig och inbjudande gillestuga med gott om plats för både soffgrupp och sociala ytor. Rummet erbjuder en varm och ombonad känsla och passar utmärkt som extra vardagsrum, TV-rum eller samlingsplats för familj och vänner.
Garage: Garage under huset med smidig access och direkt anslutning till bostaden, vilket ger ett bekvämt och praktiskt vardagsliv året om. Här finns gott om plats för bil samt extra förvaring, samtidigt som garaget erbjuder skydd mot väder och vind.

Sammanfattning

Typ: Villa
Rum: 7, varav 4 sovrum, möjlighet till 5 sovrum
Boarea: 150 m2
Biarea: 113 m2
Tomtarea: 1 312 m2
Utgångspris: 4 500 000 kr
Byggnadsår: 1962
Driftkostnad: 35 600 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Bergvärmepump / Solceller
Ålder: 2008-06

Fasad: Träfasad
Fönster: 3-glasfönster
Grundmur: Betong
Takbeklädnad: Tegelpannor
Ventilation: Mekanisk till- och frånluft / självdrag
Radon: 150 Bg/m3
(2026-02-23)
El: Solceller instalerat 2019
Jordat/ojordat: Jordat
Elkablar: 1991
Huvudsäkring: 16 A
Murstock: Tegel
Murstock provtryckt: 2020-03-02

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 1991
1991
Solceller
2020
Tvättstuga
2022
Garageport

Tomt/balkong/uteplats

Här erbjuds en generös hörntomt som skapar en privat och rofylld utemiljö. Den stora tomten ger fantastiska möjligheter att forma din egen oas – oavsett om du drömmer om odling, lekytor eller sociala ytor för umgänge.

Trädgården erbjuder gott om plats för både barnens lek och aktiva dagar utomhus, samtidigt som det finns utrymme för exempelvis odlingslådor, växthus eller planteringar för den trädgårdsintresserade.

Här finns alla förutsättningar att skapa flera olika “rum” i trädgården – från soliga sittplatser till grönskande odlingsytor och öppna gräsytor för lek och aktivitet.
Tomten på Mellangårdsvägen 9 är en av bostadens stora tillgångar – en generös och solig hörntomt som skapar en härlig känsla av rymd och frihet. Här erbjuds gott om plats för både lek, odling och sociala tillställningar i en lugn och familjevänlig miljö.

Den stora trädgården omges av grönska och ger fina möjligheter för barnfamiljen att skapa en trygg och inspirerande utemiljö. Tack vare hörnläget upplevs tomten extra öppen samtidigt som den erbjuder flera naturliga ytor för avkoppling och umgänge. Här finns plats för studsmatta, odlingslådor och öppna ytor.

På den soliga uteplatsen och i det inglasade uterummet kan ni njuta av dagens alla soltimmar från tidig vår till sen höst. Tomtens utformning ger både funktion och trivsel med gott om utrymme för grillkvällar, familjemiddagar och sociala sammankomster.

Uppfarten erbjuder praktisk parkering för flera bilar och kompletteras av garage med smidig anslutning till huset. Sammantaget är detta en lättskött och välutnyttjad tomt som passar perfekt för er som söker ett bekvämt familjeboende med härliga utomhusmiljöer.

Parkering

Fastigheten erbjuder goda parkeringsmöjligheter med både garage och uppställningsplats på tomten, vilket ger ett bekvämt och flexibelt bilägande.

Tv/Internetanslutning

Fiber

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Stenungsund
Fastighetsbeteckning: STENUNGSUND GRÖSSBYN 1:49

Omgivning

Ucklum är en naturskönt belägen tätort i Stenungsunds kommun, cirka 10–15 minuter från centralorten Stenungsund. Här bor du i en idyllisk miljö präglad av lantlig charm, öppna landskap och närhet till både skog och vatten.
Ucklum är omgivet av vacker jordbruksbygd och dalgångar, med naturen som en självklar del av vardagen. Hällungen – kommunens största sjö – ligger i närheten och erbjuder bad, fiske och rekreation, med populära badplatser som Bastevik.

Kommunikationer

Goda kommunikationsmöjligheter med bussförbindelser via Västtrafik samt närhet till tåg i Stenungsund och Stora Höga. Smidig anslutning till E6 ger enkel pendling mot både Göteborg och Uddevalla.

Planbestämmelser

Ucklums samhälle, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1983-01-28, Senast ändrad: 2024-05-03)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: STENUNGSUND GRÖSSBYN GA:3
STENUNGSUND GRÖSSBYN GA:6

Övrigt

I en vacker dalgång, omgiven av öppna ängar och åkrar, ligger Ucklum – ett trivsamt och lantligt samhälle endast tio minuter från Stenungsund. Här möts du av lugn, gemenskap och en naturskön miljö där det är lätt att känna sig hemma.

För den som uppskattar friluftsliv finns Svartedalens naturreservat med sina uppskattade vandringsleder och storslagna naturupplevelser alldeles i närheten. Under sommarhalvåret lockar badplatsen Bastevik vid sjön Hällungen till härliga dagar med bad, avkoppling och fiske i naturskön miljö.

I Ucklum finns prisvärda och charmiga bostäder med närhet till både skog och sjö. Här får du det bästa av två världar – ett aktivt liv nära naturen och samtidigt bekvämt avstånd till service och stadsliv i Stenungsund.

Ekonomi

Utgångspris

4 500 000 kr

Driftkostnader

35 600 kr/år
Årlig elförbrukning: 12000 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 15 000 kr
Vatten och avlopp: 8 500 kr
Försäkring: 6 700 kr
Renhållning: 3 300 kr
Samfällighet: 1 500 kr
Sotning: 600 kr
Beskrivning: Fastigheten har Bergvärme o Solceller

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 074 kr.

Taxering

Byggnad: 2 035 000 kr
Mark: 852 000 kr
Totalt: 2 887 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1973
Standardpoäng: 31
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 160 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 57 kWh/kvm/år
Energiklass: BB
Specifik energianvändning: 29 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-04-01
Besiktningsman: Tommy Kähkönen Pettersson, Anticimex AB

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 49 Visa alla 55 bilder
 

Planritning

Karta och område

Mellangårdsvägen 9, Ucklum