Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
1 995 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Henån

Torp 560

Aktiv matchning
Utgångspris: 
1 995 000 kr
Aktiv matchning

Vardagsro i lantlig idyll

  • Typ: Villa, 1,5-planshus med källare
  • Rum: 5, varav 3 sovrum
  • Boarea: 121 m2
  • Biarea: 77 m2
  • Tomtarea: 3 346 m2
  • Byggnadsår: 1962
  • Driftkostnad: 35 099 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Torp 560 och detta hem där livet får ta sin egen takt, en plats att växa i, utveckla och verkligen kalla sin egen.

Här bor du i en rofylld oas med naturen ständigt närvarande, med egen väg som leder dig hem och förstärker den privata och avskilda känslan. Fastigheten omges av öppna marker som breder ut sig runtomkring och skapar ett luftigt, fritt läge samtidigt som det finns goda grannar på ett bekvämt avstånd. Här lever du nära naturens skiftningar, allt från vårens första knoppar, till sommarens grönska, höstens färgsprakande landskap och vilande, krispig vinter. Varje årstid har sin egen charm, men alla bjuder på samma stillhet och livskvalitet.

Familjevillan besitter stor potential att forma efter egna drömmar och behov. Invändigt ryms kök, ett stort vardagsrum med utgång till veranda, tre sovrum, badrum på entréplan samt WC på övre plan. Källaren rymmer tvättstuga, förvaringsutrymmen, garage och verkstadsdel.

Tomten erbjuder gott om utrymme för både odling och lek – här kan du anlägga köksträdgård, låta barnen springa fritt eller samla vänner för sommarens alla stunder utomhus. Tänk dig att kliva ut en krispig höstmorgon och plocka kantareller till frukost, eller att avsluta dagen på verandan med fågelkvitter som sällskap och ibland får du stilla sällskap av rådjur som betar i närheten.

Här råder ett påtagligt lugn och en stillhet som är svår att hitta – en plats där vardagens brus får stå tillbaka och naturens rytm får ta plats. Trots den avskilda och privata känslan är läget bekvämt. Du har cykelavstånd till både Henån och populära Slussen med sin Waldorfskola, pensionat och badplats. Goda bussförbindelser finns i närheten, liksom affär, apotek, vårdcentral, restauranger och badplatser – en perfekt balans mellan lugn och tillgänglighet.

Ett hem för dig som söker lugnet, friheten och livet på landet, välkommen till Torp 560!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, 1,5-planshus med källare
Rum: 5, varav 3 sovrum
Boarea: 121 m2
Biarea: 77 m2
Tomtarea: 3 346 m2
Utgångspris: 1 995 000 kr
Byggnadsår: 1962
Driftkostnad: 35 099 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Arean är uppskattad genom mätning
Angiven boarea är uppgift från mätning i samband med energideklaration. Boarea enligt fastighetsutdrag uppgår till 101 kvadratmeter, uppgift om biarea i fastighetsutdraget är 80 kvadratmeter.

Uppvärmning

Bergvärme

Byggnadssätt

Vatten: Djupborrad brunn
Avlopp: 3-kammarbrunn
Grund: Källare med betongplatta
Stomme: Trä
Fasad: Tegel & träpanel
Fönster: Kopplade 2-glasfönster
Takbeklädnad: Betongpannor
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Självdrag
Murstock: Murad skorsten

Renoveringar

2016
Nytt tak (papp, läkt och takpannor)

2021
Nya golv i köket

2026

Kommun: Orust
Fastighetsbeteckning: ORUST TORP 1:39

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter förmån: Officialservitut: AVLOPP
Officialservitut: VÄG

Ekonomi

Utgångspris

1 995 000 kr

Driftkostnader

35 099 kr/år
Årlig elförbrukning: 9400 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 23 800 kr
Vatten och avlopp: 4 450 kr
Försäkring: 3 723 kr
Renhållning: 3 126 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 609 000 kr
Mark: 557 000 kr
Totalt: 2 166 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1962
Standardpoäng: 31
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 7 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 304 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 86 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 44 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-05-07
Besiktningsman: Stefan Jarefjäll, Anticimex

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 14 Visa alla 20 bilder
 

Planritning

Karta och område

Torp 560, Henån