Hoppa till innehåll
 
Visning
Utgångspris: 
2 050 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Örby

Svenljungavägen 9

Visning
Utgångspris: 
2 050 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?

Lantligt drömboende med närhet till natur och sötvattensbad

  • Typ: Villa, 1½-plans villa med källare
  • Rum: 5, varav 2-3 sovrum
  • Boarea: 94 m2
  • Biarea: 75 m2
  • Tomtarea: 988 m2
  • Byggnadsår: 1935
  • Driftkostnad: 43 309 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till denna fantastiska bostad med otrolig charm och karaktär belägen i närheten av Öresjön. Här omgärdas du av grönskande natur, fantastiska skogar och sötvattensbad, en rogivande miljö där susande träd och fågelkvitter blir din vardag.
Huset med sina 94 + 75 kvadratmeter och sitt lantliga läge passar utmärkt för den som vill bosätta sig permanent men för den som letar sommarbostad passar det precis lika bra.

Bostaden har en tilltalande planlösning med fokus på de sociala ytorna som bjuder in till trivsel och gemenskap. På entréplan ryms ett lantligt kök med köksö, vardagsrum med öppen planlösning mot matsal vilket ger rymd och ett otroligt ljusinsläpp genom stora fönster i tre väderstreck. Rummen ger plats åt tillställningar med vänner och även lugna middagar med familjen, i matsalen står en vacker kamin som smyckar rummet med sin placering och ger värme under årets kallare dagar.
Från matsalen nås en träbelagd altan där solen gör dig sällskap tills långt in på kvällen.
En trappa upp möts du av två sovrum, ett helkaklat badrum med takdusch och ett allrum som passar sig lika bra för barnens häng med vänner som ett extra sovrum för långväga gäster.
På källarvåning finns en rymlig tvättstuga, WC, pannrum och förråd där utvecklingsmöjligheterna är stora. Här finns plats för både förvaring och hobbyverksamhet.

Utomhus möts du av en plan trädgårdstomt perfekt för sommarens kubbspel och barn med spring i benen. För den odlings- och planteringsintresserade finns det gott om plats för grönsaksland och blomsterplanteringar. I trädgården finns det en liten damm med rikt djurliv, flertal uteplatser där du kan följa solen hela dagen samt en förrådsbyggnad stor nog att rymma alla dina trädgårdsredskap, gräsklippare och nyhuggna ved. Runt bostaden finns lummig växtlighet som inte bara ger dig insynsskydd utan även en vacker inramning.

Svenljungavägen 9 ligger med gångavstånd till badplats, förskola och skola upp till åk 6. Idrottsplats, motionsspår, engagerade föreningar finns alldeles i närheten och i centrala Örby finns pizzeria och servicebutik som är öppen dygnet runt.
Omtyckta Örby ligger precis intill Öresjön med sitt rika fiske, fina badvikar och båtplatser. I närmiljön blandas vackra promenadstråk, skog och ängsmark med både fritidshus och åretruntbostäder.
I närliggande Skene och Kinna finns all tänkbar service som bland annat mataffärer, butiker, caféer och köpcentrum. Goda pendlingsmöjligheter då 156:an snabbt tar dig till R.41 och vidare mot Varberg, Göteborg och Borås.

Varmt välkommen på visning!

Om Bostaden

Beskrivning

FÖRSTA PLAN
Entréhall
Hall med klinker och målade väggar i en harmonisk grön nyans. Här finns plats för avhängning.

Vardagsrum
Trevligt vardagsrum med vackert burspråk med fönster i tre väderstreck. Här finns inbyggd bokhylla och halvvägg med fönsterspegel, plats för soffgrupp och läshörna.

Matsal
Ljus och luftig matsal med värmande kamin. Här finns ljusinsläpp från tre väderstreck och gott om plats för matbord. Matsalen är öppen mot vardagsrum och härifrån nås altan.

Kök
Charmigt kök med köksö, inredning i vitt med panelväggar och stänkskydd i vitt kakel. Köket är utrustat med kyl/frys, spishäll, spisfläkt, inbyggd ugn, diskmaskin, dubbel vask och micro. Från köket nås källarvåning.

ANDRA VÅNING
Sovrum 1
Sovrum med plats för enkelsäng och skrivbord, här finns förvaring i inbyggd garderob och stort fönster.

Sovrum 2
Sovrum med snedtak och plats för dubbelsäng och skrivbord. Här finns ett vackert fönster och gott om plats för förvaring i passage.

Allrum
Mysigt allrum med plats för soffa och tv-bänk, rummet kan med fördel göras om till sovrum för den som önskar.

Badrum
Helkalkat badrum med vita och gråa plattor. Här finns toalett, handfatskommod, takdusch, handdukstork och fönster.

KÄLLARPLAN
Tvättstuga
Rymlig tvättstuga utrustad med tvättmaskin, vask och stora bänkytor.

WC
Mindre WC, här finns toalett, handfat och fönster.

Pannrum / Förråd
Pannrum med gott om plats till förvaring, rummet kan med fördel användas som förråd eller arbetsrum.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1½-plans villa med källare
Rum: 5, varav 2 sovrum, möjlighet till 3 sovrum
Boarea: 94 m2
Biarea: 75 m2
Tomtarea: 988 m2
Utgångspris: 2 050 000 kr
Byggnadsår: 1935
Driftkostnad: 43 309 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Luft/vattenvärmepump mot radiatorer och kamin
Ålder: 2025

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Källare
Stomme: Plankstomme
Bjälklag: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 3-glasfönster isoler, 2-glas fönster och enstaka enkelglas
Takbeklädnad: Betongpannor
Ventilation: Självdrag
Murstock kommentar: Sotning utförd regelbundet

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 1965
Tidigare ägares regi
2008 - Renoverades kök och badrum på övre plan

Nuvarande ägares regi
2015 - Lades taket om samt fönster byttes ut på entréplan
2016 - Bostaden tilläggsisolerades och i samband byttes fasaden ut och målades. Samma år byggdes altanen på framsidan och ny toalettstol installerades på källarplan
2020 - Viss köksrenovering där nya bänkskivor sattes in samt installation av ny spishäll, kyl/frys, inbyggd ugn och diskmaskin.
2021- Installerades ny tvättmaskin
2024 - Installation av ny elcentral, i samband med det drogs delar av elen om och utebelysning installerades
2025 - Ny Luft/vattenvärmpump installerades, köksblandare i köket byttes ut samt digital vattenmätare sattes in

Övriga byggnader

Förrådsbyggnad med vedbod

Parkering

Grusad parkering med plats för två bilar

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Mark
Fastighetsbeteckning: MARK VÄNNÅKRA 3:12

Övriga rättigheter och belastningar

Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Örby, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2006-02-28, Registreringsdatum: 2009-04-23, Senast ändrad: 2025-07-15)
Avtalsrättigheter: Avtalsnyttjanderätt TELE

Ekonomi

Utgångspris

2 050 000 kr

Driftkostnader

43 309 kr/år
Årlig elförbrukning: 10015 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 24 409 kr
Vatten och avlopp: 10 000 kr
Försäkring: 5 000 kr
Renhållning: 2 900 kr
Sotning: 1 000 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 311 000 kr
Mark: 437 000 kr
Totalt: 1 748 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1941
Standardpoäng: 39
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 10 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 615 500 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 35 Visa alla 41 bilder
 

Karta och område

Svenljungavägen 9, Örby

Fastighetsskatt/-avgift
+ 869 kr