Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
1 850 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Västerlanda

Västersjövägen 11

Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
1 850 000 kr
Aktiv matchning

Sjönära enplansvilla med stor altan och del i brygga vid Västersjön!

  • Typ: Villa, Enplansvilla
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 73 m2
  • Tomtarea: 1 040 m2
  • Byggnadsår: 1982
  • Driftkostnad: 33 568 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Västersjövägen 11 – ett trivsamt och naturnära boende med lugnt läge på återvändsgata, endast ett stenkast från Västersjöns glittrande vatten. Här bor ni i ett rofyllt område där skog, sjö och natur blir en självklar del av vardagen. Oavsett om ni söker ett permanentboende eller ett fritidshus erbjuder denna enplansvilla ett hem att trivas i året om.

Huset erbjuder en välplanerad planlösning med tre sovrum samt kök och vardagsrum i öppen lösning där den stora kaminen blir hemmets naturliga samlingspunkt. Generösa fönsterpartier ger ett härligt ljusinsläpp och skapar en luftig och inbjudande känsla. Från matplatsen når ni ett mindre uterum som sedan leder vidare ut till den stora altanen i vinkel – en fantastisk plats att njuta av soliga dagar från morgon till kväll.

Tomten ligger i ett mycket soligt läge och från huset promenerar ni enkelt ner till badplats och brygga – här är det verkligen badrocksavstånd till morgondoppet. Som boende i området har ni dessutom tillgång till gemensamma faciliteter såsom badbrygga, båtplats och en uppskattad flytande bastu vid sjön.

På tomten finns även en isolerad gäststuga med egen liten altan – perfekt för övernattande gäster eller som extra utrymme för familj och vänner.

Här bor ni i ett lugnt och omtyckt område cirka 20 minuter från Stenungsund och ungefär 10 minuter från Lilla Edets centrum. I området finns busshållplats, fina promenadstråk, badplatser och vackra grönområden. Göteborg nås inom pendlingsavstånd vilket gör detta till ett attraktivt boende även för den som söker ett permanent hem nära naturen.

Under årets alla årstider finns något att uppskatta vid Västersjön. Sommaren bjuder på bad, fiske och kanotturer medan hösten lockar med svamp- och bärskogar samt vackra vandringsleder. Vintertid infinner sig ett särskilt lugn när området omges av stjärnklara kvällar och möjlighet till både skridskoåkning och skidåkning på sjön vid kalla vintrar.

Fastigheten är en del av en aktiv och trivsam samfällighet med god gemenskap där gemensamma arbetsdagar och social samvaro bidrar till områdets uppskattade karaktär.

Varmt välkommen på visning till ett riktigt smultronställe vid Västersjön!

Om Bostaden

Beskrivning

HALL
Ljus och välkomnande hall med tapetserade/målade väggar. Centralt placerad braskamin som både sprider skön värme och bidrar med hög mysfaktor till huset.

BADRUM
Badrum med plastmatta och kaklade väggar. Här finns dusch, toalett, handfat samt tvättmaskin.

SOVRUM 1
Sovrum med utgång till altanen – perfekt för att kunna öppna upp mot morgonsolen under sommarhalvåret. Ljust laminatgolv och tapetserade väggar med fondvägg. Intill finns förråd/klädkammare där även varmvattenberedare och frysbox är placerade.

VARDAGSRUM
Rymligt vardagsrum med vackert trägolv, stora fönsterpartier och härligt ljusinsläpp. Den stora kaminen blir en naturlig samlingspunkt och skapar en varm och trivsam känsla. Öppen planlösning mot köket ger sociala ytor med plats för både vardagsliv och umgänge. Härifrån finns även utgång till trädgården.

KÖK
Ljust kök i vinkel med goda arbetsytor och plats för matbord. Vita/ljusa luckor kombineras med färgglatt kakel som stänkpanel vilket ger köket karaktär och charm. Köket är utrustat med gasspis, spis/ugn, kylskåp och diskmaskin. Från matplatsen når ni det mindre uterummet och vidare ut till altanen.

SOVRUM 2
Något mindre sovrum som passar utmärkt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Ljust laminatgolv och tapetserade väggar.

SOVRUM 3
Rymligare sovrum med två garderober samt ljust laminatgolv och tapetserade väggar.

Sammanfattning

Typ: Villa, Enplansvilla
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 73 m2
Tomtarea: 1 040 m2
Pris (Utgångspris): 1 850 000 kr
Byggnadsår: 1982
Driftkostnad: 33 568 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Värmepump luft-luft, direktverkande el samt två kaminer

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten via samfällighet
Avlopp: Enskilt avlopp - sluten tank
Grund: Krypgrund
Stomme: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 3-glasfönster
Takbeklädnad: Betongpannor
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 2004
2024
- Installerat avfuktare i grunden
- Bytt elcentral (fackman)
- Luft/luftvärmepump
- Ny diskmaskin
- Fiber
2025
- Ny tvättmaskin

Tidigare ägare har utfört följande:
2003
- Byggt ut huset samt byggt nytt våtrum (fackman)
2017
- Byggt uterum

Tomt/balkong/uteplats

Stor altan i vinkel som sträcker sig runt huset och erbjuder flera härliga uteplatser i mycket soligt läge. Här finns gott om plats för både matgrupp, loungemöbler och grillkvällar under sommarhalvåret. Från köket nås även ett mindre uterum som blir en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader.

Tomten är lättskött och naturnära med ett fantastiskt läge nära sjön. Badplats och brygga ligger endast en kort promenad bort – här kan ni bokstavligen promenera ner till morgondoppet i badrock.

Övriga byggnader

Isolerad gäststuga på tomten – ett uppskattat extrautrymme för gäster eller tonårsbarn. Vid entrén finns en mindre altan med plats för caféset där man kan njuta av lugnet och solen. Intill gäststugan finns även ett praktiskt vidbyggt vedförråd samt en förrådsbyggnad som erbjuder goda förvaringsmöjligheter för exempelvis trädgårdsredskap och utemöbler.

Parkering

Parkering finns på tomten med plats för flera bilar.

Tv/Internetanslutning

Via fiber.

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Lilla Edet
Fastighetsbeteckning: LILLA EDET MJÖSUND 1:24

Planbestämmelser

Mjösund, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1972-12-27, Senast ändrad: 2023-02-24)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: LILLA EDET MJÖSUND GA:2
LILLA EDET MJÖSUND GA:1
Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Vänersborgsviken och göta älv, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2022-05-16, Registreringsdatum: 2022-05-24, Senast ändrad: 2024-07-08)
Rättigheter last: Avtalsservitut: GRUNDVATTEN MM - SE BESKRIVNING
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut GRUNDVATTEN MM

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 850 000 kr

Driftkostnader

33 568 kr/år
Årlig elförbrukning: 7132 kWh/år

Fördelas enligt följande

El: 14 533 kr
Vatten och avlopp: 4 786 kr
Försäkring: 4 321 kr
Renhållning: 2 701 kr
Samfällighet: 7 227 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 7 448 kr.

Taxering

Byggnad: 684 000 kr
Mark: 309 000 kr
Totalt: 993 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1988
Standardpoäng: 21
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev uttaget om sammanlagt 173 500 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 141 kWh/kvm/år
Energiklass: EE
Specifik energianvändning: 86 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2025-06-23
Besiktningsman: Mattias Gunnarsson, OBM Besiktning Bohuslän AB

Försäkring

Alla bilder

+ 41 Visa alla 47 bilder
 

Karta och område

Västersjövägen 11, Västerlanda