Hoppa till innehåll
Hålta

Södra Ekelöv 180

Härlig villa högt belägen på tomt med sol från morgon till kväll!

  • Typ: Villa, Villa, 1-plan med källare i souterräng
  • Rum: 6, varav 4 sovrum
  • Boarea: 105 m2
  • Biarea: 125 m2
  • Tomtarea: 2 471 m2
  • Byggnadsår: 1977
  • Driftkostnad: 31 456 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Charmigt suterränghus med stor tomt och generösa ytor i originalskick. Här erbjuds många rum och stora möjligheter för den som vill skapa sitt drömboende med bevarad karaktär. I den rymliga gillestugan finns en stämningsfull braskamin som skapar en varm och trivsam atmosfär. Balkongen ger ett fint extra uterum med plats för avkoppling och utsikt över tomten. Ett hus med potential, gott om plats för hela familjen och möjligheter att sätta sin egen prägel. Här bor du med ett lugnt och skönt läge men med närhet till kommunikationer.

Om Bostaden

Beskrivning

Välkommen in i detta välplanerade hus på den stora sköna tomten. Du kommer in i den rymliga möblerbara hallen och har köket rakt framför dig. Här finns matplatsen trevligt placerat vid fönstret mot balkongen och du kan i lugn och ro avnjuta dina måltider här tillsammans med familjen. Härifrån kommer du ut till balkongen under tak med kvällssol och värmande timmar i slutet på dygnet. Köket inrymmer spis med häll, fläkt, diskmaskin, kyl och frysbox. Vardagsrum med mycket ljusinsläpp från det stora fönsterpartiet samt utgång till uteplatsen med söderläge invid entrén. Här får du plats med en soffgrupp och matsalsbord när du vill umgås med tillsammans med familj och vänner.
På detta våningsplan finns tre sovrum i olika storlekar varav ett har utgång till balkongen. Badrum med wc, tvättställskommod samt förvaring och badkar. Groventré med tvättmaskin, tvättho bra förvaringsutrymme och arbetsbänk.
En trappa ner finner du den sköna gillestugan med braskamin. Den värmer och är en riktig mysförhöjare kalla och mörka dagar på året. Här finns ytterligare ett sovrum med bra storlek. Toalett med wc och tvättställ. Oinredd bastu som inte är helt klar med duschkabin intill. Flera förrådsutrymmen. Förråd med utgång till trädgården.

Sammanfattning

Typ: Villa, Villa, 1-plan med källare i souterräng
Rum: 6, varav 4 sovrum
Boarea: 105 m2
Biarea: 125 m2
Tomtarea: 2 471 m2
Pris (Utgångspris): 3 700 000 kr
Byggnadsår: 1977
Driftkostnad: 31 456 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Bergvärmepump
Ålder: 2025

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten: djupborrad brunn
Avlopp: Gemensamt avlopp med en grannfastighet: Reningsverk från 2025
Grund: Platta på mark
Fasad: Tegelstensfasad/Träfasad
Fönster: 2 och 3-glasfönster
Takbeklädnad: Betongpannor
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Mekanisk frånluft (F), styrs via köksfläkten
Murstock: Murad skorsten
Murstock provtryckt: 2022-10-06

Tomt/balkong/uteplats

Härlig uteplats invid entrén med sydväst läge och sol större delen av dagen. Balkong med nordväst läge i anslutning till köket.

Parkering

Plats för flera bilar på parkeringsplatsen. Möjlighet till yta att göra fler parkeringar finns.

Tv/Internetanslutning

Fiber ej indraget.

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Kungälv
Fastighetsbeteckning: KUNGÄLV EKELÖV 1:31

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Officialservitut: VATTENTÄKT
Rättigheter förmån: Officialservitut: VÄG
Avtalsservitut: AVLOPPSLEDNING MM - SE BESKRIVNING

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

3 700 000 kr

Driftkostnader

31 456 kr/år
Årlig elförbrukning: 13000 kWh/år
Antal i hushållet: 4

Fördelas enligt följande

El: 24 000 kr
Försäkring: 6 100 kr
Renhållning: 800 kr
Sotning: 556 kr
Beskrivning: I elkostnaden ingår både uppvärmning och hushållsel.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 862 000 kr
Mark: 1 265 000 kr
Totalt: 3 127 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1977
Standardpoäng: 30
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 450 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 83 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Energideklaration utförd: 2026-05-08

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 29 Visa alla 35 bilder
 

Planritning

Karta och område

Södra Ekelöv 180, Hålta