Hoppa till innehåll
Ånimskog

Stora Mossen 310

  • Typ: Villa, 1½-plan
  • Rum: 5, varav 3 sovrum
  • Boarea: 130 m2
  • Tomtarea: 1 890 m2
  • Byggnadsår: 1909
  • Driftkostnad: 27 300 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Villa med lantligt läge någon kilometer från sjön Ånimmen. Villan innehåller fem rum varav tre sovrum, kök med vedspis och vardagsrum med öppen spis som har insats. Stor tomt med uppvuxen trädgård med flertalet fruktträd. Fastigheten är omgiven av öppet landskap. Fiber är anslutet till fastigheten.

Om Bostaden

Beskrivning

Entréplan med rymligt kök från 1995 som har fungerande vedspis (bakugn ej i bruk), kyl, spishäll, fläkt, ugn, diskmaskin. Vardagsrum med öppen spis som har insats, matrum samt ett sovrum.Duschrum med dusch, wc, tvättställ, bastu. Övre plan med två sovrum samt möblerbar hall.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1½-plan
Rum: 5, varav 3 sovrum
Boarea: 130 m2
Tomtarea: 1 890 m2
Utgångspris: 790 000 kr
Byggnadsår: 1909
Driftkostnad: 27 300 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Mätning

Uppvärmning

Direktverkande el samt luftvärmepump och vedspis

Byggnadssätt

Vatten: Grävd brunn
Avlopp: Trekammar avloppsbrunn
Grund: Krypgrund
Stomme: Trä
Bjälklag: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 2-glasfönster och isolerglasfönster
Takbeklädnad: Taktegel
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 1995

Tv/Internetanslutning

Fiber är anslutet till fastigheten.

Allmänt

Län: Västra Götaland
Kommun: Åmål
Fastighetsbeteckning: ÅMÅL STORA MOSSEN 1:24

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter förmån: Officialservitut: VATTENTÄKT

Övrigt

Robotgräsklippare ingår i köpeskillingen.

Ekonomi

Utgångspris

790 000 kr

Driftkostnader

27 300 kr/år
Årlig elförbrukning: 6491 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 5 000 kr
Uppvärmning: 10 000 kr
Vatten och avlopp: 2 500 kr
Väg: 1 500 kr
Försäkring: 5 000 kr
Renhållning: 2 500 kr
Sotning: 800 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 4 035 kr.

Taxering

Byggnad: 391 000 kr
Mark: 147 000 kr
Totalt: 538 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1940
Standardpoäng: 28
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 0 pantbrev uttaget om sammanlagt 0 kr

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder

+ 20 Visa alla 26 bilder
 

Karta och område

Stora Mossen 310, Ånimskog

Fastighetsskatt/-avgift
+ 336 kr
Skattereduktion
 kr
Summa