Hoppa till innehåll
Åmål

Svedjevägen 12

  • Typ: Villa, 1-plan
  • Rum: 6, varav 3 sovrum
  • Boarea: 168 m2
  • Biarea: 32 m2
  • Tomtarea: 1 029 m2
  • Byggnadsår: 1979
  • Driftkostnad: 47 409 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Gedigen villa belägen i barnvänligt område nära förskola och grönområde. Villan innehåller sex rum varav tre sovrum, öppna fina sällskapsytor med bardel i anslutning till matsalen. Öppen spis med insats i vardagsrummet. Rejäl groventré med bra förvaringsmöjilgheter. Garage i huskroppen. Skyddad trädgård med altan i sydväst läge, lusthus finns på tomten samt även förråd.

Om Bostaden

Beskrivning

Marbodalkök från 2004 med ekluckor, kyl, frys, diskmaskin, varmluftsugn, micro, spishäll, fläkt. Vardagsrum i öppen planlösning med allrum och matsal. Öppen spis med insats i vardagsrummet. Utgång till altanen från allrummet. I anslutning till matsalen finns bar murad i natursten. Vatten är anslutet till bardelen och det finns även kylskåp. Tre sovrum varav ett med utgång till altanen, garderober i samtliga sovrum. Helkaklat badrum renoverat 2007, badkar, dusch, wc, tvättställ, klinkers med golvvärme. Möblerbar hall med wc, tvättställ och klädkammare. Groventré med gott om förvaring, tvättstuga med tvättmaskin (2025), torktumlare och tvättho. Garaget når man från groventrén.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plan
Rum: 6, varav 3 sovrum
Boarea: 168 m2
Biarea: 32 m2
Tomtarea: 1 029 m2
Utgångspris: 2 475 000 kr
Byggnadsår: 1979
Driftkostnad: 47 409 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Taxeringsinformationen

Uppvärmning

Direktverkande el samt luftvärmepump och braskamin

Tomt/balkong/uteplats

Skyddad altan i sydväst läge mot trädgården.

Övriga byggnader

Lusthus och förrådsbyggnad med varmförråd och kallförråd samt vedbod.

Område: Väster
Fastighetsbeteckning: ÅMÅL GREPEN 6
Larm finns

Planbestämmelser

Östra åsen, Stadsplan (Beslutsdatum: 1976-03-02, Senast ändrad: 2022-03-22)

Ekonomi

Utgångspris

2 475 000 kr

Driftkostnader

47 409 kr/år
Årlig elförbrukning: 25000 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 10 000 kr
Uppvärmning: 23 000 kr
Vatten och avlopp: 11 740 kr
Renhållning: 1 869 kr
Sotning: 800 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 8 543 kr.

Taxering

Byggnad: 928 000 kr
Mark: 211 000 kr
Totalt: 1 139 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1979
Standardpoäng: 27
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 9 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 992 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder

+ 26 Visa alla 32 bilder
 

Planritning

Karta och område

Svedjevägen 12, Åmål

Fastighetsskatt/-avgift
+ 712 kr