Hoppa till innehåll
Sala

Jugansbo 168

Lantligt läge med rofylld vy

  • Typ: Villa, 1 ½-plan
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 128 m2
  • Tomtarea: 1 511 m2
  • Byggnadsår: 1895
  • Driftkostnad: 50 648 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till en renoverad villa med stort garage i omtyckta Jugansbo. Fastigheten har ett naturnära läge med närhet till skog & svamp och den populära badplatsen Hillingen. Ett bekvämt avstånd till Saladamm och Åby skola, F-3 och cirka 1 mil till Sala centrum med bland annat mataffärer, restauranger, skolor, shopping, bagerier, sportanläggningar samt god buss- och tågkommunikation.

Köket är smakfullt renoverat i lantligt stil med plats för den större matgruppen. Från matplatsen nås det stora altandäcket med barhörna, spabad och pool med en rofylld vy över åkermark - perfekt för kommande sommardagar. Helkaklat och renoverat badrum med golvvärme, dusch och plats för klädvård. För sena höst- och vinterkvällar finns en fungerande braskamin i vardagsrummet.

En trevlig trädgård med plats för lek och altaner finns på både fram- och baksida. Här erbjuds ett stort garage och på gården finns plats för flertalet bilar.

Om Bostaden

Beskrivning

Entréplan:

Hall med laminatgolv, klinkergolv (golvvärme) och en lös garderob.
Kök med laminatgolv och utgång till altandäck med pool.
Matplats i anslutning till kök med laminatgolv.
Vardagsrum med laminatgolv och braskamin.
Badrum.

Kök
Utrustning: Extra bred induktionshäll, diskmaskin, ugn, köksfläkt samt en kombinerad kyl och frys.

Badrum
Golv: Klinker, golvvärme. Väggar: Kakel.
Utrustning: Toalett, dusch, arbetsbänk, tvättmaskin, handfat, kommod och en garderob.

Övre plan:

Hall med laminatgolv och en rymlig kattvind/klädkammare.
Sovrum 1 med laminatgolv och en lös garderob.
Sovrum 2 med laminatgolv.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1 ½-plan
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 128 m2
Tomtarea: 1 511 m2
Pris (Utgångspris): 2 395 000 kr
Byggnadsår: 1895
Driftkostnad: 50 648 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Mätning
Boarea enligt Lantmäteriets uppgifter: 90 kvm.

Uppvärmning

Luft/luftvärmepump, braskamin, direktverkande el

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten, grävd brunn
Avlopp: Enskilt avlopp, tvåkammarbrunn
Grund: Torpargrund
Stomme: Trä
Fasad: Träfasad
Fönster: 3-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 1973
Se bifogad frågelista/besiktningsprotokoll.

Tomt/balkong/uteplats

Altandäck med pool, spabad, barhörna och utekök.

Övriga byggnader

Förråd bakom garage.

Parkering

Garage, 85 kvm enligt mätprotokoll.
Grusad uppfart.

Tv/Internetanslutning

Fiber.

Allmänt

Län: Västmanland
Kommun: Sala
Område: Jugansbo
Fastighetsbeteckning: SALA JUGANSBO 2:48

Övrigt

Rekommendation är att ha finansiering/aktuellt lånelöfte klart till visningen.

Säljaren bestämmer till vem, när och till vilket pris försäljningen ska ske utan att behöva ange orsaken till sitt val. Kommer det in ytterligare bud innan kontraktet är påskrivet har mäklaren skyldighet att framföra budet till säljaren som är fri att anta eller avfärda budet.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

2 395 000 kr

Driftkostnader

50 648 kr/år
Årlig elförbrukning: 17150 kWh/år
Antal i hushållet: 4

Fördelas enligt följande

El: 35 820 kr
Uppvärmning: 2 500 kr
Vatten och avlopp: 1 565 kr
Försäkring: 7 782 kr
Renhållning: 2 511 kr
Sotning: 470 kr
Beskrivning: El till spabad (som alltid är gång) samt el till garaget är inkluderat i elkostnaden.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 7 433 kr.

Taxering

Byggnad: 629 000 kr
Mark: 362 000 kr
Totalt: 991 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1941
Standardpoäng: 26
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 118 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 100 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 72 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-05-04
Besiktningsman: Per Sundström, Anticimex AB

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 29 Visa alla 35 bilder
 

Planritning

Karta och område

Jugansbo 168, Sala