Hoppa till innehåll
Matfors

Parkvägen 11

Sekelskiftescharm med gårdshus och stor tomt centralt i Matfors

  • Typ: Villa, 1,5 plansvilla
  • Rum: 4, varav 2-4 sovrum
  • Boarea: 84 m2
  • Tomtarea: 1 180 m2
  • Byggnadsår: 1925
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Parkvägen 11 – en tidstypiskt renoverad villa där 20-talet möter modern komfort. Här samsas mansardtak, bevarade originaldetaljer och pärlspont med ett nyrenoverat, ljust och luftigt boende om 84 kvadratmeter.

Planlösningen är genomtänkt med 2-3 sovrum på övre plan, vilket skapar ett praktiskt och barnvänligt hem.
På nedre plan möts ni av en stor hall, ett kök och vardagsrum med utgång till en stor inglasad uteplats och ett rum som idag används som ett matrum, men som lika gärna kan nyttjas som sov eller vardagsrum.

I köket blir eldstaden en självklar samlingspunkt under årets svalare månader, medan yogarummet på övervåningen erbjuder en rofylld plats för återhämtning.

Den stora, lummiga tomten om 1180 kvadratmeter bjuder in till lek, odling och avkoppling. Här finns gårdshus, utomhusförråd, matkällare och en trivsam uteplats med många soltimmar, perfekt för långa sommarkvällar.

Gårdshuset i suterräng med två rum rymmer stor potential – kanske framtidens gästhus, ateljé eller plats för mysiga middagar, varför inte installera en pizzaugn i den befintliga murstocken för trevliga kvällar i gårdshuset? Bara fantasin sätter gränser. I sutterängplanet kan ett spa, bastu eller varför inte en stor vinkällare anläggas.

- Matkällare.
- Gårdshus med sutteräng
- Stort inglasat uterum.
- Härlig hörntomt.
- Varudeklarerat, för er trygghet.

Läget är både naturnära och centralt, med närhet till Matfors centrum, Ljungan och goda kommunikationer. Ett hem för dig som söker karaktär, funktion och ett läge där vardagen blir lite enklare.

Kontakta mäklaren för mer information.

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, 1,5 plansvilla
Rum: 4, varav 2 sovrum, möjlighet till 4 sovrum
Boarea: 84 m2
Tomtarea: 1 180 m2
Utgångspris: 1 795 000 kr
Byggnadsår: 1925
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Luftvärmepump, elektrisk golvvärme på nedre plan och kamin.
Skick: Bra
Ålder: 2024

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Torpargrund
Stomme: Timmer
Bjälklag: Trä
Fasad: Träfasad målad 2025
Fönster: 2-glasfönster isoler
Takbeklädnad: Plåt
Markbeskaffning: Sand
Utvändiga plåtarbeten: Galvaniserad målad plåt
Ventilation: Självdrag
Jordat/ojordat: Delvis ojordat
Elkablar: Ledningar delvis bytta
Murstock: Murad skorsten
Murstock kommentar: Skorsten används och sotas regelbundet.
Godkänd 20231018
Senaste sotning 20250321

Renoveringar

Ytskikt löpande sen 2021
Nya golv i ekparkett i kök och matrum 2022
Nytt kök inklusive vitvaror 2022
Ny kamin 2023
Renovering av WC på entréplan med elektriskt golvvärme, 2024
Renovering av WC och dusch på övervåningen 2024
Fönster målades 2022-2025
Fasaden målades 2025
Ny brokvist 2025

Tvättmaskin och torktumlare från 2022
Luftvärmepump från 2024

Tomt/balkong/uteplats

Stor inglasad uteplats.

Övriga byggnader

Gårdshus med 2 rum samt sutterängplan. Perfekt för den som har fantasi och viljan att göra en mysig stuga

Tv/Internetanslutning

Mobilt bredband.

Allmänt

Län: Västernorrland
Kommun: Sundsvall
Fastighetsbeteckning: SUNDSVALL SKÖLE 3:79

Planbestämmelser

Åsta,skjöle,bällsta med tångsta utgods och fors,matfors,tuna socken, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1942-09-01, Senast ändrad: 2025-06-09)
Sköle by(del av),tuna socken, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1961-08-11)

Ekonomi

Utgångspris

1 795 000 kr

Driftkostnader

Årlig elförbrukning: 7971 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 20 339 kr
Vatten och avlopp: 7 113 kr
Försäkring: 6 287 kr
Renhållning: 1 878 kr
Sotning: 658 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 8 438 kr.

Taxering

Byggnad: 709 000 kr
Mark: 416 000 kr
Totalt: 1 125 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1929
Standardpoäng: 31
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 11 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 211 250 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 116 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 78 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2021-08-28
Besiktningsman: Roger Andersson, Roventur Bygg

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 68 Visa alla 74 bilder
 

Planritning

Karta och område

Parkvägen 11, Matfors