Hoppa till innehåll
Årjäng

Gunnarbyn 104

Rymlig villa med stor tomt i naturnära och lugnt läge

  • Typ: Villa, 1,5-plan med källare
  • Rum: 6, varav 5 sovrum
  • Boarea: 132 m2
  • Biarea: 72 m2
  • Tomtarea: 4 631 m2
  • Byggnadsår: 1929
  • Driftkostnad: 30 494 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till denna trivsamma villa om 1,5 plan med källare – naturnära belägen på en generös tomt om hela 4 631 kvm i lugna och rogivande omgivningar.
Här bor man med närhet till skog och natur samtidigt som huset är lättåtkomligt och passar lika bra som permanentboende som fritidsboende.

Bostaden erbjuder en boyta om 132 kvm samt 72 kvm biyta och inrymmer hela 6 rum och kök med gott om plats för både familjeliv och gäster.
Planlösningen är funktionell med flera sovrum, trivsamma sällskapsytor och möjligheter att sätta sin egen prägel på hemmet.

Vid entrén finns ett rymligt duschrum med gott om plats och praktiska ytor, medan övervåningen kompletteras av ett separat WC-rum.
Husets 1,5-planlösning tillsammans med källaren ger fina förutsättningar för både förvaring, hobbyverksamhet och extra utrymmen efter behov.

Den stora tomten erbjuder härliga möjligheter för odling, lek och rekreation. Här finns gott om plats för både trädgårdsdrömmar och sociala ytor i ett soligt och privat läge.

En stor fördel är det korta promenadavståndet till sjön Lelång – en uppskattad sjö som erbjuder både fina badmöjligheter och gott fiske i naturskön miljö.
Området präglas av lugn och vacker natur med närhet till skogar, sjöar och friluftsliv året runt.

Ett charmigt och rymligt boende för dig som söker ett lugnt läge med närhet till natur och vatten.

Om Bostaden

Beskrivning

Välkommen in i en hemtrevlig hall som leder vidare till ytterligare en hall som fungerar som husets naturliga fördelningsyta och binder samman bostadens olika delar på ett praktiskt sätt.

På entréplanet finns ett rymligt duschrum med klinkergolv och behaglig elektrisk golvvärme samt kaklade väggar. Här finns duschhörna, wc och tvättställ i en lättskött och funktionell miljö.

Det trivsamma allrummet bjuder på fint ljusinsläpp från det charmiga burspråket och har ett vackert parkettgolv som skapar en varm och ombonad känsla.
Här finns gott om plats för både soffgrupp och umgänge. På detta plan finns även två sovrum i bra storlek.

Köket är funktionellt utformat med spis och fläkt samt arbetsbänk i sten som ger både karaktär och slitstyrka. Här finns möjligheter att skapa en personlig och trivsam matplats för både vardag och familjemiddagar.

Övervåningen erbjuder en möblerbar hall med utgång till balkong där man kan njuta av lugna stunder och utsikten över omgivningarna.
Här finns även ett wc-rum med tvättställ. Våningsplanet rymmer två stora sovrum, varav det ena har en uppskattad walk-in-closet som ger gott om förvaring. Dessutom finns ytterligare ett sovrum som passar perfekt som barnrum, gästrum eller kontor.

I källarplanet finns generösa biytor och många praktiska utrymmen. Här möts man av en rymlig hall samt rum för oljetank, pannrum med vedpanna och ackumulatortank.
Vidare finns hobbyrum, skafferirum med plats för frysbox samt en tvättstuga med bra arbetsytor och förvaringsmöjligheter.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1,5-plan med källare
Rum: 6, varav 5 sovrum
Boarea: 132 m2
Biarea: 72 m2
Tomtarea: 4 631 m2
Utgångspris: 1 000 000 kr
Byggnadsår: 1929
Driftkostnad: 30 494 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Ved - vattenburen värme samt en luft/luft-pump
Ålder: äldre

Byggnadssätt

Vatten: Djupborrad brunn
Avlopp: Enskilt avlopp äldre
Grund: Betong
Stomme: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 3-glasfönster
Grundmur: Källare
Takbeklädnad: Betongpannor
Murstock: Murad skorsten

Övriga byggnader

Äldre uthus som används som enklare garage, lager och snickarbod

Parkering

Plats att parkera vid entré

Tv/Internetanslutning

Fiber

Allmänt

Län: Värmland
Kommun: Årjäng
Fastighetsbeteckning: ÅRJÄNG GUNNARBYN 1:24

Omgivning

Lennartsfors är en liten bruksort i södra delen av Årjäng, nära gränsen mot Dalsland och Norge. Orten är framför allt känd för sina imponerande slussar och sitt läge mitt i Dalslands kanal – ett av Sveriges mest natursköna kanal- och sjösystem.

Lennartsfors har en lång historia som bruksort och hette tidigare Ränkeforsen. Namnet Lennartsfors kommer från bruksägaren Lennart Uggla och har använts sedan 1839. Här finns fortfarande mycket av den gamla bruksmiljön kvar, vilket ger orten en charmig och genuin känsla. Orten har omkring 200 invånare och är särskilt populär sommartid när båtturister, paddlare och husbilsturister kommer till området.

En av de största sevärdheterna är Lennartsfors slussar. Slusstrappan består av tre slussar insprängda i berget med en nivåskillnad på cirka 7,5 meter. Efter slussarna fortsätter en dramatisk bergskanal med höga klippväggar.
Anläggningen räknas som en av de mest imponerande längs hela Dalslands kanal, endast Håverud brukar anses mer spektakulär.

I Lennartsfors finns också caféer, gästhamn, ställplatser, hantverk och fina möjligheter till friluftsliv. Orten är ett populärt stopp för paddlare och cyklister, bland annat passerar cykelleden Unionsleden här.

Lelång är den långsmala sjö som sträcker sig mellan Lennartsfors i norr och Bengtsfors i söder. Sjön är cirka 40 kilometer lång och som djupast omkring 58 meter.
Lelång är en del av Dalslands kanal och binds samman med flera andra stora sjöar genom slussar, bland annat Foxen och Västra Silen. Sjön är mycket uppskattad för båtliv, paddling och fiske tack vare sina skyddade vatten, många öar och natursköna vikar. Här finns bland annat gädda, abborre, öring och lax.

Dalslands kanal byggdes mellan 1865 och 1868 under ledning av ingenjören Nils Ericson.
Kanalsystemet skapades för att knyta samman sjöarna i Dalsland och sydvästra Värmland och möjliggöra transporter av järn, timmer och andra varor.
Idag är kanalen framför allt en turistattraktion och räknas som en av Europas vackraste vattenvägar.

Kanalen är totalt cirka 254 kilometer lång och består av 31 slussar och 17 slussstationer.
Endast omkring 12 kilometer är faktiskt grävd eller sprängd kanal – resten utgörs av naturliga sjöar som binds samman.

Området kring Lennartsfors och Lelång präglas av skogar, sjöar och berg och passar perfekt för den som söker lugn natur, fiske, paddling eller ett genuint småskaligt brukssamhälle med historisk miljö.

Övrigt

Fastigheten säljs av ett dödsbo

Ekonomi

Utgångspris

1 000 000 kr

Driftkostnader

30 494 kr/år
Årlig elförbrukning: 7200 kWh/år

Fördelas enligt följande

El: 21 157 kr
Vatten och avlopp: 600 kr
Försäkring: 4 789 kr
Renhållning: 2 268 kr
Fiberförening: 1 680 kr (obligatorisk)
Beskrivning: Fastigheten säljs av ett dödsbo

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 5 558 kr.

Taxering

Byggnad: 476 000 kr
Mark: 265 000 kr
Totalt: 741 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1929
Standardpoäng: 23
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 569 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder och video

+ 14 Visa alla 20 bilder
 

Karta och område

Gunnarbyn 104, Årjäng

Fastighetsskatt/-avgift
+ 463 kr