Hoppa till innehåll
Heby

Storgatan 63

Rofylld vy

  • Typ: Villa, 1-plan med källare
  • Rum: 5, varav 3 sovrum
  • Boarea: 117 m2
  • Biarea: 117 m2
  • Tomtarea: 1 727 m2
  • Byggnadsår: 1969
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Storgatan 63! Här bor du med en lantlig känsla med närhet till naturen, elljusspår och MTB-stigar, Folkets Park och cykelavstånd till Heby centrum med bland annat förskola, skola, mataffärer, bageri, sporthall samt goda buss- och tågförbindelser mellan Sala och Uppsala - perfekt för den som pendlar.

Denna enplansvilla med källare erbjuder ett rymligt kök i anslutning till matplats och vardagsrum i vinkel med en centralt placerad öppen spis. Vidare nås ett allrum/matrum med utgång till trädgård och en rymlig uteplats under tak med rofylld vy över åkermark. I källarplan finns bland annat en gillestuga med öppen spis, klädvård, bastu och hobbyutrymmen.

Utöver garaget som nås från bostaden finns en asfalterad uppfart med plats för flera bilar. Vattenburen uppvärmning och förberett för indragning av fiber.

Om Bostaden

Beskrivning

Rumsbeskrivning, entréplan:

Entré/hall med plastmatta och plats för klädavhängning.
Inre hall/passage med parkettgolv och sex garderober.
Kök med plastmatta och matplats.
Vardagsrum i vinkel med parkettgolv och en öppen spis.
Allrum/matrum med parkettgolv, utgång till trädgård och altan under tak med vacker och rofylld vy.
Sovrum 1 (ej golv).
Sovrum 2 med textilmatta och två garderober.
Sovrum 3 med textilmatta och två garderober.
Gästtoalett.
Badrum.

Kök
Utrustning: Spis, köksfläkt, skafferi, garderob samt en kyl och frys i fullhöjd.

Badrum
Golv: Våtrumsmatta. Väggar: Våtrumsmatta.
Utrustning: Toalett, badkar, tvättställ och ett linneskåp.

Gästtoalett
Utrustning: Toalett och tvättställ.

Rumsbeskrivning, källarplan:

Gillestuga med textilmatta och en öppen spis.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plan med källare
Rum: 5, varav 3 sovrum
Boarea: 117 m2
Biarea: 117 m2
Tomtarea: 1 727 m2
Pris (Utgångspris): 1 575 000 kr
Byggnadsår: 1969
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Luft/vattenvärmepump, kombipanna (ved) med ackumulatortankar

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Källare
Stomme: Trä
Fasad: Tegel/trä
Fönster: 3-glas, 2-glas
Takbeklädnad: Glaserade tegelpannor
Ventilation: Självdrag
Murstock kommentar: Sotades senast 17/12.

Kommun: Heby
Fastighetsbeteckning: HEBY HEBY 4:48

Övriga rättigheter och belastningar

Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Hedåsen, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 1975-10-02, Registreringsdatum: 2011-09-09, Senast ändrad: 2025-07-04)

Övrigt

Rekommendation är att ha finansiering/aktuellt lånelöfte klart till visningen.

Säljaren bestämmer till vem, när och till vilket pris försäljningen ska ske utan att behöva ange orsaken till sitt val. Kommer det in ytterligare bud innan kontraktet är påskrivet har mäklaren skyldighet att framföra budet till säljaren som är fri att anta eller avfärda budet.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 575 000 kr

Fördelas enligt följande

Beskrivning: Driftkostnader har inte gått att få fram. Dödsbo

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 074 kr.

Taxering

Byggnad: 1 213 000 kr
Mark: 465 000 kr
Totalt: 1 678 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1969
Standardpoäng: 31
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 167 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 109 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 65 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2025-12-01
Besiktningsman: Christoffer Borefur, Anticimex AB

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 27 Visa alla 33 bilder
 

Planritning

Karta och område

Storgatan 63, Heby