Välkommen till Sörmlandsvägen 3B!
På en lugn och omtyckt återvändsgata väntar en hemtrevlig och väl omhändertagen familjevilla. Här har samma familj bott sedan 80-talet, ett tydligt tecken på både trivsel och områdets trygga känsla.
När du kliver in möts du av en inbjudande planlösning där köket ligger i nära anslutning till matplatsen. Från köket når du dessutom en egen uteplats med kvällssol, perfekt för grillkvällar och middagar nära köket.
Vidare öppnar vardagsrummet upp sig som en ljus och rymlig yta med gott om plats för både soffgrupp och umgänge. Härifrån tar du dig ut till ytterligare en uteplats som ligger i bästa solläge. Den generösa hörnfastigheten erbjuder gott om ytor för grönska, odling och lek.
Sovrummen är väl placerade i huset. På entréplan finns ett rum som passar bra som sovrum, gästrum eller hemmakontor. Övervåningen rymmer två stora sovrum med goda möbleringsmöjligheter. För dig som behöver fler rum finns möjlighet att skapa ytterligare två, vilket gör att huset kan rymma upp till fem sovrum totalt. Den flexibla planlösningen gör det enkelt att anpassa hemmet efter familjens behov.
Förvaringen är generös med två klädkammare, förråd, kattvindar och ett vidbyggt garage samt snickarbod/förråd.
Huset erbjuder två badrum, ett på varje plan vilket underlättar både vardag och morgonrutiner. Tvättstugan är rymlig och utrustad med tvättmaskin, torktumlare, torkskåp och bra arbetsytor. Här finns även en praktisk groventré, extra förvaringsutrymmen samt direkt genomgång till garaget, något som uppskattas året runt.
Huset värms via luft-luftvärmepump i kombination med direktverkande el och fiber är självklart indraget.
Det är viktigt att känna till att huset är i behov av omfattande åtgärder i byggnadskonstruktionen, under dokument finns ett utredningsprotokoll från Anticimex.
En varm och välkomnande villa på en gata där man gärna stannar länge, varmt välkommen till Sörmlandsvägen 3B.
Från bostaden tar du dig på bara några minuters promenad till Roslagsbanan vilken tar dig hela vägen till Stockholms östra och passerar både Täby och Danderyd. På lika långt avstånd finns busshållplats för bussar till bland annat Danderyds sjukhus och Arninge resecentrum. Under rusningstrafik finns ytterligare bussar som tar dig till Humlegården och Kista. En kort promenad tar dig till Vallentuna centrum där det bl.a. finns ett kulturhus med bibliotek, flera mataffärer, Systembolaget, ett flertal butiker, restauranger och caféer samt övrig service.
Varmt välkommen med din intresseanmälan!
Kontakta ansvarig mäklare för mer information eller för att boka visning!
Malou Parkkila, 073-747 30 00
malou.parkkila@svenskfast.se