Hoppa till innehåll
Älvsjö

Apelvägen 18

Barnvänlig familjevilla i hjärtat av Herrängen – med närhet till Långsjön

  • Typ: Villa, 1-planshus med källare
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 98 m2
  • Biarea: 52 m2
  • Tomtarea: 1 080 m2
  • Byggnadsår: 1959
  • Driftkostnad: 40 528 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Drömmer du om ett lugnt och barnvänligt boende i populära Herrängen? Snart har du chansen att förverkliga drömmen – charmig villa med perfekt läge för barnfamiljen, bara några minuters promenad från glittrande Långsjön!

Här bor du i ett harmoniskt och eftertraktat villaområde med kort gångavstånd till skolor, förskolor, parker, kommunikationer och mycket mer. Ett hem att trivas och växa i – både för stora och små.

Charmig 50-talsvilla med karaktär och plats för hela familjen
Byggt 1959 och med en välplanerad totalyta om ca 150 kvm, erbjuder huset allt en familj kan önska sig. På entréplan möts du av ett generöst kök med stor matplats, tre rymliga sovrum, badrum samt ett ljust och luftigt vardagsrum med öppen spis. Från vardagsrummet når du den stora altanen i soligt söderläge – perfekt för sommarens grillkvällar och familjehäng.

Stor friköpt tomt – barnens egen oas!
Tomten om ca 1 080 kvm är en grönskande dröm med gott om plats för lek, bollspel, odling eller bara lugna stunder i solen. Den insynsskyddade trädgården bjuder på sol hela dagen och passar perfekt för både familjeliv och trädgårdsdrömmar.

Ett av Herrängens bästa lägen

- Nära Herrängens gård, skolor och barnomsorg

- Kort promenad till Långsjön och badplatsen

- Lugnt kvarter med närhet till natur och lekparker

- Bekvämt avstånd till Fruängen och Älvsjö station – med pendeltåg till Stockholm C och Arlanda

Utmärkta kommunikationer och service
Buss 144 tar dig smidigt till både Fruängen (T-bana) och Älvsjö station där du hittar pendeltåg, flertalet busslinjer och all tänkbar service – butiker, restauranger, gym, banker, vårdcentral, stormarknader med mera.

Njut av Älvsjös bästa restauranger och natur
I närheten ligger populära Långbro värdshus, samt bageriet Fru Marias Bak. I området finns också flera uppskattade naturområden såsom Älvsjöskogen med belysta löpspår och vintertid erbjuder Långsjön både bad och skridskoåkning.

Trygg och nära barnomsorg & skolor
Här har du flera skolor inom gång- och cykelavstånd:

Herrängens skola (F–åk 6)

Johan Skyttes skola (F–åk 9)

Långbrodalsskolan (F–åk 5)
Flera både kommunala och privata förskolor i direkt närhet.

Välkommen till ett hem som erbjuder både livskvalitet och närhet till allt!
Kontakta oss för mer information om visning – detta är ett tillfälle du inte vill missa!

Om Bostaden

Beskrivning

Vardagsrum: Entréplan. Stort rymligt vardagsrum med härlig öppen spis, det ligger en fin ekparkett på golvet och det finns fönster ut mot trädgården. Utgång till altanen och trädgården. Möjlighet finns att öppna upp mellan köket och vardagsrummet.
Kök: Entréplan. Stort härligt fullutrustat kök i ljusa färger med generöst utrymme.Goda förvaringsutrymmen och arbetsytor.
Badrum: Entréplan. Badrum med dusch, handfat, wc och fönster.
3 st sovrum: Entréplan. Tre stycken fina sovrum i bra storlek och med ljusa färger. Bra förvaring i inbyggda garderober. Insynsskyddade fönster mot trädgården och villaområdet.
Tvättstuga och förråd: Källare. Tvättstuga med goda förrådsutrymmen. Möjligt att göra om till allrum/sovrum för den stora familjen.
Garage: Källare. Stort rymligt garage, även med ingång från källarplanet.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-planshus med källare
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 98 m2
Biarea: 52 m2
Tomtarea: 1 080 m2
Pris (Utgångspris): 8 250 000 kr
Byggnadsår: 1959
Driftkostnad: 40 528 kr/år

Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Krypgrund med lättbetongbjälklag och källare med betongplatta
Stomme: Trä/lättbetong
Fasad: Tegel och puts
Fönster: 2-glas kopplade fönster
Takbeklädnad: Sadeltak, råspont, underlagspapp, läkt och betongpannor
Ventilation: Självdrag
Murstock: Murad skorsten
Fel och brister: Se kommande Anticimex besiktningprotokoll.

Renoveringar

2017-2018 Invändig helrenovering av kök och ytskikt i vardagsrum, sovrum och hall. Elen drogs om vid inflytt.
2020 Ny altan i vinkel mot Långsjön. Invändig renovering väggar i vardagsrum, kök och sovrum.
2023 Krypgrundsavfuktare installerades och grunden sanerades. Arbetet utfördes av fuktpatrullen.
2024 Bergvärmepump installerades. Taket lades om med nya takpannor, underlagsduk läkt och plåtar delvis.

Tomt/balkong/uteplats

Stor altan i vinkel med härligt söderläge samt en uteplats på baksidan av huset.

Område: Älvsjö Herrängen
Fastighetsbeteckning: STOCKHOLM BASTRUMMAN 10

Planbestämmelser

Bastrumman t 1-26, Tomtindelning (Beslutsdatum: 1940-02-03, Senast ändrad: 2022-02-21)
Del av stadsdelen herrängen, Stadsplan (Beslutsdatum: 1947-07-18, Senast ändrad: 2025-08-28)

Övriga rättigheter och belastningar

Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Östra mälaren, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2008-11-25, Registreringsdatum: 2011-09-21, Senast ändrad: 2025-08-11)
Rättigheter last: Avtalsservitut: Villa - Se beskrivning
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut VILLA

Övrigt

Budgivning: Vi tillämpar s.k. öppen budgivning. Detta innebär att alla kan få information om vilka bud som inkommit. Säljarna har fri prövningsrätt. Detta innebär att säljaren avgör när, hur, till vem samt för vilket pris säljaren säljer. Samtliga som deltar i budgivningen accepterar att fastighetsmäklaren lämnar ut budgivarnas namn och telefonnummer samt information om de bud som inkommer till den som köper bostaden.

I det fall det kommer in bud till mäklaren efter att budgivningen är avslutad, men innan överlåtelseavtal är signerade av säljare och köpare, är mäklaren skyldig att framföra budet till säljaren som får avgöra om denne vill avfärda eller anta budet.
Boarea kan variera beroende på olika uppmätningsregler. Att arean stämmer med dagens mätmetod kan inte garanteras. Är boarean avgörande, eller av stor betydelse, anmodas köparen att kontrollera denna före köpet.

Kontakta mäklaren för upprättande av boendekostnadskalkyl.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

8 250 000 kr

Driftkostnader

40 528 kr/år
Årlig elförbrukning: 12650 kWh/år
Kommentar: Driftkostnaden är en beräknad schablon efter säljarens årsförbrukning på 12650 kWh (avser uppvärmning och hushållsel sammanslaget) och varierar beroende på antal familjemedlemmar, avtal och vanor. Se separat energideklaration.

Fördelas enligt följande

El: 24 028 kr
Vatten och avlopp: 4 500 kr
Försäkring: 6 000 kr
Renhållning: 6 000 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 2 203 000 kr
Mark: 4 722 000 kr
Totalt: 6 925 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1959
Standardpoäng: 28
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 10 pantbrev uttaget om sammanlagt 4 950 383 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 104 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 58 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2025-09-10
Besiktningsman: Peter Hilmgård

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 53 Visa alla 59 bilder
 

Planritning

Karta och område

Apelvägen 18, Älvsjö