Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
4 295 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Järna

Marias väg 14

Aktiv matchning
Pris (Utgångspris): 
4 295 000 kr
Aktiv matchning

Marias väg 14 – Trivsamt parhus med utsikt över fågelsjö i natursköna Kallfors

  • Typ: Parhus, Parhus 1-plan
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 86 m2
  • Tomtarea: 637 m2
  • Byggnadsår: 2015
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Varmt välkomna till Marias väg 14 – ett friköpt och välplanerat parhus om tre rum och kök (86 kvm), beläget i naturnära och omtyckta Kallfors. Här erbjuds ett bekvämt och lättskött boende med alla rätt, carport med integrerat förråd, laddbox, altan i söderläge samt en plan och trivsam tomt som lämpar sig utmärkt för den trädgårdsintresserade. Från bostaden har ni underbar utsikt över fina fågelsjön, något som skapar en lugn och trivsam känsla året om.

Invändigt möts ni av en ljus och modern bostad med fint ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Den genomtänkta planlösningen erbjuder ett rymligt vardagsrum med plats för matsalsdel, stilrent kök, två rymliga sovrum med tillhörande klädkammare, helkaklat badrum samt en praktisk tvättstuga.

Området kring Marias väg präglas av en lugn och familjevänlig atmosfär med trevliga grannar, vackra strövområden och badsjöar inom bekvämt promenadavstånd. Här bor ni dessutom med närhet till mataffärer, skolor och förskolor som enkelt nås med cykel.

För den golfintresserade ligger Kallfors Golfklubb bara en kort bit bort, en högt rankad och mycket omtyckt bana som uppskattas av såväl erfarna golfare som entusiaster.

Varmt välkommen att anmäla ditt intresse redan idag!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Parhus, Parhus 1-plan
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 86 m2
Tomtarea: 637 m2
Pris (Utgångspris): 4 295 000 kr
Byggnadsår: 2015

Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Betongplatta på mark med underliggande isolering
Stomme: Trä
Fasad: Liggande träpanel
Fönster: 3-glasfönster isoler
Takbeklädnad: Sadeltak, råspont, underlagspapp, läkt och betongpannor
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Mekanisk frånluft med värmeåtervinning (FX)
Fel och brister: Se besiktning samt frågelista

Tomt/balkong/uteplats

Trädgården är lättskött och stilrent inramad med cortenstål, vilket skapar ett enhetligt och modernt uttryck. På tomten finns fruktträd i form av äpple, plommon och ätbara körsbär. Vid entrétrappan finns blodfläder och längs tomten växer vinterliguster som ger en grön och välordnad inramning. På spaljén klättrar vildvin och i rabatterna finns främst prydnadsgräs tillsammans med lättskötta planteringar.

Övriga byggnader

Isolerat förråd finns intill carporten

Parkering

Du parkerar bilen på den egna uppfarten samt i carport

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Södertälje
Fastighetsbeteckning: SÖDERTÄLJE KALLFORS 1:273

Planbestämmelser

Del av kallfors 1:4,norra kallfors, Detaljplan (Beslutsdatum: 2012-06-18, Registreringsdatum: 2012-09-07, Senast ändrad: 2024-05-13)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: SÖDERTÄLJE KALLFORS GA:18

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

4 295 000 kr

Driftkostnader

Årlig elförbrukning: 9000 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 9 000 kr
Vatten och avlopp: 9 500 kr
Försäkring: 4 800 kr
Renhållning: 2 800 kr
Samfällighet: 3 000 kr

Taxering

Byggnad: 1 864 000 kr
Mark: 967 000 kr
Totalt: 2 831 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 2015
Standardpoäng: 28
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 3 655 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 96 kWh/kvm/år
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 53 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2021-04-22
Besiktningsman: Mikael Modén Anticimex

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 23 Visa alla 29 bilder
 

Planritning

Karta och område

Marias väg 14, Järna