Hoppa till innehåll
Nynäshamn

Aktervägen 16

Radhus i omtyckta Sandhamn.

  • Typ: Radhus
  • Rum: 5, varav 3-4 sovrum
  • Boarea: 119 m2
  • Tomtarea: 234 m2
  • Byggnadsår: 1981
  • Driftkostnad: 44 803 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

På attraktiva Aktervägen 16 väntar ett välplanerat suterrängradhus om 119 kvm med både inglasat uterum och en härlig trädgårdstomt – perfekt för såväl vardagsliv som sociala tillställningar.

Här möts du av ett hem som kombinerar funktion och trivsel. Det nyrenoverade köket blir snabbt hemmets naturliga samlingspunkt, med stilrena materialval och gott om arbetsyta. Planlösningen om 5 rum och kök ger plats för den växande familjen, hemmakontoret eller gäster. Två separata badrum förenklar vardagen och höjer komforten ytterligare.
PÅ baksidan i söderläge insynsskyddad tomt med det inglasade uterummet förlänger utesäsongen och skapar en extra yta att njuta av från tidig vår till sen höst. Trädgården erbjuder både lekvänliga ytor och odlingsmöjligheter – och för dig med gröna fingrar finns dessutom ett generöst växthus som öppnar upp för egna odlingar, tomatplantor, blomsterprakt eller kanske starten på en spirande floristdröm.

På framsidan med sol på morgonen för en kopp kaffe under veranda med tak. Samt ett varmförråd och kallförråd och plats för cyklar under tak. Vindsutrymmet vid övre plan bjuder dessutom på god förvaringsyta med plats för mycket förvaring.
Området är lugnt och tryggt med närhet till lekpark, förskola, grönytor och havet – en perfekt miljö för barnfamiljen. Samtidigt når du centrala Nynäshamn på endast fem minuter med bil, där matbutiker, shopping och service finns lättillgängligt.

Vill du ta ett bad , bara några minuters gångväg ner till Strandvägen. Du passerar då vår samfällighetshus.
En samlingstuga för samfälligheten finns med bastu och pingis, samt möjlighet för större kalas med släkt o vänner.
Det här är ett hem som erbjuder både livskvalitet och bekvämlighet – i ett område där många vill bo, men få lämnar.
Aktervägen 16 – här börjar nästa kapitel.

Elias Viklund
073 640 72 29

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Radhus
Rum: 5, varav 3 sovrum, möjlighet till 4 sovrum
Boarea: 119 m2
Tomtarea: 234 m2
Pris (Utgångspris): 2 995 000 kr
Byggnadsår: 1981
Driftkostnad: 44 803 kr/år

Parkering

Montering av elbilsladdaruttag kommer ske under år 2026 i garagelänga för intresserade.

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Nynäshamn
Fastighetsbeteckning: NYNÄSHAMN BARKEN 99

Planbestämmelser

Stadsplan (Beslutsdatum: 1981-09-03, Senast ändrad: 2002-12-04)
Barken kv mm,inom sandhamnsområdet i nynäshamn, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 2002-02-07)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: NYNÄSHAMN BARKEN GA:2

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

2 995 000 kr

Driftkostnader

44 803 kr/år
Årlig elförbrukning: 10062 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 21 877 kr
Vatten och avlopp: 12 648 kr
Försäkring: 6 478 kr
Samfällighet: 3 800 kr
Beskrivning: sophämtning ingår i samfällighet.
uppvärmning el
Finns en monterad luftvärmepump men trasig utomhusaggregatet
Sotning tror de är vart fjärde år, låg kostnad

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 975 000 kr
Mark: 885 000 kr
Totalt: 2 860 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1981
Standardpoäng: 32
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 6 pantbrev uttaget om sammanlagt 2 167 500 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 23 Visa alla 29 bilder
 

Karta och område

Aktervägen 16, Nynäshamn

Fastighetsskatt/-avgift
+ 869 kr