Hoppa till innehåll
Edsbro

Norra Näsvreten 10

  • Typ: Villa
  • Rum: 2, varav 1 sovrum
  • Boarea: 46 m2
  • Tomtarea: 2 095 m2
  • Byggnadsår: 1978
  • Driftkostnad: 16 366 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Norra Näsvreten 10, ett vinterbonat fritidshus som är placerat på höjden, i den idylliska trakten Smara i Edsbro. Här erbjuds en unik chans att förverkliga drömmen om ett naturnära boende med skogen som närmaste granne. Huset är väl omhändertaget och erbjuder 46 kvadratmeter fördelat på två rum och kök, där den centralt placerade kaminen i vardagsrummet skapar en mysig och omhändertagen atmosfär.

Vardagsrummet är rymligt med stora fönsterpartier som ger ett naturligt och vackert ljusinsläpp och härifrån kan du stega ut på husets veranda och låta dig omfamnas av solen och den vackert grönskande tomten. Tomten är verkligen unik och erbjuder både träd, blomster och en grönskande gräsmatta för lek och bus. Här finns också möjlighet för den odlingsintresserade att förverkliga sina trädgårdsdrömmar.

Utanför huvudbyggnaden finns en praktisk gäststuga, även den väl omhändertagen, med veranda under tak och är perfekt för besökande vänner och familj.

Den här fritidshuset är verkligen en plats för avkoppling och återhämtning där naturen alltid är närvarande. Med skogen som granne och en tomt som erbjuder både ro och möjlighet till rekreation, är detta boende en idealisk plats för dig som söker lugnet bortom stadens brus.

Endast 5 km bort ligger Edsbro, med bland annat ICA-butik och pizzeria. För den golfintresserade finns Burviks vackra golfbana endast en halvmil västerut. Se vidare information under "Länkar".

Varmt välkommen på visning!

Om Bostaden

Beskrivning

HALL
Välkomnande hall med plats för avhängning. Direkt innanför entrén möts ni av den genomgående träkänslan som präglar bostaden och skapar en varm och ombonad atmosfär.

KÖK
Trivsamt kök i öppen anslutning mot vardagsrummet. Köket erbjuder gott om förvaring bakom träfärgade luckor samt bra arbetsytor. Utrustat med spis, ugn, kyl/frys och diskho. Fönster mot tomten ger fint ljusinsläpp och förstärker den naturnära känslan.

VARDAGSRUM / ALLRUM
Ljust och luftigt allrum med trevliga sällskapsytor. Här finns plats för både soffgrupp och matplats. Den centralt placerade braskaminen blir en naturlig samlingspunkt och bidrar med både värme och hög mysfaktor. Stora fönsterpartier ger fint ljusinsläpp och utsikt mot den grönskande tomten.

SOVRUM
Rofyllt sovrum med plats för dubbelsäng och tillhörande möblemang. Fint ljusinsläpp och direkt närhet till naturen utanför skapar en lugn och harmonisk känsla.

BADRUM
Praktiskt badrum utrustat med dusch, förbränningstoalett och handfat. Ljust utförande och funktionell planlösning.

ÖVRIGA BYGGNADER
På tomten finns friggebod och förråd som erbjuder goda förvaringsmöjligheter samt potential för exempelvis gästrum, hobbyrum eller verkstad.

TOMT & UTEPLATS
Stor naturtomt med insynsskyddat och lugnt läge omgiven av skog och grönska. Här finns gott om plats för lek, odling och avkoppling. Rymlig altan där ni kan njuta av solen och den rofyllda miljön.

Sammanfattning

Typ: Villa
Rum: 2, varav 1 sovrum
Boarea: 46 m2
Tomtarea: 2 095 m2
Pris (Utgångspris): 995 000 kr
Byggnadsår: 1978
Driftkostnad: 16 366 kr/år

Fasad: Träfasad
Fönster: 2-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Självdrag
Murstock: Murad skorsten

Tomt/balkong/uteplats

Altandäck ca 20 kvm

Övriga byggnader

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Norrtälje
Fastighetsbeteckning: NORRTÄLJE SMARA 2:90

Planbestämmelser

Smara norra delen, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1974-06-20, Senast ändrad: 2023-02-24)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: NORRTÄLJE SMARA GA:5 - VATTENANLÄGGNING,INFILTRATIONSANLÄGGNING
NORRTÄLJE SMARA GA:4 - VÄG
NORRTÄLJE SMARA GA:2 - VÄG:VÄGBANA OCH ÖVRIGA VÄGANORDNINGAR SÅSOM DIKE,SLÄNT,TRUMMA,MÖTESPLATS,VÄNDPLATS,BUSSVÄNDPLATS OCH VÄGMÄRKEN.
NORRTÄLJE SMARA GA:6 - BRANDDAMM,GRÖNOMRÅDE,BADPLATSER

Övrigt

https://smarasamfallighet.se/

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

995 000 kr

Driftkostnader

16 366 kr/år
Årlig elförbrukning: 2097 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 9 120 kr
Vatten och avlopp: 1 421 kr
Väg: 900 kr
Renhållning: 890 kr
Samfällighet: 3 635 kr
Sotning: 400 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 6 653 kr.

Taxering

Byggnad: 360 000 kr
Mark: 527 000 kr
Totalt: 887 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1978
Standardpoäng: 18
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 82 800 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 13 Visa alla 19 bilder
 

Planritning

Karta och område

Norra Näsvreten 10, Edsbro

Fastighetsskatt/-avgift
+ 554 kr