Hoppa till innehåll
 
Visning
Utgångspris: 
5 495 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Västerhaninge

Dahliavägen 24

Visning
Utgångspris: 
5 495 000 kr
Aktiv matchning

Topprenoverat kedjehus med garage och bergvärme i familjärt område

  • Typ: Kedjehus
  • Rum: 5, varav 4-5 sovrum
  • Boarea: 138 m2
  • Biarea: 2 m2
  • Tomtarea: 377 m2
  • Byggnadsår: 1966
  • Driftkostnad: 33 682 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Magiskt kedjehus i nyrenoverat skick med ett fantastiskt läge i lugn och familjevänlig villaidyll. Här erbjuds en underbar tomt där barnen kan leka fritt och långa sommardagar kan avnjutas i en harmonisk miljö. Ett hem där familjen kan leva tryggt och trivas under många år framöver.
När du kliver in genom entrén möts du av ljusa, smakfullt renoverade ytor som är ett genomgående tema i huset. På entréplanet finns både ett stilrent renoverat badrum och ett rymligt sovrum. Vidare öppnar bostaden upp sig i en social och välplanerad planlösning där vardagsliv och umgänge smälter samman på bästa sätt. Det eleganta köket är i mycket fint skick och erbjuder gott om arbetsyta för den matlagningsintresserade. Mycket fina materialval och snygg design. Intill köket finns en naturlig plats för matbord med vacker utsikt över trädgården. Intill köket finns tvättstugan som även har genomgång till garaget.
Vardagsrummet har generösa ytor med plats för både större soffgrupp och TV-möbler. Här ryms även ett stort matsalsbord för härliga familjemiddagar och festliga tillställningar. För den som önskar finns möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum genom att sätta upp en vägg, se alternativ planlösning. Från vardagsrummet når du den väl tilltagna uteplatsen och den fina trädgården där du kan njuta av många soltimmar och avkopplande stunder i utemiljö. Uteplatsen är dessutom förberedd med isolerat golv för uterum för den som önskar bygga vidare.
Via den vita trappan upp till övre plan möts du av tre rymliga sovrum med plats för både säng och förvaring. Här finns även ett smakfullt renoverat badrum i toppskick med fina materialval.

Bergvärme ger låga driftkostnader

Bilarna parkerar du bekvämt på uppfarten eller i det rymliga garaget. Garaget erbjuder inte bara plats för bil utan även goda möjligheter för hobbyverksamhet och förvaring. För den motorintresserade finns dessutom billyft installerad.

Säljaren ord
"Ett hem att trivas i från första stund När man kliver innanför dörren möts man av en varm och välkomnande känsla, ett hem där både vardag och helg får plats. Här vill vi förmedla lugn, harmoni och en hemtrevlig atmosfär som gör det lätt att trivas direkt. Ljuset, rymden och den genomtänkta planlösningen skapar en naturlig känsla av gemenskap, men samtidigt finns det utrymme för ro och avkoppling. Det är ett hem som bjuder in till middagar med vänner, skratt runt köksbordet och stilla morgonkaffe i solen. Ett hem där barnens lek, vardagens rutiner och livets stora stunder får ta plats. Vi hoppas att nästa ägare ska känna samma trygghet, glädje och trivsel som vi gjort här, och låta bostaden bli den självklara platsen att kalla hem."

Området präglas av en lugn och naturnära villaidyll. Med endast några minuters promenad når du bussförbindelser som tar dig vidare till Västerhaninge centrum där pendeltåget smidigt tar dig in till Stockholm City. I centrum finns ett bra utbud av restauranger, butiker och service. Dahliavägen erbjuder dessutom närhet till natur, badplatser, handelsträdgård och mycket mer. För den hästintresserade finns flera gårdar i närområdet.

För mer information och privat visning, kontakta ansvarig fastighetsmäklare
Jimmy Rossetti
070-108 80 71

Om Bostaden

Beskrivning

- ENTRÉPLAN -

HALL
Välkomnade och rymlig hall. Redan här möts man av öppna och ljusa ytor. Vid entrén finns för att hänga av sig ytterkläder och skor. I hallen ligger praktiskt det ena badrummet. Den vita trappan leder dig till övervåningen och har även förvaring under.

SOVRUM
Sovrum som ligger lite avskilt. Bra storlek med plats för dubbelsäng och förvaring. Även perfekt som hemmakontor eller gästrum

BADRUM
Renoverat badrum i toppskick. Här har man med omsorg valt snygga materialval. Här finns dusch, wc och kommod med förvaring.

VARDAGSRUM
Rymligt vardagsrum där familjens vardag och festliga tillställningar kan samsas. Rummet generösa storlek har plats för den större soffgruppen, tv-möbler och fint matsalsbord. Perfekt för jul, trevliga middagar, födelsedag mm. Rummet går även att dela av för att skapa ett extra sovrum.

ALTAN
Fantastisk altan med generösa soltimmar från tidigt på dagen tills att den går ner. Altanens härliga storlek ger plats åt det större möblemanget och sällskapet. Perfekt om du vill ha långbord med dansbana på midsommar. Det är förberett med isolering under om man skulle vilja göra ett uterum

KÖK MED MATPLATS
Mycket fint kök med gott om arbetsytor och förvaring. Full maskinell utrustning som möter dagens standard i form av diskmaskin, spis med häll, hel kyl och hel frys. Härliga ljusinsläpp från de stora fönsterpartiet. I anslutning ligger praktiskt tvättstugan.

TVÄTTSTUGA
Praktisk tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare och förvaring. Här finns dörr tillgaraget.

GARAGE
Stort garage med plats för bil, hobby och saker. För den som gillar att mecka finns lyft till bilen

- ÖVERÅNING -

SOVRUM 1 OCH 2
Bra planerade sovrum med utrymme för att ha säng och förvaring. Rummen kan med fördel användas om kontor eller fyllas med leksaker. Båda rummen har fin utsikt

SOVRUM 3
Master bedroom är av rätt storlek för dubbelsäng och förvaring. Snedtaket ger en rummet en ombonad känsla och karaktär.

BADRUM
Även detta badrum är renoverat till toppskick. Här finns wc, kommod med förvaring och dusch. Takfönstret ger ett härligt ljusinsläpp.

Sammanfattning

Typ: Kedjehus
Rum: 5, varav 4 sovrum, möjlighet till 5 sovrum
Boarea: 138 m2
Biarea: 2 m2
Tomtarea: 377 m2
Utgångspris: 5 495 000 kr
Byggnadsår: 1966
Driftkostnad: 33 682 kr/år

Renoveringar

1966
Fasad tegel
Fönster isolerad 3-glas
Stomme trä
Grundläggning betongplatta
Uppvärmning bergvärme
Ventilation självdrag
Kommunalt vatten samt avlopp

2026:
Totalrenoverade badrum på över och undervåningen med golvvärme, vattenburen golvvärme på nedervåningen. Vägghängd toalett. Avloppsrören i gjutjärn är utbytta med nya. Nya våtrumsfläkt.
Nya eluttag och strömbrytare.
Nymålade dörrar och dörrkarm.
Nya dörrhandtag. Nytt badkar.

2025:
Hall:
Nyrenoverad hall med vattenburen golvvärme under klinker med automatisk termostat.
Inbyggda garderober i hallen.
Ny genomgående parkett.
Nymålade väggar.
Nya innertak.
Nymålade tak.
Tilläggsisolering runt tak och golvlister.

Nytt parkettgolv.
Tilläggsisolering runt tak och golvlister.

Nymålad tak.
Tilläggsisolering runt tak och golvlister.
Nya golv och taklister.
Nymålade radiatorer.
Nya eluttag och strömbrytare.
Nymålade dörrar och dörrkarm.
Nya dörrhandtag.
Nymålade fönsterkarmar.

Tvättstuga:
Renoverad tvättstuga med nya maskiner, väggskåp samt underskåp, bänkskiva, vask och blandare.

Ny genomgående Bjelin parkett golv.
Tilläggsisolering runt tak och golvlister.

Nya dörrhandtag.

Delat av ett sovrum till två på övervåningen med isolerad vägg och skjutdörr.

Sovrum 1,2,3 på övervåningen:
Nymålade fönsterkarmar.

2023:
Fönster utbytta till isolerade 3-glas.
Ny altandörr med isolerad 3-glas.
Takmassa applicerades på befintligt garagetak.
Nytt fönster i tvättstuga.

2022: Dörrar till kattvindarna utbytta
2021: Nytt staket baksida.
2020: Altan gjöts och byggdes.
2018: Bergvärme installerades.
Garage förlängdes samt målades invändigt.
Nytt staket på framsidan. Uppfart anlagt.
2013: Tak renoverades, ny takpapp, läkt och pannor monterades.
2009: Nya isolerade 3-glasfönster.
1995: Gavelspetsar tilläggsisolerades samt ny träpanel och isolerade 3-glasfönster monterades.

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Haninge
Fastighetsbeteckning: HANINGE NÖDESTA 1:251

Planbestämmelser

Del av nödesta, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1966-10-24, Senast ändrad: 2024-04-30)

Övriga rättigheter och belastningar

Samfällighet: HANINGE NÖDESTA S:14

Ekonomi

Utgångspris

5 495 000 kr

Driftkostnader

33 682 kr/år
Årlig elförbrukning: 8686 kWh/år
Antal i hushållet: 3

Fördelas enligt följande

El: 14 950 kr
Vatten och avlopp: 7 400 kr
Försäkring: 8 400 kr
Renhållning: 2 932 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 074 kr.

Taxering

Byggnad: 1 857 000 kr
Mark: 1 406 000 kr
Totalt: 3 263 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1966
Standardpoäng: 27
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev uttaget om sammanlagt 2 550 000 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 45 Visa alla 51 bilder
 

Planritning

Karta och område

Dahliavägen 24, Västerhaninge

Fastighetsskatt/-avgift
+ 840 kr