Varmt välkomna till detta välskötta hus med trevligt läge i omtyckta Ekeby.
Högt belägen trädgårdstomt med skyddat läge i vacker natur. Här erbjuds stora gräsmatteytor och vackra berg. Omgärdat av lummig grönska och skogen alldeles intill. I trädgården växer bl.a. äppelträd, plommonträd, körsbär och vinbärsbuskar. Vidare sker även odling i pallkragar.
Fint solläge med trädäckade uteplatser på både fram-och baksida som erbjuder sol hela dagen. På baksidans skyddade veranda njuter man av morgonsolen och på framsidan badar altanen i sol hela dagen och fram till solnedgång.
Charmigt boningshus med smakfulla materialval, trevlig disposition och bra lösningar. Genomgående fina färgsättningar och trägolv. Härligt ljusflöde med många fönster. Smarta integrerade skjutdörrar. Kök med matplats och fönster åt två håll, fullt utrustat, här finns även tvättmaskin. Rymligt vardagsrum med öppen spis. Stilrent renoverad dusch/wc. Bastu. Ett stort sovrum och ett lite mindre.
Extrahus med gästrum som erbjuder fyra sovplatser. Intilliggande utrymme som brukas som förråd och hobbydel.
Ekeby är ett lugnt och trivsamt område med blandad bebyggelse, här kan man strosa bland husen, ta sig ut i skogen eller en kort promenad ner till fint bad med sandstrand. Kommunikationer med buss 311 och 312.
Säljarna berättar:
Med skogen som bakgård och Mälaren inom räckhåll, säljer vi ett hus vi verkligen älskar. Huset ritades av den tidigare ägaren Hans, en arkitekt med känsla för detaljer och förkärlek till båtreferenser. Vi har gjort allt vi kunnat för att bevara det han byggde, samtidigt ville vi ha ett modernt fritidshus med bastu, diskmaskin, tvättmaskin och gott om plats för folk att samlas. Hans gillade skogstomt mer än oss, vi har därför lagt många timmar med motorsåg och stubbfräs för att få en mer öppen tomt. Nu finns det gott om gräsmatta att leka på, köksträdgård för den med gröna fingrar samt fruktträd och bärbuskar.
Vi har bott här året runt. Firat jul framför brasan, haft midsommarfester på de stora altanerna och suttit kvar långt in på nätterna på altanen under tak. När vänner velat stanna har gästhuset alltid räddat kvällen.
Det vi uppskattar mest med tomten är hur privat den känns med huset långt in på den upphöjda tomten och skogen precis bakom. Det fria läget gör att myggen väljer andra tomter – otroligt skönt!
Vår bästa tid i huset är sensommaren och hösten. När vattnet fortfarande är ljummet och skogen full av bär och svamp. Att efter en dag ute få komma in till en bastu, en god gryta för att sen avsluta med en film framför brasa. Lyx!
Men en vårdag mot husväggen är inte heller fel! Eller få grilla i kvällssolen på altanen. Eller åka pulka ner för altanen över hela tomten är också kanon. Vårt hus är perfekt året om!
Ekeby är ett område som gjort för uteliv, det finns två fina badplatser med både sandstränder och bryggor. Pulkabackarna är flera och skogarna kan man alltid lita på levererar både bär och svamp.
Grannarna i Ekeby är trevliga och hjälpsamma, och det är inte ovanligt att flera generationer från samma familj har hus i området. Det säger mycket om hur bra det är att bo i Ekeby!
Kommunikationerna är bättre än man tror: Bussarna från Brommaplan gör det enkelt för vänner att ta sig hit, om så bara över dagen. Och med en båt nere vid stranden är Mälaren full av pärlor på nära avstånd, vi har åkt till Adelsö för glass och räkmacka på Hovgården, och till Birka för att vandra runt i Vikingabyn och plocka svamp på vägen hem.