Hoppa till innehåll
Färentuna

Harholmsvägen 28

Idylliskt boende med smakfull interiör och underbart grönskande tomt

  • Typ: Villa, 1-plansvilla med källare
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: ca 53 m2
  • Biarea: ca 48 m2
  • Tomtarea: 2 977 m2
  • Byggnadsår: 1958
  • Driftkostnad: 47 746 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Mysigt och ytterst smakfullt hus med stor insynsskyddad tomt längst in på en lugn återvändsväg. Här bor du i en rofylld lantlig miljö omgiven av grönska och öppna vyer. Den uppvuxna trädgården är en riktig oas som prunkar av syren, jasmin och paradisbuskar, med päron- och äppelträd som ger skörd till höstens mustning.

Invändigt präglas bostaden av smakfulla materialval och en harmonisk atmosfär där lantlig charm möter moderna bekvämligheter. Köket har en stilren och tidlös design i öppen planlösning mot matplats och vardagsrum. Med två kaminer, en eldstad, vackra trägolv, träpaneler och genomtänkta detaljer är mysfaktorn hög i detta hem.

Det nedre planet erbjuder flexibla ytor med ett stort och mysigt rum som passar lika bra som sovrum, kontor eller sällskapsrum. Här finns även ett fint badrum med spakänsla, ett förråd/pannrum och möblerbar hall med utgång.

Den stora, soliga trädgårdstomten erbjuder gott om plats för både umgänge och lek, med växthus och tillhörande odlingsland. I växthuset odlas både grönsaker och vindruvor. På tomten finns även ett gästhus med vedeldad bastu och en tillhörande altan med utedusch. Mysig entréveranda, perfekt för morgonkaffet. Från vardagsrummet nås en stor trädäckad altan i flera etager som badar i sol!

Friggebod med indragen el och element. Denna stuga är inte isolerad. Enklare plåtskjul med plats för t.ex. trädgårdsredskap. Förrådsbod med två separata delar.

Harholmen är en riktig idyll, belägen invid Mälarens strand. Här bor man med närhet till den lilla sandstranden, endast cirka 200 meter bort, med möjlighet till bryggplats. Området består av både permanentboende och sommarhus och har en välfungerande och engagerad samfällighetsförening. I omgivningarna finns fina promenadstråk och en stig leder direkt från tomten ut i naturen.

På bekvämt avstånd ligger Kungsberga med matbutik, grillkiosk och bussförbindelser. På torsdagar erbjuds även uppskattad foodtruck. På cykelavstånd ligger Färentuna skola och förskola. I närheten finns dessutom populära Gustavshills handelsträdgård och Juntras grönt.

Om Bostaden

Beskrivning

ENTRÉPLAN
ENTRÉHALL
Välkomnande entréhall med plats för ytterkläder. Heltäckningsmatta i mörkgrå ton (under mattan ligger grått klinkergolv från 2014 med elgolvvärme). Fin träpanel på vägg.

WC
Wc med ingång från entréhallen. Här finns toalett, handfat med kommod samt ett skåp. Träfärgat klinker och vitt kakel. Öppningsbart fönster.

SOVRUM
Trivsamt sovrum med laminatgolv och målad tapet i en ljusgrå ton på väggarna.

KÖK
Kök från 2014 i smakfull lantlig stil. Vita köksluckor och vitkaklade väggar ovan bänkskivorna av trä. Extra bred kombinerad kyl/frys, inbyggd ugn i bekväm höjd, inbyggd mikro, integrerad diskmaskin, induktionshäll samt rostfri kolfilterfläkt i modern design. Samtliga maskiner är från 2014. Grått klinkergolv från 2014 med golvvärme (elslingor).

MATPLATS
Trevlig matplats i öppen planlösning mot både kök och vardagsrum. Här finns en värmande gjutjärnskamin från Jøtul. Grått klinkergolv från 2014 med golvvärme (elslingor) som övergår i vackert trägolv. En vägg har en fin träpanel, resterande väggar är vitmålade.

VARDAGSRUM
Mysigt vardagsrum med öppen spis och utgång till den härliga altanen. Trägolv och vitmålade väggar. Infällda spotlights i taket.

KÄLLARPLAN
SOVRUM/KONTOR
Stort mysigt rum som nu används som sovrum/kontor men det lämpar sig även utmärkt som sällskapsrum. Öppen spis med insats. Vid eldstaden är det klinkergolv och i övriga rummet vackert trägolv. Träpanel på väggarna. På väggen vid eldstaden och under trappen är det platsbyggda bokhyllor.

FÖRRÅD/PANNRUM
Bra förvaringsutrymme med varmvattenberedare, pump och tryckkärl.

MÖBLERBAR HALL
Rymlig hall med groventré. Terrakottafärgat klinkergolv och vitmålade väggar. Öppen klädförvaring. Infällda spotlights i taket.

BADRUM
Superfint badrum med spakänsla, renoverat 2017. Grått klinkergolv med skön golvvärme (elslingor) och grått enfärgat kakel på väggarna med inslag av vackert mönstrat kakel. Elegant badkar med tassar, rejäl duschplats med både takdusch och handdusch, stort handfat/tvättho i vitt porslin, tvättmaskin och torktumlare (båda från 2017) samt en praktisk bänkyta i grå laminat. Infällda spotlights i taket.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plansvilla med källare
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: ca 53 m2
Biarea: ca 48 m2
Tomtarea: 2 977 m2
Pris (Utgångspris): 3 795 000 kr
Byggnadsår: 1958
Driftkostnad: 47 746 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet
Observera att den exakta ytan inte är uppmätt.

Uppvärmning

Direktverkande el, luft/luftvärmepump, elgolvvärme och braskamin

Byggnadssätt

Vatten: Egen borrad brunn samt sjövatten sommartid.
Avlopp: Enskilt avlopp. Sluten tank för wc om 3 m³. BDT-avlopp till slamavskiljare och infiltration. Anläggningarna är från 1997.
Grund: Källare. Krypgrund under entréhallen. Plintgrund under en del av vardagsrummet.

Tidigare ägare:
Om- och tillbyggt ca 2003. Samma åt tilläggsisolerades vindsbjälklaget.
Dränerat ca 2004. Platonsystemet användes.
En del elledningar är omdragna 2014 och samtidigt installerades en ny elcentral med jordfelsbrytare.
Köket är från 2014 och samma år lades klinkergolv med elslingor i kök och entréhall.
Entréverandan är byggd 2016.
Växthus 2015
Hägnat in tomten med staket 2016.
Badrummet är ombyggt och renoverat av fackmän 2017, kvalitetsdokument finns.

Nuvarande ägare:
Bytt gamla 2-glasfönster 2019
Bytt entrédörr med Yale doorman 2019
Bytt tak 2019
Bytt golv och väggar i sovrum/arbetsrum 2019
Nya luftvärmepumpar (vardagsrum & sovrum/arbetsrum) 2019
Renoverat toaletten 2020
Byggt ny altan 2020
Carport 2022 (ej bygglov)
Solceller och laddstolpe 2022
Nytt golv och golvbrunn i pumprum 2022
Ny varmvattenberedare (sommarvatten) till utedusch 2021
Byggt om gamla poolen till "sunken garden" med matkällare 2026

Övriga byggnader

Isolerat gästhus med vedeldad bastu.
Friggebod med indragen el och element. Denna stuga är inte isolerad.
Enklare plåtskjul med plats för t.ex. trädgårdsredskap.
Förrådsbod med två separata delar.

På tomten finns en äldre gjuten pool som idag är omgjord till en inhägnad yta för exempelvis plantering och mysigt häng. Här finns även en matkällare.

Parkering

Dubbel carport och grusad parkering med plats för flera bilar.
Förrådsbod med två separata delar.
Enklare plåtskjul med plats för t.ex. trädgårdsredskap.

Tv/Internetanslutning

Öppen fiber från Telia.

Allmänt

Län: Stockholm
Kommun: Ekerö
Område: Färingsö Norra
Fastighetsbeteckning: EKERÖ KUNGSBERGA 6:28

Omgivning

Fastigheten är belägen på Harholmen ett mycket omtyckt och välskött område invid Mälaren med villor och fritidshus. Här har man enormt vackra lantliga omgivningar med gott om möjligheter till en avkopplande fritid. På promenader finns det goda chanser att träffa på både hästar och får. Tycker man om att plocka frukt och bär så finns det gott om detta i detta i området. Från huset är det mycket nära gångavstånd till sjön och området har en fin badplats med långgrund sandstrand och brygga. Området har även en egen båtbrygga där det går att få en båtplats.

Det är cykelavstånd till Kungsberga där det finns en välsorterad och trevlig mataffär med generösa öppettider. Butiken är även postombud. I Kungsberga finns också en pizzeria/grill samt en ridskola. För den ridintresserade som önskar stallplats eller medryttarhäst finns gott om stall och hästar i närområdet.

Vid Färentuna kyrka är Färentuna skola (F-6) och förskola belägna. Strax bortanför kyrkan ligger även Föräldrakooperativet Eken för barn som är 1-6 år. Från Kungsberga finns en gång-/cykelväg som leder till Färentuna kyrka.

I närområdet ligger den välordnade handelsträdgården Gustavshill som även har ett café.

Ölsta Folkets hus har en folkpark där det ordnas årliga valborgsfiranden samt många andra trevliga tillställningar. Vid charmiga Färingsö Hembygdsgård hålls bl.a. midsommarfiranden och marknader.

Tycker man om att handla närodlat har man kommit helt rätt för här finns flera gårdsbutiker. Hos Juntras grönt kan man både köpa egenodlade grönsaker, kryddor och blommor samt njuta av god Thaimat i den ombonade trädgården.

Naturreservatet Eldgarnsö bjuder på promenadstråk i vacker natur med ett rikt djurliv och skogarna i närområdet är rika på svamp.

Vill man göra en något längre utflykt kan man åka söderut på Färingsö till Hilleshög och besöka Äppelfabriken där man kan ta en fika, handla i gårdsbutiken eller musta sina äpplen. Fortsätter man ännu lite längre söderut på ön kommer man till Svartsjö slott med sin vackra slottspark och slottets egna tårtcafé.

Kommunen bjuder även på flera välkända utflyktsdestinationer så som Drottningholms slott och Björkö/Birka.

I Ekerö kommun finns tre golfbanor, Troxhammar GK, Mälarö GK och Drottningholm GK. Det finns också en skidbacke, Ekebyhovsbacken med fun park och fyra nedfarter.

Närmaste busshållplats heter Kungsberga Torg och därifrån går bussar mot Brommaplan.

Planbestämmelser

Kungsberga 6:8 m.fl, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1956-09-10, Senast ändrad: 2023-02-24)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: Ekerö Kungsberga Ga:5
Ändamål: Vägar och vägbelysning
Förvaltning: Kungsberga vägförening
Ekerö Kungsberga Ga:10
Ändamål: Vägar, belysning, anslagstavlor, brevlådeställ, parkering, grönområde, vattenområde, sommarvattenledningsnät, brygga, med tillhörande anordningar.
Förvaltning: Harholmens vägsamfällighet
Inskrivna övriga rättigheter och belastningar: Östra mälaren, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2008-11-25, Registreringsdatum: 2011-06-01, Senast ändrad: 2026-05-06)
Rättigheter förmån: Följande servitut finns inskrivet på tomtkartan:
Med det avstyckade området skall följa rätt att för utfart begagna på planen upptagna vägar samt i övrigt samma rätt till utfart som tillkommer stamfastigheten.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

3 795 000 kr

Driftkostnader

47 746 kr/år
Årlig elförbrukning: 12437 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 30 487 kr
Vatten och avlopp: 9 000 kr
Väg: 1 590 kr
Renhållning: 2 800 kr
Samfällighet: 2 800 kr
Sotning: 1 069 kr
Beskrivning: I elkostnaden ingår laddning av bil
Brandskyddskontroll vartannat år, 1500 kr

Kostnad för hemförsäkring tillkommer, säljarna betalar 7 327 kr/år för hemförsäkring.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 170 000 kr
Mark: 1 547 000 kr
Totalt: 2 717 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1958
Standardpoäng: 33
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 14 pantbrev uttaget om sammanlagt 2 757 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiklass: CC
Specifik energianvändning: 257 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2019-01-11

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 33 Visa alla 39 bilder
 

Planritning

Karta och område

Harholmsvägen 28, Färentuna