Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
3 395 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Lerberget

Tröskvägen 47

Aktiv matchning
Utgångspris: 
3 395 000 kr
Aktiv matchning

Välplanerat, underhållsfritt och energieffektivt enplanshus med uterum och hörntomt - Lerberget

  • Typ: Kedjehus, 1-planshus
  • Rum: 3, varav 2-3 sovrum
  • Boarea: 90 m2
  • Biarea: 20 m2
  • Tomtarea: 338 m2
  • Byggnadsår: 1990
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välplanerat och energieffektivt hem med luft/vatten-värmepump, solcellsanläggning/batteri, fint förråd och uterum i populära Lerberget. Underhållsfri minerit- och tegelfasad, talar för ett enkelt leverne!

Välkommen till ett mycket trivsamt och lättskött boende i efterfrågade Lerberget – med närhet till service, kommunikationer och havet. Här erbjuds ett hem där nuvarande ägare bott i hela 30 år, vilket vittnar om både trivsel och kvalitet.

Bostaden är smart planerad med två rymliga sovrum, badrum samt gästtoalett, ett ljust och generöst vardagsrum samt ett uppskattat uterum som förlänger säsongen från tidig vår till sen höst. Köket är stilrent med goda arbetsytor och en inbjudande matplats i ljus fönstervinkel.

Huset har flera energieffektiva lösningar såsom solcellsanläggning med batteri, luft/vatten-värmepump samt ett modernt FTX-system som ger ett behagligt inomhusklimat året om och låga driftkostnader.

Praktiskt förråd finns i direkt anslutning till huset med genomgång mellan entré och trädgård. Parkeringsplats/garage finns i området ca 30 meter från bostaden, med möjlighet att köra fram till huset vid behov.

För barnen finns alla tänkbara aktiviteter runt knuten, helt bilfritt, skola och bibliotek lika så!

Ett perfekt hem för dig som söker ett bekvämt och energieffektivt boende i ett lugnt och omtyckt område!

Om Bostaden

Beskrivning

UTRUSTNING KÖK
Spis Siemens, ugn Siemens, mikro Siemens, spisfläkt Fläktwood (integrerat ventilationspaket), diskmaskin Elisa, kyl Siemens, frys Siemens. Samtliga köksmaskiner från -17.

UTRUSTNING TVÄTT
Tvättmaskin Bosch -21, torktumlare Cylinda-21.

Sammanfattning

Typ: Kedjehus, 1-planshus
Rum: 3, varav 2 sovrum, möjlighet till 3 sovrum
Boarea: 90 m2
Biarea: 20 m2
Tomtarea: 338 m2
Utgångspris: 3 395 000 kr
Byggnadsår: 1990
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: BOA enligt lantmäteriet, BIA uppskattad, samtliga ytor kontrolleras av köparen om väsentligt för hen

Uppvärmning

Värmepump luft-vatten Nibe -22

Ventilation: Mekanisk till- och frånluft
El: Producerar ca 2000 kWh mer än de förbukar sett på en 12 månaders period.
Kommentar: 2007 Kök
2009 Badrum
2009 Luft/luft--värmepump (behaglig som AC sommartid)
2012 Uterum
2017 Nya köksmaskiner
2017 Golv i vardagsrum och hall
2020 Yttertrappa
2021 Solceller
2021 Tvättmaskin och torktumlare
2022 Luft/vatten-värmepump, värmepanna och nya radiatorer
2024 Ny vask på gästtoaletten
2025 Lamellgardin uterum
2025 Batteriackumulator 10 kW till solcellsanläggning

Övriga byggnader

Uterum och förråd

Parkering

P-plats och garage i länga (ej laddstation installerat, får diskuteras inom föreningens medlemmar vid behov framöver)

Tv/Internetanslutning

Fastigheten är fiberansluten via Sydantenn/Alfa Vision (se https://www.sydantenn.se), övertagande av säljarnas anslutningsabonnemang gällande internet och tv via Alfa Vision enligt nedan kostnad.
Internet: 507 kr/mån för 1000/1000 Mbit fri mängd via Alfa Vision.
TV: 32 kr/mån för digitalt grundutbud a 27 digitalkanaler och 25 analoga (Digitalbox/kort krävs för digitalkanalerna, se alfa vision.se)
För mer information gällande internet, tv, digitalboxar etc ring eller mejla Kjell Hansen på Alfa Vision 070-8343365 eller kjell.hansen@alfavision.se

Allmänt

Län: Skåne
Kommun: Höganäs
Fastighetsbeteckning: HÖGANÄS LERBERGET 49:664

Omgivning

Två kilometer söder om Höganäs ligger Lerberget som ursprungligen var ett fiskeläge. Genom samhället löper den gamla landsvägen parallellt med kusten och delar bebyggelsen i två delar; Gamla Lerberget och Östra Lerberget. Namnet Lerberget antas komma från en lerkulle nära hamnen.

Lerberget är en omtyckt och familjevänlig ort där cykel- och promenadstigar slingrar sig fram genom gränderna. Havet är aldrig långt borta och med sin fina småbåtshamn och intilliggande lekplats är den ett populärt mål under promenader och cykelturer.

Det finns 2 förskolor placerade i Östra Lerberget; Klöverängens och Solgläntans förskola. Lerbergsskolan har drygt 500 elever från förskoleklass till årskurs nio med fritids där barnen kan vistas före och efter skoltid.

Höganäs Sportcenter med skatepark, parkourpark, motionsspår, enorma träningsutrymme i form av 9-hålsgolfbana, fotbollsplaner, simhall och idrottshallar och bowling samt Lerbergsskogen med sitt utegym och löpslingor lockar de sportiga från hela bygden.

Läs mer om fantastiska Kullahalvön här https://www.kullahalvon.com/

Planbestämmelser

Stadsplan (Beslutsdatum: 1979-06-14, Senast ändrad: 2022-10-15)

Övriga rättigheter och belastningar

Samfällighet: HÖGANÄS LERBERGET S:13

Övrigt

ENERGIFÖRBRUKNING
Solcellsanläggningen beräknas producera ca 8000 kWh/år
Batteriackumulator på 10 kW (automatisk styrning, dvs styr själv laddning/urladdning enligt dygnstariff/behov)
Ägarna förbrukar ca 5800 kWh/år (dvs man producerar överlag mer ström än man förbrukar)

ÅRLIGA KOSTNADER
Samfällighetsförening Lerberget nr 13 (radgarage, p-plats, allmänna områden, snöröjning etc.), 6000kr
NSR standardabonnemang renhållning och slam (se nsr.se för olika abonnemangsformer/tariffer) 2780kr
Vatten och avlopp samt dagvatten fast kostnad (se hoganas.se för tariff/kostnad) 7835kr
Förbrukat vatten 29,80kr/m³ (1000 L)
Internet 1000/1000Mbit och digital-tv grundutbud 6 468 kr (507kr resp 32 kr/mån. Avtal via Alfa Vision

Ekonomi

Utgångspris

3 395 000 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 333 000 kr
Mark: 894 000 kr
Totalt: 2 227 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1990
Standardpoäng: 28
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev uttaget om sammanlagt 1 468 000 kr.

Energideklaration

Energiprestanda: 108 kWh/kvm/år
Energiklass: DD
Specifik energianvändning: 51 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-03-11

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 31 Visa alla 37 bilder
 

Planritning

Karta och område

Tröskvägen 47, Lerberget