Hoppa till innehåll
Ängelholm

Barkåkravägen 183

Unik fastighet i två plan + källare – 270 kvm, två separata lägenheter & extra byggnad på 230 kvm

  • Typ: Villa, 1½ plan med källare
  • Rum: 6, varav 3 sovrum
  • Boarea: 270 m2
  • Biarea: 150 m2
  • Tomtarea: 3 327 m2
  • Byggnadsår: 1930
  • Driftkostnad: 91 292 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Unik fastighet i två plan med källare, 270 + 150 kvm, 2 separata lägenheter, perfekt för boende & verksamhet!

Välkommen till en imponerande och flexibel fastighet med fantastisk potential, här får du en generös boarea om ca 270 kvm, en biarea på ca 150 kvm samt en extra byggnad om ca 230 kvm som tidigare använts som blomsterbutik. Perfekt för dig som söker ett stort boende med möjlighet till generationsboende, uthyrning eller kombination av bostad och egen verksamhet, allt i ett attraktivt läge med öppna fält som granne.

Fastigheten är uppdelad i två separata lägenheter med gemensam källare och nås via varsina granittrappor, vilket skapar både en pampig entré och tydlig avskildhet mellan boendedelarna.

Lägenhet 1 – Bottenplan (totalrenoverad 2009)

Entrén välkomnar med granitgolv och dubbeldörrar som öppnar upp till ett rymligt allrum med öppen planlösning mot köket, perfekt för socialt umgänge och familjeliv. Här finns ett stort sovrum med möjlighet till walk-in-closet, samt ytterligare ett sällskapsrum som enkelt kan delas av till två sovrum. Badrummet är under byggnation, vilket ger ny ägare chansen att sätta sin egen prägel.

Lägenhet 2 – Övre plan

Den andra lägenheten nås via granittrappa från gaveln. Hall med klinkergolv leder vidare till trapphus med spiraltrappa upp till övre plan och ner till källaren.
Här möts du av ett kök med matplats och vacker utsikt över tomten och åkrarna. Badrummet är utrustat med toalett, kommod, dusch och badkar samt klinkergolv och kakel i duschutrymmet. Ett stort allrum har utgång till en framtida balkong. Det finns ett mindre sovrum samt ett större med klädkammare.

Källarplan

Här finns stor yta med två äldre badrum, pannrum med vedpanna, hydroforrum och elcentral, tvättstuga, torkrum, hobbyrum, flera förråd samt ett förråd med säkerhetsdörr från tiden då huset var Barkåkra kommunhus (1959–1974), en charmig historisk detalj!

Extra byggnad – ca 230 kvm

På fastigheten finns även en före detta blomsterbutik, perfekt som lokal för egen verksamhet, ateljé, lager, uthyrning eller annan affärsverksamhet.

Om Bostaden

Beskrivning

Entré lägenhet 1.
Hall med polerat granitgolv, dubbeldörrar mot allrummet. Allrum med laminatgolv och en öppen planlösning mot köket, här finns öven mindre spiraltrappa som leder ner till källaren. Stort sovrum med laminatgolv och bra med utrymme för kläder mm. Köket har en inredning med svarta släta luckor, spis, fläkt, ugn, mikro, diskmaskin, kyl, frys, spottar i taket. Passage in mot allrum 2 med laminatgolv, detta rum går med lätthet att göra till två sovrum för dom som har behov av detta. Blivande badrum, avloppen är dragna och golvspån finns på golvet.

Entré lägenhet 2.
Hall med klinkers bra med plats för skor och ytterkläder. Trapphus med spiraltrappa till öpl och källaren, plastmatta på golvet. Då tar vi trappan upp och möts av matplatsen och köket, inredning i furu, spis, fläkt, ugn, diskmaskin, kyl och frys, parkettgolv, från matplaten har man utsikt över den stora tomten och vidare ut över åkrarna. Badrum med taolett, kommod, dusch och badkar, kakel i duschen och klinker på kolvet i övrigt målad väv. från matplatsen öppnar det stora vardagsrummet upp sig, även här finns parkettgolv och utgång till balkong (ej färdig). Mindre sovrum med plastmatta och uppgång till vinden från detta rum. Stort sovrum med plastmatta och stor garderob/klädkammare.

Källaren.
Källaren nås från båda lägenheterna. Här finns två äldre toaletter med handfat och dusch, delvis kakelklädda. Hydrforrum med tankar för vattnet och elcentralen. Pannrum med Atmos vedpanna och stora accumulatortankar. Torkrum med klinkergolv. Förråd, Arkivrum med säkerhetsdörr. Klädvårdsrum och tvättstuga med betonggolv. Hobbyrum med klinkergolv. Matkällare. Förrådsrum och spiraltrappa till lägenhet 1.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1½ plan med källare
Rum: 6, varav 3 sovrum
Boarea: 270 m2
Biarea: 150 m2
Tomtarea: 3 327 m2
Utgångspris: 7 000 000 kr
Byggnadsår: 1930
Driftkostnad: 91 292 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Vattenburen värme via vedpanna Atmos 60 Kw, 2012

Byggnadssätt

Vatten: Enskilt vatten året om
Avlopp: Enskilt avlopp, föreläggande om nytt avlopp senast 2028-01-01
Grund: Betong
Stomme: Tegel/leca
Bjälklag: Trä, gjutet valv i pannrum och hydroforrum
Murstock: Murad skorsten med insatsrör
Murstock kommentar: Skorstenen är kontrollerad feb. 2025 allt ok.
Fel och brister: Huset är äldre och fel och brister förekommer i bla. tak.

Renoveringar

Insattsrör i skorstenen 1989.
Vinden tilläggsisolerad 1999.
Dränering + platonmatta på väst, öst och syd sida 1993, norrsidan är inte gjord pga närhet till brunnen (rasrisk).
Lägenhet 1 totalrenoverad 2009.
Nya fönster och dörrar 2009.

Övriga byggnader

Fd. blomsterhandel. ca. 230 kvm, 1:a delen byggdes 1994 och tillbyggd 2010.
Gjutet golv, leca stomme i den nyare delen den äldre delen har tegelstomme, frigolit utan på som sen är puttsad. Kanalplast i tak.
I lokalen finns, fd. kylrum, toalett och pentry.
För närvarande bedrivs det loppisverksamhet i byggnaden.

Parkering

Bra med parkeringar framför huset

Tv/Internetanslutning

Fiber

Allmänt

Län: Skåne
Kommun: Ängelholm
Fastighetsbeteckning: ÄNGELHOLM BARKÅKRA 20:3

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Avtalsservitut: VATTENTÄKT MM - SE BESKRIVNING
Avtalsservitut: IMMISSION BULLER - SE BESKRIVNING

Övrigt

Fastigheten säljes med friskrivningsklausul.

Ekonomi

Utgångspris

7 000 000 kr

Driftkostnader

91 292 kr/år
Årlig elförbrukning: 6544 kWh/år

Fördelas enligt följande

El: 23 000 kr
Vatten och avlopp: 4 000 kr
Försäkring: 19 469 kr
Renhållning: 4 128 kr
Sotning: 695 kr
Ved ( eldning okt - 15 maj) 40 kbm: 40 000 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 074 kr.

Taxering

Byggnad: 3 161 000 kr
Mark: 1 164 000 kr
Totalt: 4 325 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1930
Standardpoäng: 45
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 12 pantbrev uttaget om sammanlagt 2 805 000 kr.

Försäkring

Alla bilder

+ 14 Visa alla 20 bilder
 

Planritning

Karta och område

Barkåkravägen 183, Ängelholm

Fastighetsskatt/-avgift
+ 840 kr