Välkommen till ett läge i toppklass- en fastighet sällan till salu- med en ypperlig placering i stillsamma kvarter på återvändsgata. På Solkurvan bor man alldeles intill grönska och skogspartier med den fantastiska lyxen av den korta sträckan mot Varamons strandlinje och Vätterns klara vatten. Här finns möjligheter till ett otroligt fint vardagsliv med lekplatser, skola och förskola i närmiljön och nära tillgång till service i området där miljön är lummig och familjär.
Här ståtar en storslagen villa där man välkomnas av en prydlig entrésida med välklippt grönska, låg mur och vilket ger en stilfull inramning till det vackra huset. Intill finns en
vidbyggd uppfart med plats för flera bilar som avgränsas mot trädgårdsdelen med port och tät häck. Fastigheten har en fantastiskt fin trädgård som omsluter byggnaden där trädgårdssidan vetter mot grönytor och allmänning vilket ger härlig tillgång på lekytor direkt från tomten och fria vyer. Man når hemmets inre via både huvud- och groventré och från gatan har man även stensatt uteplats.
Hallen är ljus och välkomnande med en fin detalj av belyst nisch och vidare ett bra utrymme med plats att slå sig ner. En funktionell tvättstuga förbinder accessen mot groventrén varifrån man når ett större kapprum med bra förvaringsdelar.
I hallen finns även ett kaklat badrum med dusch och bastu.
Till vänster från entrén når man ett större, möjligt "master bedroom", eller bibliotek/kontor med ett härligt ljusinsläpp från ett större fönsterparti. Mot trädgårdssidan vetter hemmets mer sällskapliga delar med allrum och kök som vidare övergår mot terrass och uterum vilket sammantaget ger otroligt generöst med sociala ytor såväl ute som inne med ljuvliga soltimmar. Köket är rymligt och väl utformat med både förvaring och bänkyta där interiör går i stilrent vitt. Här finns en naturlig matplats vid köksön och vidare övergår rumsligheten mot vardagsrummet där en praktfull kakelugn ståtar i rummets hjärta.
Det övre våningsplanet välkomnar med ett ljust allrum och en större klädkammare. Ovan trappen finns även ett fräscht, helkaklat badrum i vitt med dusch där det ges ljus från takfönster och bra förvaringsutrymmen. I varsin del av våningsplanet finns två spatiösa sovrum med gott om plats och klädkammare i det ena. Ett av rummen har en balkong i väst med ljuset från majestätiska solnedgångar att njuta av som nås via ett stort fönsterparti.
Utvändigt erbjuder trädgården en ljuvlig inramning med de många varierade sittplatserna och sollägen som ramas in av en tät, välskött Thuja som skyddar och skapar ett grönt "rum". Här finns även utvändiga förråd och ett separat gästhus med extra sängplatser och ombonad karaktär. Tomten är tilltalande och fint disponerad i sin helhet med access vidare mot allmänningen genom en tjusig port.
Helheten av hemmet är generös och fyller funktion av både semesterhem och vardaglig effektivitet där man njuter av omgivningarnas årstidsväxlingar och har närhet till det mesta av vad Motalas sjöstad kan erbjuda. Badrocksavståndet på 280 meter till Varamon och vidare mot Råssnäs och Pariserviken ger en rikedom året om att njuta av promenader, solnedgångar eller morgondopp efter löpturen i Vätterns kristallklara sjö. Omgivningarna ger oändliga möjligheter till rekreation för stor som liten med mycket att upptäcka med ljus och natur som skiftar med väder och säsong.
En plats som behöver upplevas- välkommen till ett majestätiskt hem på Solkurvan 11!