Hoppa till innehåll
Boden

Energivägen 3

Fasadtegelvilla i Vittjärv!

  • Typ: Villa, 1-plan med delvis källare
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 98 m2
  • Tomtarea: 977 m2
  • Byggnadsår: 1968
  • Driftkostnad: 35 093 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Fasadtegelvilla i 1-plan + delvis källare med 4 rum och kök fördelat på 98 m² boyta. Luftvärmepump och braskamin finns. Fristående garagebyggnad på c:a 45 m² med vidbyggt skärmtak för husvagn eller bil. Överbyggd altan. Friköpt hörntomt på 977 m².

Om Bostaden

Beskrivning

HALL: Plastmatta på golv, tapeter och vitmålat paneltak. Braskamin.
KÖK: Laminatgolv, tapeter och vitmålat paneltak. Köksinredning med vita skåluckor med dekorlister. Spis (Electrohelios). Köksfläkt (Cylinda). Kombinerad kyl/frys (Samsung). Diskmaskin (Cylinda).
BADRUM: Våtmatta på golv och kakel på väggar samt paneltak. Wc. Tvättställ. Duschplats. Tvättmaskin (Cylinda, 2025).
SOVRUM 1: Plastmatta på golv, tapeter och papptak.
VARDAGSRUM: Furugolv, tapeter och paneltak. Luftvärmepump.
SOVRUM 2: Plastmatta på golv, tapeter och fibertak. Tre garderober.
SOVRUM 3: Plastmatta på golv, tapeter och fibertak. Två garderober.
KÄLLARE: Källare. I källaren finns två förrådsutrymmen (råkällare utan golv- och väggbeklädnad.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plan med delvis källare
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 98 m2
Tomtarea: 977 m2
Pris (Utgångspris): 1 195 000 kr
Byggnadsår: 1968
Driftkostnad: 35 093 kr/år

Fasad: Fasadtegel
Fönster: 3-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt
Ventilation: Självdrag
Huvudsäkring: 16 A

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: 1974

Tomt/balkong/uteplats

Överbyggd altan, ca 20 m² med plasttak och räcke. Läge: söder.

Parkering

Fristående garagebyggnad c:a 45 m2 med plats för 1 bil samt förrådsdel. Lättviktsport/vikport. Vidbyggt skärmtak/carport c:a 25 m2.

Tv/Internetanslutning

Fiber finns i området.

Allmänt

Län: Norrbotten
Kommun: Boden
Område: Vittjärv
Fastighetsbeteckning: BODEN VITTJÄRV 2:94

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Avtalsservitut: VATTEN - SE BESKRIVNING
Avtalsservitut: LEDNING - SE BESKRIVNING
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut LEDNING
Avtalsservitut VATTEN

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 195 000 kr

Driftkostnader

35 093 kr/år
Årlig elförbrukning: 8235 kWh/år

Fördelas enligt följande

El: 15 385 kr
Vatten och avlopp: 12 241 kr
Försäkring: 4 000 kr
Renhållning: 3 167 kr
Sotning: 300 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 8 093 kr.

Taxering

Byggnad: 806 000 kr
Mark: 273 000 kr
Totalt: 1 079 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1970
Standardpoäng: 32
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev uttaget om sammanlagt 356 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration pågår

Försäkring

Trygg affär - Varudeklarerad Villa

Alla bilder

+ 6 Visa alla 12 bilder
 

Planritning

Karta och område

Energivägen 3, Boden

Fastighetsskatt/-avgift
+ 674 kr