Hoppa till innehåll
 
Visning
Pris (Utgångspris): 
1 595 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Bostaden är till salu. Anmäl intresse för att få uppdateringar och mer information. Mäklaren arbetar aktivt med matchning och tar kontakt med intresserade.
Edsbruk

Djursnäs Röholmsvägen 46

Visning
Pris (Utgångspris): 
1 595 000 kr
Vill du veta mer om bostaden?
Bostaden är till salu. Anmäl intresse för att få uppdateringar och mer information. Mäklaren arbetar aktivt med matchning och tar kontakt med intresserade.

Vackert beläget fritidshus med det lilla extra!

  • Typ: Villa, 1-plan
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 50 m2
  • Tomtarea: 1 918 m2
  • Byggnadsår: 1979
  • Driftkostnad: 20 644 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Varmt välkommen till Röholmsvägen 46 i idylliska Djursnäs!
Här erbjuds en välskött enplansvilla i naturskönt och havsnära läge, med möjlighet att hyra båtplats och närhet till fina badplatser, strövområden och vacker natur. Sommardagarna spenderas med fördel i solen, vid havet eller ute i skärgården som ligger inom bekvämt räckhåll.

Bostaden om 50 kvm är smakfullt inredd och har genomgått flera renoveringar under senare år. Planlösningen erbjuder en välkomnande hall, två separata sovrum, ett badrum som renoverades 2023 samt ett trivsamt kök och vardagsrum.

På fastigheten finns även ett separat gästrum som ger extra sovplatser för familj och vänner samt en praktisk förrådsbod för förvaring av trädgårdsredskap, fritidsutrustning och annat som hör sommarlivet till.

Tomten är generös och inbjuder till både lek, odling och avkoppling. Området är lugnt och barnvänligt med närhet till skogsstigar, naturupplevelser och badplatser på bekvämt gångavstånd. För den båtintresserade finns båtbrygga i närområdet och möjlighet till båtplats.

Här får du ett trivsamt fritidsboende i havsnära och natursköna omgivningar – en riktig sommaridyll!

Välkommen att anmäla ditt intresse!

Om Bostaden

Beskrivning

HALL med plastmatta och plats för klädavhängning. BADRUM renoverat 2023 med våtrumsmatta och våtrumstapet. I badrummet finns wc, handfat med kommod, spegelskåp samt duschplats. SOVRUM. Lantligt och ljust KÖK. Köket är utrustat med kyl, spis, fläkt samt micro. SOVRUM. Stort VARDAGSRUM med plats för matbord och soffa, här finns det gott om plats att umgås. Utrustat med luftvärmepump för behagligt inomhusklimat.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plan
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 50 m2
Tomtarea: 1 918 m2
Pris (Utgångspris): 1 595 000 kr
Byggnadsår: 1979
Driftkostnad: 20 644 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Direktverkande el med luft/luftvärmepump

Byggnadssätt

Vatten: Gemensamt vatten året om
Avlopp: slamavskiljare och infiltration för bdt-avloppsvatten och en sluten tank för wc-avloppsvatten
Grund: Krypgrund
Stomme: Trä
Fasad: Liggande träpanel
Fönster: 2-glas kopplade fönster
Takbeklädnad: Sadeltak, betongpannor på takstolar lagda på tidigare
låglutande papptak
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

Badrum renoverades 2023.
Invändiga ytskikt har bytts ut löpande.

Tomt/balkong/uteplats

Stort altandäck.
Naturtomt

Övriga byggnader

Förråd samt gästrum.

Allmänt

Län: Kalmar
Kommun: Västervik
Fastighetsbeteckning: VÄSTERVIK DJURSNÄS 1:56

Planbestämmelser

Djursnäs 1:1, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1968-07-24, Senast ändrad: 2023-02-24)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: VÄSTERVIK DJURSNÄS GA:2
Rättigheter last: Avtalsservitut: IMMISSION VATTEN MM - SE BESKRIVNING
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut IMMISSION VATTEN MM

Övrigt

Säljarens egna ord:
Detta fritidshus har jag lagt ned mycket kärlek på att renovera. Det är mycket vackra omgivningar och badplatser man når med några minuters gång. Mina grannar är trevliga, lugna och hjälpsamma. Samfällighetsföreningen är mycket bra och styr upp allt från midsommarfirande md logdans till båtplatser och vi har gemensam brunn till hela området som kontrolleras och hålls under noga uppsikt så vattnet är fräscht och smakar så gott och friskt. Båtplats ingår också och bryggorna ligger mkt nära de med, några få minuters gång. Jag har inte hunnit med att ordna så mycket på den lummiga mysiga tomten men det finns ett plommonträd som ger massor med frukt och så finns det syrener och flera stora rhododendron och fläder träd. Även små körsbärsplommon träd. När sommaren kommer och allt står i blom och grönskar ser det så charmigt ut. Det är så lugnt och skönt här så man kan verkligen koppla av om man önskar. Gäststugan har jag renoverat och stylat till riktigt mysig och förrådet har betonggolv så där kan man lätt göra om till tvättstuga om man vill men nu är det förvaring och det nya frysskåpet står också där.
Nästan allt är nyrenoverat utom köket som fungerar bra redan så det har jag stylat i lantlig stil. Både varmvattenberedare och luftvärmepump är överdimensionerade för att säkerställa att gäster kan duscha och ha det både varm och svalt. Det finns en router för wifi och till den har jag extra sim datakort kopplat till luftvärmen som styrs via app. Invändigt är alla väggar och tak målade av professionell målare och ombyggnad/el etc även det av proffs. Även altanen byggd av proffs.
Jag har hyrt ut huset sommartid och till varje höst är nästa säsong redan fullbokad så mkt man önskar hyra ut. Huset är mycket populärt av främst danskar och tyskar, och inbringar en god summa som gör att kostnader täcks helt och även ger vinst utöver.
Jag önskar jag hade mer tid att ägna ät mitt älskade hus men nu hinner jag inte med så jag väljer sälja till nya lyckliga köpare som kan njuta och ta hand om det istället.

Området:
Djursnäs kase ett naturområde så vackert med riktigt trollskog och vandringsleder och de fina badplatser både med stränder och klippbad och omgivningarna i hela området. Närmaste affär Coop ligger i Edsbruk, 10 min bilfärd bort. Gamleby ca 15 -20 min bil har flertal butiker och affärer och systembolag Man kan även beställa till Coop i Edsbruk. Skolor finns dels i Gamleby och även i Edsbruk.
Tindered ca 10 min bilfärd är mysigt med ett par restauranger och fin utsikt. så ligger också Västervik nära med allt utbud av nöjen och kultur och restauranger och butiker mm. Astrid Lindgrens värld är såklart värt besökas. Det finns även golfbana i närheten. sist men inte minst ligger Djursnäs vid en av de vackraste skärgårdar vi har på ostkusten.

Årstider:
Sommartid är oslagbar här i Djursnäs, riktgt traditionell svensk sommar med ängar med blommor och mycket fågelliv, badplasterna är anpassade för barn och vackra med klippor på en del och bad bryggor och badflotte. Har du båt så är du i den vackraste av skärgårdar.
Vintertid är också mycket vacker, då är inte så många på plats så det är vita gnistrande orörda områden perfekt för skidåkning.
Till hösten finns det väldigt mycket svamp att plocka runt omkring området och plommonträdet dignar och vill du göra flädersaft så kan du plocka direkt massvis vid stugknuten.

Ekonomi

Pris (Utgångspris)

1 595 000 kr

Driftkostnader

20 644 kr/år
Årlig elförbrukning: 2400 kWh/år
Antal i hushållet: 2

Fördelas enligt följande

El: 7 500 kr
Vatten och avlopp: 3 800 kr
Väg: 1 000 kr
Försäkring: 2 394 kr
Renhållning: 2 400 kr
Samfällighet: 3 550 kr

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 7 268 kr.

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.
Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Taxering

Byggnad: 432 000 kr
Mark: 537 000 kr
Totalt: 969 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1979
Standardpoäng: 20
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 6 pantbrev uttaget om sammanlagt 275 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration behövs ej

Försäkring

Svensk Fastighetsförmedling samarbetar med If för att underlätta ditt bostadsköp. När du köper bostad eller fritidshus genom Svensk Fastighetsförmedling är den automatiskt försäkrad. Vi kallar det Flytta in-försäkring. Den är kostnadsfri och gäller under de första 30 dagarna. Fortsätter du sedan att försäkra hemmet eller fritidshuset hos If får du 10% rabatt och flera andra unika förmåner. Fråga din mäklare för att ta del av erbjudandet.

Alla bilder och video

+ 36 Visa alla 42 bilder
 

Planritning

Karta och område

Djursnäs Röholmsvägen 46, Edsbruk

Kalkyl

Vad kostar nya boendet?

Fler värden

Här nedanför kan du ändra ränta, amortering och driftkostnader och se hur de påverkar kalkylen.

Återställ alla värden
Visa fler

Ränta

Amortering

Driftkostnad per månad

Driftkostnad/månad

Observera att driftskostnaderna som anges ovan baseras på säljarens faktiska kostnader det senaste året om inget annat särskilt anges.

Vilka driftskostnader köparen kommer att ha beror på hur bostaden kommer att användas, vilka abonnemang som kommer att tecknas och övriga omständigheter i det enskilda fallet.

Boendekostnad per månad

Ränta
+  kr
Driftkostnad
+  kr
Fastighetsskatt/-avgift
+ 606 kr
Skattereduktion
 kr
Summa
ca  kr
Amortering
+  kr
Inkl amortering
ca  kr

Ansök om lånelöfte

Hos vårt systerbolag Ordna Bolån kan du enkelt ansöka om lånelöfte eller bolån. En ansökan, svar från flera banker.

Visningsanmälan

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig inom kort.

Välj mellan nedan alternativ
Tisdag 16 juni
Anmälan krävs

Djursnäs Röholmsvägen 46, 594 75 Edsbruk
Ring eller maila för tidsbokning tack!
Jag vill veta mer om bostaden

Kontaktuppgifter
Vänligen ange förnamn
Vänligen ange efternamn
Vänligen ange telefonnummer
Vänligen ange e-post
500 tecken kvar
Har du lånelöfte?*
Vill du ha hjälp med lånelöfte?
Vill du få nyheter och erbjudanden?

Oj, något gick fel! Försök igen. 

Ett ögonblick!
Tack, dina uppgifter är sparade!
Du fyllde inte i någon e-postadress. Ange den nedan för att inte missa någon information.
 
 
 
Ta del av vår integritetspolicy
 
 
 

Liknande bostäder till salu

Västervik
Djursnäs Röholmsvägen 46
Dela bostad: Dela på Facebook Dela med epost Dela med sms Kopiera länk Länken kopierad

Planritning