Hoppa till innehåll
Oskarshamn

Spånggatan 4

Ljus & rymlig 50-talsvilla om hela 133 + 93 kvm!

  • Typ: Villa, 1-plansvilla med källare
  • Rum: 5, varav 4 sovrum
  • Boarea: 133 m2
  • Biarea: 93 m2
  • Tomtarea: 902 m2
  • Byggnadsår: 1959
  • Driftkostnad: 49 418 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkomna till Spånggatan 4 med sitt lugna & trygga läge i ett av Svallidens attraktiva & barnvänliga villakvarter!

När Oskarshamns Kommun exploaterade Spånggatan på 50-talet var nuvarande ägare först med att få välja tomt och valet föll på nr 4 tack vare sitt upphöjda läge och där baksida trädgård vetter mot sydväst och den grönskande skogsdungen. Huset stod inflyttningsklart 1959 och har därefter fått två tillbyggnationer (1964 & 1974) vilket ger huset en boyta på hela 133 kvm som fördelas på 5 rok varav 4 sovrum. Utöver detta finns en mycket praktisk källardel om 93 kvm där det vidbyggda garaget har direkt ingång till bostaden. Ett väl omhändertaget hem i samma ägo i 67 år!

Huset erbjuder en rymlig och ljus planlösning och tack vare tillbyggnationen som går i vinkel ger det en helt insynsskyddad stor uteplats på baksidan som ansluter till den grönskande trädgården. Från både köket och två av husets fyra sovrum når du uteplatsen med sina altandörrar. Köket är stort och ger plats för matbord och för er som gillar öppen planlösning mellan kök & vardagsrum finns det stora möjligheter att förverkliga detta här. Vardagsrummet har fönsterpartier i två väderstreck som släpper in härligt ljus och som ger vyer ut över framsidan. På entréplan finns även badrum med takfönster samt toalett med handfat.

Källardelen har den mysiga gillestugan med fungerande eldstad och praktiskt klinkergolv. I pannrummet finns den värmeeffektiva luft/vattenvärmepumpen samt vedpanna & ackumulatortank som ger er möjlighet att välja vilken värmekälla ni vill använda. Vidare finns stor tvättstuga och groventré som har acces till förråd/snickarrum & garaget - samtliga utrymmen har vattenburen värme!

Ett hem som har haft samma ägare sedan 1959 och nu är det dags att lämna över bostaden till ny familj för att skapa sina minnen och njuta av Spånggatan 4 minst lika mycket som ägarna gjort. Tillträde är helt flexibelt.

Om Bostaden

Beskrivning

- Entréplan -

HALL
På husets norra gavel finns huvudentrén in till bostaden. En mindre hall med klinkergolv som ger vyer både till källardelen och till entréplanet då trappan finns här.

SOVRUM 1
Med några trappsteg upp från entrén välkomnar ljus hall där första sovrummet finns till vänster. Fönster ut mot framsidan ich inbyggda garderober.

BADRUM
Till höger i hallen finns gott om förvaring innan dörren som leder in till badrummet. Här finns klinkergolv och kakel på väggarna samt ett takfönster som ger badrummet härligt ljusflöde.

KONTOR
Vidare till höger kommer man till möblerbar hall som är en perfekt kontorsdel och som har fönster ut mot norr. Med några trappsteg ner kommer man till den tillbyggda delen:

TOALETT & SOVRUM 2-3
En korridor leder till rymlig toalett samt sovrum nr 2 & 3 vilka har altandörrar som öppnar ut mot den skyddade och stora uteplatsen med sydvästläge. Ett av sovrummen har klädkammare.

MATPLATS
Tillbaka till hallen efter trappan så öppnar matplatsen upp sig där man får rum med en stor matgrupp och där fönster vetter ut mot framsidan. Matplatsen ligger i direkt anslutning till köket.

KÖK
Köket är stort och har plats för matgrupp även här. Vid köksdelen finns fönster ut mot baksida trädgård och vid matplatsen finns altandörr som leder ut till den insynsskyddade uteplatsen. En helt fantastisk uteplats som både har marksten och trätrall. delar av den har tak som skyddar mot regn och delar av den utan tak. Uteplatsen integreras med trädgården.

SOVRUM 4
I köket finns dörr till husets fjärde sovrum som även det har fönster ut mot baksidan.

VARDAGSRUM
I anslutning till matplatsen finns ingång till husets stora och ljusa vardagsrum som har fönster mot både öster och söder. Här får du plats med den stora soffgruppen och för er som gillar öppen planlösning mellan kök & vardagsrum finns här stora möjligheter att förverkliga det.

- Källarplan -

GILLESTUGA
En trappa ner välkomnar en stor gillestuga som är det perfekta TV-rummet och där den fungerande eldstaden sprider skön värme under vinterhalvåret. Här finns klinkergolv och en retro-tapet som innertak. I gillestugans norra del finns förråd/matkällare.

PANNRUM
I gillestuga finns dörr som leder till liten korridor som i sin tur leder till pannrummet. Här finns både vedpanna, ackumulatortank och luft/vattenvärmepumpen installerad. Pannrummet ger även plats för snickarbänk & vedförvaring.

TVÄTTSTUGA
Vidare i korridoren kommer man till stor & praktisk tvättstuga som också har duschplats. Längst bort i tvättstugan finns groventré som leder vidare till hobbyrum/förvaringsrum samt garaget. All denna yta har vattenburen värme också.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1-plansvilla med källare
Rum: 5, varav 4 sovrum
Boarea: 133 m2
Biarea: 93 m2
Tomtarea: 902 m2
Utgångspris: 1 650 000 kr
Byggnadsår: 1959
Driftkostnad: 49 418 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Vattenburen värme från luft/vattenvärmepump. Finns även vedpanna (används ej idag) och eldstad i gillestuga

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Källare med betongplatta & tillbyggnad med betongplatta på mark
Stomme: Trä
Fasad: Stående träpanel
Fönster: 2-glas kopplade fönster & isolerfönster
Takbeklädnad: Tegelpannor & falsad plåttak
Ventilation: Självdrag
Allmän information: Ägare upplyser om husets skick via överlåtelsebesiktning som ni finner under dokument. Fastigheten säljs med friskrivningsklausul från fel och brister vilket ger köparen större ansvar att undersöka fastigheten innan köpet är klart. Fråga gärna ansvarig fastighetsmäklare vad detta innebär.

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: Ca 1964 & 1974

Tomt/balkong/uteplats

Helt insynskyddad och väl tilltagen terass delvis under tak
Härlig trädgård med upphöjt läge och med skogsdunge som ansluter på husets baksida. Framsidan omgärdas av gedigen stenmur och häck och vidare till huvudentrén finns gång av kalksten. Framsidan vetter mot öster och baksidan mot söder & väster.

Övriga byggnader

Friggebod på baksida trädgård, perfekt för trädgårdsredskap

Parkering

Asfalterad infart med plats för en bil samt garage med plats för en bil

Tv/Internetanslutning

Fiber är inte anslutet

Allmänt

Län: Kalmar
Kommun: Oskarshamn
Område: Oskarshamn Väster
Fastighetsbeteckning: OSKARSHAMN TYGELN 2

Planbestämmelser

Döderhults kyrkotrakt, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1957-11-28, Senast ändrad: 2023-07-17)
Ändring av detaljplan över döderhults kyrkotrakt, da 2, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 2021-03-09, Registreringsdatum: 2021-04-16, Senast ändrad: 2023-07-17)

Ekonomi

Utgångspris

1 650 000 kr

Driftkostnader

49 418 kr/år

Fördelas enligt följande

El: 34 436 kr
Vatten och avlopp: 7 980 kr
Försäkring: 4 600 kr
Renhållning: 2 402 kr
Beskrivning: I elkostnaden om 34 436 kr innefattar både uppvärmning och hushållsel samt fasta avgiften.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 10 425 kr.

Taxering

Byggnad: 1 363 000 kr
Mark: 332 000 kr
Totalt: 1 695 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1963
Standardpoäng: 28
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev uttaget om sammanlagt 200 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration är utförd
Energiprestanda: 126 kWh/kvm/år
Energiklass: EE
Specifik energianvändning: 64 kWh/kvm/år
Energideklaration utförd: 2026-05-04
Besiktningsman: Anticimex, Alexander Sieb

Försäkring

Alla bilder och video

+ 42 Visa alla 48 bilder
 

Karta och område

Spånggatan 4, Oskarshamn