Hoppa till innehåll
Virserum

Granliden 28

Smidigt boende med allt samlat på ett plan i trygg och lugn miljö!

  • Typ: Villa, Enplanshus
  • Rum: 4, varav 3 sovrum
  • Boarea: 97 m2
  • Biarea: 12 m2
  • Tomtarea: 809 m2
  • Byggnadsår: 1972
  • Driftkostnad: 42 375 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till ett hem att trivas i! Lättskött, inbjudande och rofyllt beläget i ett tryggt och harmoniskt kvarter. Här bor du på en stillsam gata där husen smälter samman i en lugn helhet och naturen finns alltid som en självklar närvaro runt hörnet. Bakom den nätta träfasaden döljer sig ett hem som överraskar med sin rymd och genomtänkta planlösning. Allt är samlat på ett plan vilket skapar en bekväm och lättillgänglig vardag. Dessutom har huset under de senaste åren omsorgsfullt uppdaterats med flera viktiga renoveringar, yttertaket har förnyats, träfasaden har målats om, fönstren har bytts till nyare och badrummet har renoverats vilket ger ett hem i gott skick och med en trygg grund för framtiden. Den ljusa hallen välkomnar oss in och leder vidare till ett fräscht, renoverat duschrum i stilrena materialval utrustat med dusch, wc och handfat. Köket med matplats och vardagsrummet möts i en öppen och social planlösning där livet får ta plats oavsett om det handlar om vardagsmiddagar eller festliga tillställningar. Det generösa vardagsrummet som rymmer både matbord och soffgrupp badar i ljus från stora fönster och den mysiga eldstaden blir en naturlig samlingspunkt under årets svalare dagar. I bostaden finns även tre rofyllda sovrum samt en praktisk tvättstuga som underlättar vardagen.

Lättskött oas till trädgård
Utomhus väntar en trädgård som snabbt blir en favoritplats. En egen lättskött oas där baksidan öppnar upp sig mot ett skyddande och rogivande skogsparti. Här finns utrymme för lek, odlingar, sommarens middagar eller stilla stunder i solen. Altanen under tak är mysig att krypa in i när regnet faller utanför och bjuder in till avkoppling oavsett väder. För bilen finns även carport samt ett praktiskt förråd.

Detta är ett hem för dig som söker enkelhet, lugn och livskvalitet med naturen som närmaste granne.

Varmt välkommen att uppleva Granliden 28!

Om Bostaden

Beskrivning

HALL med plastmatta, tapet och garderober.
DUSCHRUM med våtrumsmatta, våtrumstapet. Utrustat med toalett, handfat och dusch.
KÖK/MATPLATS med plastmatta och tapet. Utrustat med kyl, frys, spis, fläkt, diskmaskin och varmvattenberedare. Utgång till TVÄTTSTUGA utrustad med tvättmaskin, torktumlare. Utgång till trädgården/carport.
SOVRUM 1/KONTOR med plastmatta, tapet och garderob.
VARDAGSRUM med laminatgolv, tapet och braskamin (bör provtryckas).
SOVRUM 2 med plastmatta, tapet och garderob.
SOVRUM 3 med plastmatta och tapet.

Sammanfattning

Typ: Villa, Enplanshus
Rum: 4, varav 3 sovrum
Boarea: 97 m2
Biarea: 12 m2
Tomtarea: 809 m2
Utgångspris: 750 000 kr
Byggnadsår: 1972
Driftkostnad: 42 375 kr/år

Fasad: Träfasad
Fönster: 3-glasfönster
Takbeklädnad: Plåt
Utvändiga plåtarbeten: Plåt
Ventilation: Självdrag

Renoveringar

2020 Badrum
2020 Nytt plåttak
2020 Oljefyllda element
2024 Nyare 3 glasfönster
2025 Nymålad fasad

Kommun: Hultsfred
Fastighetsbeteckning: HULTSFRED SYRENEN 5

Planbestämmelser

Evahagen, Stadsplan (Beslutsdatum: 1967-11-20, Senast ändrad: 2023-10-31)

Övrigt

Obs. Friskrivningsklausul kommer intas i köpekontraktet då säljaren inte bott i fastigheten

Ekonomi

Utgångspris

750 000 kr

Driftkostnader

42 375 kr/år
Årlig elförbrukning: 15000 kWh/år

Fördelas enligt följande

Uppvärmning: 25 000 kr
Vatten och avlopp: 10 000 kr
Försäkring: 5 500 kr
Renhållning: 1 875 kr
Beskrivning: Driftkostnaden baseras på säljarens uppgifter och inkl uppvärmning, hushållsström, vatten, avlopp, renhållning och försäkring. I uppvärmningen ingår även hushållsströmmen.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 2 805 kr.

Taxering

Byggnad: 308 000 kr
Mark: 66 000 kr
Totalt: 374 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1972
Standardpoäng: 27
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 232 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder

+ 29 Visa alla 35 bilder
 

Karta och område

Granliden 28, Virserum

Fastighetsskatt/-avgift
+ 234 kr