Hoppa till innehåll
Burseryd

Kyrkvägen 13

Kyrkvägen 13, Burseryd

  • Typ: Villa, 1,5 plans med källare
  • Rum: 5, varav 3 sovrum
  • Boarea: 107 m2
  • Biarea: 65 m2
  • Tomtarea: 1 442 m2
  • Byggnadsår: 1957
  • Driftkostnad: 35 800 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

På Kyrkvägen 13 i Burseryd ligger denna välhållna 1,5 plansvilla med källare uppförd 1960 där man fortlöpande skött underhållet med installation av bergvärme och 3 glasfönster för effektiva driftskostnader, dränerat två sidor, takbyte samt sedvanligt underhåll varför man idag har ett trivsamt boende om 107 + 65 kvm och 4 rok på attraktivt läge. Dessutom större fristående garage om ca 60 kvm med elportar. Välkomna på visning.

Om Bostaden

Beskrivning

Entréplan: Hall med gästtoalett. Fullt utrustat ekkök med matplats. Dubbel vardagsrum i vinkel med öppen spis och utgång till altanen.

Övre plan: 3 st sovrum varav ett med utgång till balkong, klädkammare och kaklat badrum.

Källare: Brukskällare med sedvanliga ytor och även dusch.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1,5 plans med källare
Rum: 5, varav 3 sovrum
Boarea: 107 m2
Biarea: 65 m2
Tomtarea: 1 442 m2
Utgångspris: 1 100 000 kr
Byggnadsår: 1957
Driftkostnad: 35 800 kr/år

Fasad: Tegel/rött och trä/rött
Fönster: 3-glasfönster, alu
Grundmur: Betongsten
Takbeklädnad: Betongpannor
Markbeskaffning: Morän
Ventilation: Självdrag
Radon: Radonmätning utförd utan anmärkning.
Murstock kommentar: Murstock omgjord. Regelbunden sotning sker och brandskyddskontroll utförd.

Renoveringar

Om-/tillbyggnadsår: Löpande underhåll av vitala delar som värme, fönster, tak, dränering och garage utförda.
Se bilagd frågelista.

Tomt/balkong/uteplats

Inbyggd altan om 15 kvm i sydvästläge med markiser.
Stenlagd terrass i västerläge.

Parkering

Fristående dubbelgarage om ca 60 kvm med elportar, på asfalterad grund och betongstomme. Tak och fasad i plåt.
Vidbyggt garage om 25 kvm vilket i huvudsak används som förråd.

Tv/Internetanslutning

Fiberanslutning finns.

Allmänt

Län: Jönköping
Kommun: Gislaved
Fastighetsbeteckning: GISLAVED BURSERYD 1:50

Planbestämmelser

Stubbakull 1:15,1:16,mfl(centrum)i burseryd, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1971-03-02, Senast ändrad: 2018-11-08)

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter förmån: Officialservitut: Rätt att draga avloppsledning över stamfastighetens mark fram till den därå befintliga avloppsledningen. - AVLOPPSLEDNING

Övrigt

Tillträde augusti -26 eller senast två veckor efter att dödsbolagfarten registrerats.

Ekonomi

Utgångspris

1 100 000 kr

Driftkostnader

35 800 kr/år
Årlig elförbrukning: 10000 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 20 000 kr
Vatten och avlopp: 5 500 kr
Försäkring: 6 500 kr
Renhållning: 3 300 kr
Sotning: 500 kr
Beskrivning: Avser nuvarande ägares driftskostnader.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 4 935 kr.

Taxering

Byggnad: 535 000 kr
Mark: 123 000 kr
Totalt: 658 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1957
Standardpoäng: 35
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 7 pantbrev uttaget om sammanlagt 252 500 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder

+ 14 Visa alla 20 bilder
 

Planritning

Karta och område

Kyrkvägen 13, Burseryd

Fastighetsskatt/-avgift
+ 411 kr
Skattereduktion