Hoppa till innehåll
 
Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 195 000 kr
Aktiv matchning
Detta är en bostad som visas exklusivt på svenskfast.se. Mäklaren letar aktivt efter rätt köpare och uppgifter som pris och visningsdatum kan saknas. Anmäl ditt intresse för att få alla uppdateringar och mer information om denna bostad.
Eldsberga

Toftenvägen 9

Aktiv matchning
Utgångspris: 
2 195 000 kr
Aktiv matchning

Välkommen till en omhändertagen enplansvilla med vackert läge i Eldsberga!

  • Typ: Villa, Enplanshus med sadeltak
  • Rum: 4, varav 3-5 sovrum
  • Boarea: 112 m2
  • Biarea: 36 m2
  • Tomtarea: 969 m2
  • Byggnadsår: 1971
  • Driftkostnad: 34 034 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Här erbjuds ett hem med varm och trivsam känsla som ligger tryggt i ett lugnt område med ett fint läge. Trädgårdssidan känns privat och gränsar till härligt öppna landskap. Utsikten över ängarna ger vardagen en naturnära inramning och här finns goda möjligheter att skapa ett hem att trivas i under lång tid framöver.

Villan är väl omhändertagen genom åren och erbjuder en bra grund för nästa ägare att ta vid. Samtidigt finns behov av vissa uppdateringar, vilket ger fina möjligheter att sätta sin egen prägel och forma bostaden efter egna behov och önskemål. Under årens lopp har ägaren bland annat renoverat badrum (90-tal), bytt fönster (2016), installerat Luft/luftvärmepump (2023), dragit in fiber från Halmstad Stadsnät samt byggt inglasad altan.

Planlösningen är flexibel och kan med enkla ändringar anpassas från tre sovrum upp till hela fem sovrum. Här finns även badrum, gäst-wc, praktisk tvättstuga, förråd samt vidbyggt garage med smörjgrop.

Ett stort plus är det rymliga uterummet, uppfört 2001, som förlänger säsongen och blir en självklar plats för både avkoppling och umgänge.

Tomten bjuder in till utevistelse med allt från odling och lek till härliga middagar under bar himmel. Kombinationen av enplansboende, garage, generösa sociala ytor och naturnära utsikt gör detta till ett hem med många plussidor.

Välkommen på visning till ett varmt, välskött och trivsamt hus på fint läge i Elsberga!

Om Bostaden

Sammanfattning

Typ: Villa, Enplanshus med sadeltak
Rum: 4, varav 3 sovrum, möjlighet till 5 sovrum
Boarea: 112 m2
Biarea: 36 m2
Tomtarea: 969 m2
Utgångspris: 2 195 000 kr
Byggnadsår: 1971
Driftkostnad: 34 034 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt
Inflyttning: Enligt överenskommelse

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Lantmäteriet

Uppvärmning

Kombipanna med olja el eller ved
Skick: Äldre panna, vattenburna radiatorer

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten året om
Avlopp: Kommunalt avlopp
Bjälklag: Trä
Takbeklädnad: Eternitpannor samt underlagstag i eternit
Ventilation: Självdrag
Jordat/ojordat: Delvis jordat
Fel och brister: Besiktning kommer att utföras v 21. Protokoll läggs ut som en bilaga i annonsen. Huset säljs med friskrivningsklausul då det är ett dödsbo.

Renoveringar

Barum 90-tal
Kyl/frys 2009
Fönster 2016
luft/luft-värmepump 2023
Fiber halmstad stadsnät
Inglasad altan 2021

Tomt/balkong/uteplats

Uterum byggt 2001

Kommun: Halmstad
Fastighetsbeteckning: HALMSTAD ELDSBERGA 6:61

Omgivning

Eldsberga

Eldsberga är ett trivsamt villasamhälle cirka 12 kilometer söder om Halmstad, med ett uppskattat läge nära både hav, skog och öppna landskap. Här bor man med det lantliga lugnet runt knuten, samtidigt som Halmstads centrum nås smidigt med bil eller buss. För den som gärna cyklar väntar salta bad och långa sandstränder vid Gullbranna, Laxvik och Tönnersa på ungefär fyra kilometers avstånd. Området kring Gullbranna och Tönnersa bjuder dessutom på naturreservat, mäktiga sanddyner och fina promenadmiljöer.

I Eldsberga finns vardagsservice i form av matbutik, pizzeria, frisör och närhet till vård och barnomsorg. För barnfamiljen finns Eldsberga förskola, som har en stor och inspirerande utemiljö, samt Eldsbergaskolan F–6. Efter årskurs 6 går eleverna vidare till Trönningeskolan, som har årskurserna F–9.

Bygden har ett levande föreningsliv och en stark lokal förankring, bland annat genom hembygdsföreningen och den vackert belägna Eldsberga kyrka. För den golfintresserade finns Tönnersjö Golf & Resort i närheten, med 27 natursköna hål, restaurang och boendemöjligheter.

Eldsberga passar dig som vill bo lugnt och naturnära, men ändå ha service, skolor, badstränder och Halmstads stadsliv inom bekvämt räckhåll – ett område där vardagen får en mjukare rytm och naturen alltid finns nära.

Skolor och förskolor i området
Eldsberga förskola
Eldsbergaskolan, F–6
Gullbranna förskola
Trönningeskolan, F–9

Planbestämmelser

Eldsberga 6:5,8:2 mfl, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1970-07-09, Senast ändrad: 2011-02-08)

Övriga rättigheter och belastningar

Gemensamhetsanläggning: HALMSTAD ELDSBERGA GA:4
Rättigheter last: Officialservitut: KRAFTLEDNING

Övrigt

Fastigheten säljs med friskrivningsklausul. Besiktning och energideklaration utförd och kommer att läggas ut i annonsen.

Ekonomi

Utgångspris

2 195 000 kr

Driftkostnader

34 034 kr/år
Årlig elförbrukning: 7358 kWh/år
Antal i hushållet: 1

Fördelas enligt följande

El: 23 000 kr
Vatten och avlopp: 3 000 kr
Försäkring: 3 684 kr
Renhållning: 2 850 kr
Fibernät Halmstad Stadsnät: 1 500 kr
Beskrivning: Avser 2023 då det bodde någon hela året i huset.

Om man byter från nuvarande 20A säkring till 16A säkring så spar man 2400kr per år i elavgifter.

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 9 525 kr.

Taxering

Byggnad: 1 350 000 kr
Mark: 681 000 kr
Totalt: 2 031 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1971
Standardpoäng: 30
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 3 pantbrev uttaget om sammanlagt 120 900 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration pågår

Försäkring

Alla bilder

+ 16 Visa alla 22 bilder
 

Planritning

Karta och område

Toftenvägen 9, Eldsberga

Fastighetsskatt/-avgift
+ 794 kr