Hoppa till innehåll
Bollnäs

Hamrevägen 62

Mindre villa med trädgårdstomt på Brånan

  • Typ: Villa, 1 1/2 plan med delvis källare
  • Rum: 3, varav 2 sovrum
  • Boarea: 75 m2
  • Biarea: 13 m2
  • Tomtarea: 638 m2
  • Byggnadsår: 1927
  • Driftkostnad: 36 425 kr/år
  • Upplåtelseform: Äganderätt

Välkommen till Hamrevägen 62, här bor du i ett hus om 75 kvadratmeter fördelat på 3 rum och kök, med en lättskött trädgårdstomt om 638 kvadratmeter med bärbuskar och fruktträd.

Entréplanet rymmer kök, duschrum och vardagsrum, med en planlösning som gör det enkelt att få till en funktionell vardag. På övervåningen finns hall med garderober samt två sovrum samlade.
Enkel och bekväm uppvärmningen via fjärrvärme, kommunalt vatten och avlopp och fiber finns installerat. Nya 3-glasfönster från 2018.

På fastigheten finns även en uthusbyggnad med förråd, garage och loft som ger goda förvaringsmöjligheter och extra ytor för hobby eller säsongsförvaring.

Om Bostaden

Beskrivning

Hall med trapp till både källaren och övervåningen. Nytt golv i hallen.
Duschrum med wc, handfat och dusch, Duschrummet är i behov av renovering.
Kök med plats för matbord. Nytt golv även i köket, här har det även bytts golvåsar, trossbotten och isolering.
Vardagsrum innanför köket.

ÖV:
Hall med garderober.
Sovrum 1 (genomgångsrum).
Sovrum 2.

KÄLLARE:
Pannrum där fjärrvärmeskåpet är placerat.
Valvad matkällare.

Sammanfattning

Typ: Villa, 1 1/2 plan med delvis källare
Rum: 3, varav 2 sovrum
Boarea: 75 m2
Biarea: 13 m2
Tomtarea: 638 m2
Utgångspris: 750 000 kr
Byggnadsår: 1927
Driftkostnad: 36 425 kr/år
Upplåtelseform: Äganderätt

Kommentar till boarean

Boareauppgift enligt: Taxeringsinformationen

Uppvärmning

Fjärrvärme

Byggnadssätt

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp
Grund: Torpargrund + källare (avfuktare finns installerad)
Stomme: Trä
Fasad: Trä
Fönster: 3-glasfönster, nya fönster från 2018
Takbeklädnad: Papptak
Ventilation: Självdrag

Tomt/balkong/uteplats

Trädgårdstomt med svarta och röda vindbär, plommonträd och äppelträd

Område: Brånan
Fastighetsbeteckning: BOLLNÄS RINGTRASTEN 30

Planbestämmelser

Ringtrasten,sparven m.fl., Stadsplan (Beslutsdatum: 1971-12-29, Senast ändrad: 2026-01-13)

Övriga rättigheter och belastningar

Rättigheter last: Avtalsservitut: VÄG
Avtalsservitut: AVLOPPSLEDNING
Avtalsrättigheter: Avtalsservitut AVLOPPSLEDNING
Avtalsservitut VÄG

Övrigt

OBS! Fastigheten säljs med fri skrivningsklausul, tänk på undersökningsplikten!

Ekonomi

Utgångspris

750 000 kr

Driftkostnader

36 425 kr/år
Årlig elförbrukning: 6500 kWh/år

Fördelas enligt följande

El: 13 000 kr
Uppvärmning: 10 700 kr
Vatten och avlopp: 3 725 kr
Försäkring: 6 000 kr
Renhållning: 3 000 kr
Beskrivning: Huset har varit obebott, därav låga fjärrvärmekostnader

Utöver ovanstående eventuella driftkostnader tillkommer fastighetsavgift med belopp om 7 013 kr.

Taxering

Byggnad: 542 000 kr
Mark: 393 000 kr
Totalt: 935 000 kr
Taxeringsår: 2024
Taxeringsvärdet är: Fastställt
Värdeår: 1929
Standardpoäng: 25
Typkod: 220, Småhusenhet, bebyggd

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev uttaget om sammanlagt 170 000 kr.

Energideklaration

Status: Energideklaration ej utförd

Försäkring

Alla bilder och 3D

+ 21 Visa alla 27 bilder
 

Karta och område

Hamrevägen 62, Bollnäs

Fastighetsskatt/-avgift
+ 584 kr